Yarım Kalan Mucize

Biket İlhan ‘Mavi Gözlü Dev: Nazım Hikmet’ filminden sonra yine bir dönem filmine imza atmış oldu. İlhan, filmde genç bir kızın okula gitme mücadelesini anlatırken, paralelinde Köy Enstitüleri’nin yapılanma ve yıpratılma sürecine de değiniyor. Film, 20 Aralık 2013’te vizyona giriyor.

Filmin Konusu

1940’lı yıllar… 2. Dünya Savaşı atmosferinde, Anadolu’da açlık ve sefaletin doruğa çıktığı zamanlar… Nahide, acımasız koşulları yaşayan fakat yaşadıklarının bilincinde olmayan zavallı kızlardan biridir. Kendinden yaşça bir hayli büyük toprak ağasıyla evlendirilmek istenen en yakın arkadaşının intihar etmesi Nahide’nin zihninde onarılmaz yaralar açar. Bu olay üzerine ilkokul öğretmeni onun bu yazgıyı değiştirmesini ister. Bunun en iyi yolu Nahide’nin Köy Enstitüsü’ne gitmesidir. İşler düşünüldüğü gibi kolay olmayacaktır. Babasının yaklaşımı ve feodalitenin baskısı Nahide’yi bir uçurumun kenarına sürükler. Nahide kararlıdır; okula gidecektir. Erkek kılığında köyünden kaçıp, okula gitme çabası aslında Anadolu’da yeni bir eğitim seferberliğinin habercisidir.

Gösterim Tarihi: 20 Aralık 2013
Dağıtım: İFP
Yapım: Kinema Film
Yönetmen: Biket İlhan
Yapımcı: Nihan Belgin
Senaryo: Nihan Belgin, Piraye Şengel
Görüntü Yönetmeni: Claudio Bolivar
Sanat Yönetmeni: Mustafa Ziya Ülkenciler
Uygulayıcı Yapımcı: Umut Beşkırma
Oyuncular: Nihan Belgin, Umut Beşkırma, Yetkin Dikinciler, Ayten Uncuoğlu, Dolunay Soysert, Sinan Tuzcu, Necmettin Çobanoğlu, Aslı İçözü, Şencan Güleryüz, Tekin Alkan, Anıl Ayvalıoğlu

Bir yanıt yazın