3 Kadın 3 Kader

Yaklaşık iki yılda çekimleri tamamlanan “Üç kadın Üç kader” adlı sinema filmi; 27 Eylül’de izleyicisiyle buluşacak.

Uzun ve yorucu geçen çekim sürecinden sonra pek çok oyuncunun rol aldığı, yapılan değişikliklerle, defalarca tekrarlanan çekimler, 2012 yılının son aylarında tamamlanmış ve film stüdyo aşamasına gelebilmiştir. Bir yıldır da stüdyo çalışmaları süren filmin tamamlanmasına hiçbir kurum ve devletin desteği olmamıştır.

Kadına karşı şiddetin konu alındığı film; kadına ve kadın haklarına gösterilen hassasiyet sebebiyle, her gün 3 kadının öldürüldüğü bir ülkede, görsel sanatların toplum üzerindeki etkisinden olsa gerek, kimseler tarafından desteklenmeye gerek görülmemiştir. Kadının yalnızlaştırılarak ve her gün yaşanan olaylarla tescillenilmeye çalışılan köleliği bir takım kurum ya da kişileri memnun ediyor olmalı ki, bu önemli yaranın iyileştirilmesine katkı sunmaya gerek duyulmamıştır. Özetle; birileri bu durumdan memnun olmalı ki, kadının özgürleştirilmesi, toplum içinde yer alma çabalarını, insan olarak temel hak ve özgürlüklerinin önü kesiliyor, aşağılanıyor, mağdur bırakılıyor, sokak ortasında dövülüyor, öldürülüyor, yaşam şansı verilmiyor.

Her yıl yüzlerce kadının öldürüldüğü, çocuklar da dahil kadınlara taciz ve tecavüzün çoğalarak sürdüğü bir ülkenin basına yansıyan sonuçları;

“Adli Sicil kayıtlarına göre 2012’de 2 bin kadına koruma verildi. 10 bin kasten adam öldürme, 500 kişi hakkında da ‘intihara yönlendirme’den dava açıldı. 33 bini çocuklara olmak üzere 100 bin cinsel saldırı olayı yaşandı.”

Artarak devam etmektedir.

Tüm zorluklara rağmen filmimiz tamamlandı ve yakında izleyicisiyle buluşacak. Yeşilçam sinemasının klâsik örneklerinin biraz daha dışına çıkarak, duygusal atmosferiyle kadın dramını irdeleyen hikâyelerden oluşmaktadır. Bu hikâyeler hepimizin yaşadığı, gördüğü ve kapalı kapılar ardından duyumlarıyla kulaklarımızı, yüreklerimizi tırmalayan acı gerçeklerden oluşmaktadır.

Gösterim Tarihi: 27 Eylül 2013
Dağıtım: Özen Film
Yapım: Batı Yapım
Yönetmen: Faik Ahmet Akıncı
Oyuncular: Esma Ünal, Aleyna Eroğlu, Meltem Telli

Bir yanıt yazın