Acımasız Tanrı – Carnage

CARNAGE ACIMASIZ TANRI

Oyun parkında  birbiriyle kavga eden on bir yaşlarında iki çocuk… patlamış dudaklar , kırık dişler…”Kurban”ın ebeveynleri “kuvvetlinin” ebeveynleri tarafından olayı çözümlemek için evlerine davet edilir.  İçten başlayan sohbet gitgide bıçak sırtı bir hal alacak dört ebeveynin kendilerine ve hayata dair inkarlarına ve garip önyargılarına sahne olacaktır. Bu insani vahşetten hiç biri kaçamayacaktır.

Carnage Oscar Ödüllü Kate Winslet (Mildred Pierce, The Reader) ve yine Oscar Ödüllü  Christoph Waltz’I  (Water for Elephants, Inglourious Basterds) karı koca olarak beyaz perdeye taşıyor. Karşılarında ise bir diğer Oscar Ödüllü oyuncu Jodie Foster (Panic Room, The Silence of the Lambs) ve  John C. Reilly (We Need to Talk About Kevin, Magnolia) var.

Ülkemizde geçtiğimiz yıl Devlet Tiyatroları tarafından sahneye aktarılan ve kapalı gişe oynayan Yasmina Reza’nın “The God Of Carnage-Vahşet Tanrısı ” adlı hikayesinin sinemaya  aktarılması esnasında yazar Reza ve yönetmen Roman Polanski bir araya gelmişler. Filmin yapımlcılığını Said Ben Said (The Witnesses, Love Crime)  SBS Productions üstlenmiş.
Carnage bir Fransız –Alman – Polonya ortak yapımı olarak  SBS Productions, Constantin Film Produktion ve SPI Poland tarafından beyazperdeye taşınmış. Filmin Görüntü Yönetmenliğinde  Pawel Edelman (The Ghost Writer, The Pianist); Yapım Tasarımında Oscar Ödüllü  Dean Tavoularis (The Godfather, Apocalypse Now) ; Kostüm Tasarımında Oscar Ödüllü  Milena Canonero ( Marie Antoinette, Barry Lyndon ,Chariots of Fire); Makyaj Tasarımı ve Uygulamasında  scar Ödüllü sanatçı Didier Lavergne (La Vie en Rose ,The Ghost Writer,) ve Kurgu’da  Hervé de Luze (The Ghost Writer, The Pianist) görev almışlar.

Eleştirmenler ve seyirciler tarafından 2006 yılından bu yana dünyanın neresinde sahnelenirse sahnelensin ayakta alkışlanan bu muhteşem oyun bir çok kez  Olivier ve  Tony Ödüllerine layık görülmüştür.Yönetmen  Roman Polanski oyunu izlediğinde bu eserin beyazperdede ne kadar muhteşem olabileceğini düşünmüş. Oyun her ne kadar Avrupa’da geçen bir hikaye olsa da senaryoya dönüştürülürken Polanski ve Reza Brooklyn’de geçen bir hikayeye çevrilmesi gerektiğini düşünmüş.

Yönetmen oyunun gerçek zamanlı akışını sinema versiyonunda birebir kullanmayı yeğlediğini çünkü bugüne dek sinemada bu tarz bir çalışma yapılmadığını da ekliyor. Oyundaki 90 dakikalık nefessiz yolculuk sinemada bu dört muhteşem oyuncuyla harika bir maceraya dönüşecektir.

Tek mekanda geçen ve  dördü de oyunculuk konusunda en büyük ödüllerle taçlandırılmış kadrosuyla filmin çekiminin en önemli özelliği başından sonuna dek tüm oyuncuların her çekimde sette olmasıydı. Bu durum Yönetmen Polanski’nin ustalığını ortaya koymasına sebep olmuş. “ Böyle bir film çekebilmeniz için bir arada yaşayabilecek çok yetenekli ve sabırlı dört oyuncuya ihtiyacınız olduğu bir gerçek” diyor Polanski. “Dört karakter de faklı tarzlarda ve tretmanları oynaması gereken farklı karakterlerde oyuncular olmalıydı. Ben bu dört  muhteşem oyuncuyu muhteşem bir harmoni içinde çalışmaları sayesinde harika bir uyum sağladım. Bu her yapımda başınıza gelmez.”

Bir yanıt yazın