Yengeç Oyunu

Türk halkının gönlünde sarsılmaz bir taht kuran “Selvi Boylum Al Yazmalım”ın senaristi, “Hazal”, “At”, “Murtaza”, “Su da Yanar”, “Bekçi”, “Balalayka” ve “Kalbin Zamanı” filmlerinin bol ödüllü yönetmeni ALİ ÖZGENTÜRK’ün yeni filmi; “YENGEÇ OYUNU” Nisan ayında Türkiye sinemalarında vizyona giriyor.
Filmin senaryosu Tarihçi Halil İnalcık’ın Sabancı Üniversitesi’nde öğrencileriyle birlikte yürüttüğü araştırmaların ardından kitaplaştırdığı, 15. ve 16. yüzyıllarda gerçekleşen Osmanlı mahkemelerinin kayıtlarından yola çıkılarak hazırlandı. “Yengeç Oyunu” filmi Avrupa Film Konseyi (EURIMAGES) ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli. Ali Özgentürk’ün senaryo ve yönetmenliğin yanısıra yapımcılığını da üstlendiği filmin başrollerinde ise “Alacakaranlık”, “Yanık Koza” ve “Karagümrük Yanıyor” gibi TV dizilerinden, “O Şimdi Mahkum” ve “Semum” adlı sinema filmlerinden tanıdığımız Ayça İnci; Türk televizyonlarının en uzun süre yayında kalan dizisi “Bizimkiler”den tanıdığımız Ayşe Kökçü, “Kurşun Yarası”, “Kurtlar Vadisi” ve “Hacı” adlı TV dizilerinde rol alan Özcan Varaylı’nın yanısıra Eskişehir’li genç ve yetenekli tiyatro oyuncuları rol almakta.

Küçük Kentin büyük kahramanları

“Yengeç Oyunu”, küçük bir kentin ayakta kalmaya çalışan büyük kahramanlarının, özellikle kadınların hikayesini anlatmakta. İstanbul üniversitesinde tarih asistanlığı yapan Asya (Ayça İnci), yanına beş yaşındaki kızı İpek’i de alarak,kendine yeni bir hayat kurma umuduyla doğduğu şehre gelir. Kısa sürede üniversitede iş bulan Asya, öğrencileriyle birlikte, hepsinin hayatlarını değiştirecek sıra dışı bir projenin içinde bulur kendisini.
Eski Osmanlı mahkemelerinin belgelerini inceledikleri sırada, herkesin ilgisini çeken bir cinayet vakasıyla karşılaşırlar. Osmanlı döneminde namus cinayeti kisvesi altında işlenen ve beraat kararı çıkmış bir cinayet davasıdır.
Asya ve öğrencileri günümüzde de benzerlerine sıkça rastlanan cinayetin asıl sebebini araştırırlarken, davanın hâlâ hayatta olan taraflarından gelen zorluklarla birlikte, kendi hayatlarında yaşadıkları kişisel sorunları da çözmek için mücadele ederler.
Yengeçlerle dolu bir toplumda ayakta kalma mücadelesini anlatmakta “Yengeç Oyunu”.

Türk Sinemasında bir ilk

Türk sinemasında bir ilk gerçekleşti ve Ali Özgentürk’ün “Yengeç Oyunu” filminin adı bir internet sitesinde binlerce kişinin katılımıyla yapılan anket sonucunda belirlendi. Ankette en çok oyu alan “Yengeç Oyunu”, filmin adı oldu.
Yönetmen: Ali Özgentürk
Senaryo: Ali Özgentürk
Yapımcı: Ali Özgentürk
Oyuncular: Ayça İnci, Ayşe Kökçü, Melda Yılmaz, Ensar Kılıç, Özcan Varaylı, Sevgi Onat
Burcu Tutkun Oruç, Pelin Acar, Devrim Özder Akın
Ses: Boris Trayanov
Yardımcı Senaryo Yazarı: Gülsüm Öz
Editör: Aylin Zoi Tinel
Görüntü Yönetmeni: Marton Miklauzic
Gösterim Tarihi: 03 Nisan 2009
Yapım: Asya Film
Dağıtım: UIP Filmcilik
Ortak Yapımcı: Lazslo Kantor – UJ Budapest Films

Resimler:

Bir yanıt yazın