Abimm…

“Abimm…”, İstanbul’dan Marmaris’e uzanan, Türkiye’nin en güzel yollarında yeşeren bir kardeşlik hikayesi.
Yıllar sonra bulunan kardeşi, aklı eksik de olsa, sahiplenmenin, bağrına basmanın hikayesi.
Aklı fikri para olmuş Çetin’in, aile değerlerini yeniden keşfetmesinin hikayesi.
“Abimm…”, paraya ve güce tapan insanoğlunun, macera dolu, acıklı güldürüsünün hikayesi…

KAMERA ARKASI NOTLAR:
17 gün içinde 9.000 km yol kat edilerek mekan araştırması yapıldı.
Ortaca-Bozburun arası 135 km kare alanda 65 köy ve 10 belde  tarandı.
Ekip için en büyük tehlike yılanlar oldu. Çekimler sırasında da bu tehlikenin devam edeceği görüldü ve risk barındıran yerlerde ambulansın hazır edilmesi kararlaştırıldı. Bütün ekip sigortalandı. Bozburun’da arabanın uçma sahnesinin çekileceği bir mekan bulundu. Ancak burada gerçekten bir trafik kazası  olup araba uçuruma yuvarlanınca Karayolları tarafından uçurum kenarı kapatıldı ve çekim mekanı değişti.
Hala ve zeka engelli Arif’in yaşadığı köy evi aranırken, çok beğenilen bir evde gerçekten zeka engelli bir çocuğun yaşadığını öğrenen ekip şaşkınlığını gizleyemedi. Yönetmenin “bunun iyi bir işaret” olduğu yorumu üzerine bu evde karar kılındı ve babanında oluru ile bu evde çekimler yapılmasına karar verildi.
Çetin ve Arif’in  sığındığı bir dağ evi aranırken yönetmenin beğendiği ama henüz inşaat halinde bir ev bulundu.  Yapımcı Ergun Mercan tarafından inşaatın bitirilmesi şartı ile ev sahibi tarafından çekimlere izin verme konusunda anlaşıldı.
Bar sahnesi gerçek mekanda ve gerçek müşteriler ile çekildi. 5.000 kişinin çekimlere dahil edildiği gece CLUP AREENA- MARMARİS de çekildi. Bu sahne yoğun ilgiden dolayı ilk gece çekimler yapılamadı ancak ertesi gece uzun uğraşlar sonucu çekimler tamamlanabildi.
Mustafa Üstündağ ve Levent Üzümcü’nün çekim sahnesi sırasında  film için kiralanan araçtan  dumanlar geldi ve ekip aracı terk etti. Korkulan olmadı ve olay büyümeden kontrol altına alındı.
Set fotoğrafçısını kene ısırması sonrası kısa bir panik yaşandı ama derhal hastaneye kaldırılan fotoğrafçı tahliller sırasında temiz çıkmasına rağmen Mustafa Üstündağ’ın uzun zaman dilinden kurtulamadı.
Mustafa Üstündağ, Levent Üzümcü, İlkay Akdağlı bilinen tiplerinin dışında bir görünümle kamera karşısına geçtiler. Levent Üzümcü sakal bırakıp 15 kg alırken Mustafa Üstündağ kilo vererek, saçları ve sakalları kesti.
Çekimler boyunca Marmaris halkı sete baklava, börek, dolma taşıdı, bol bol ekiple fotoğraf çektirdi. Bu yoğun ilgi çekimlerin uzamasına neden oldu ve filmin maliyetini arttırdı.
Filmde kullanılan ve neredeyse Çetin ve Arif kadar önemli bir karaktere sahip olan MORGAN marka araba, Samsun da özel olarak üretildi ve motor hariç birebir model ortaya çıkarıldı ancak çekimler sırasında sık sık trafik polislerince durdurulup ruhsat soruldu. Ekibin zaman zaman zor anlar yaşadığı bir ikna süreci yaşandı.

YAKLAŞIK 15  KARAKALEM  TASLAK ÇALIŞMA SONRASINDA BELİRLENEN AFİŞ İÇİN ELDEKİ 10 BİN  KARE FOTO TARANDI AMA OYUNCULAR MUSTAFA ÜSTÜNDAĞ – LEVENT ÜZÜMCÜ İÇİN UYGUN KARE BULUNAMADI.
Tekrar stüdyoya giren oyuncular filmdeki kostümlerle 1 tam günü bulan çekim yaptılar ve filmdeki rollerine uyan fotoğraflar verdiler.
Bir ara afişleri halk seçsin düşüncesi taşıyan yapımcı Ergün Mercan daha sonra filmin her karesine hakim olan yönetmenin ve oyuncuların doğru duyguyu yansıtması ve bu konuda öncelikli söz sahibi olduğuna  karar verip vazgeçildi.
Mustafa Üstündağ’a göre komedi…
Levent Üzümcü’ye göre dram filmi…
Selen Seyven’e göre Aşk filmi..
Rüçhan Çalışkura göre ise sıcacık bir aile filmi…
Haldun Boysan’a göre aksiyon…
Ekibin birleştikleri nokta ise sezonun en iddialı yapımı olduğu ve her yaşa göre bir film çektikleri noktada oldu…

OYUNCU KADROSU:

ÇETİN    MUSTAFA ÜSTÜNDAĞ
ARİF    LEVENT ÜZÜMCÜ
MELEK    SELEN SEYVEN
HALA    RUÇHAN ÇALIŞKUR
MUHTAR    HALDUN BOYSAN
KAMİL    BÜLENT ŞAKRAK
MELEK ANNE    EBRU NİL AYDIN
MELEK BABA    ERDAL CİNDORUK
HAMİT    İLKAY AKDAĞLI
CELAL    OKAN SELVİ
GÜLEN    MELTEM ÖZLEVENT
ÇEKİM EKİBİ :
YÖNETMEN: ŞAFAK BAL
SENARYO: İLKAY AKDAĞLI
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: ERTUNÇ ŞENKAY
YARDIMCI YÖNETMEN: BURÇAK BUĞDAYLI YAVUZ
YAPIM KOORDİNATÖRÜ: BARIŞ ÇOKGÜR
SANAT YÖNETMENİ: ESRA ÇETİNKANAT
KOSTÜM TASARIM: NİLDAĞ KILIÇ
MÜZİK: ERHAN GÜLERYÜZ

Resimler:

Bir yanıt yazın