Açlığa Doymak

ZÜBEYR ŞAŞMAZ’IN YENİ FİLMİ AÇLIĞA DOYMAK 7 ARALIK’TA VİZYONA GİRİYOR

Zübeyr Şaşmaz, “Açlığa Doymak”  isimli filminde ölüm oruçlarını, halvet ve güzellik konularını ortak bir yapı içerisinde beyazperdeye aktarıyor.

Film, birbirlerinden farklı dünyalarda yaşayan üç insanın sıradan hayatlarının, ölümü dileyecek kadar büyük bir azaba dönüşmesini anlatıyor. Açlığa Doymak, “Ruhsal bir azap bedensel bir acıyla yenilebilir mi? İnsan en temel ihtiyacı olan yeme içme arzusunu bir amaç uğruna kesebilir mi” sorusuna  cevap arıyor.

Filmin Yapımcılığını ve yönetmenliği ZS Film Zübeyr Şaşmaz, Senaryo Zübeyr Şaşmaz, Mustafa Çevik, görsel yönetmenliğini Goran Meceva, müziklerini usta sanatçı Erkan Oğur, Sanat Yönetmenliğini ise Fırat Yünlüel üstlendi.

Türkiye’nin en başarılı oyuncularının yer aldığı filmde, Mete Horozoğlu (Eyüp), Hazar Ergüçlü (Sena), Didem Balçın (Burcu), Ali Sürmeli (Ahmet), Uğur Çınar (Mustafa), Hakan Boyav (Dursun), Musa Uzunlar  (Serdar), Serkan Ercan (Bayram) gibi oyuncular performanslarıyla göz dolduruyorlar.

Açlığa Doymak, uzun bir araştırma sonrasında 5 haftalık bir sürede, İstanbul’un Taksim, Galata, Balat, Fatih gibi farklı Semtlerde otuzdan farklı mekanda çekildi.

Filmin makyajlarını ise İngiliz plastik makyöz ekibi Steve Painter ve Simon Rose ile özel çalışma yapıldı. Filmin afişini Amerika da sinema fragman ve afiş yapan Göktuğ Sarıöz tarafından bu film için yirmiden fazla afiş tasarlandı. Bunlar arasından uygun gördüğümüz bir kaç tanesi kullanıldı.

Zübeyr Şaşmaz’ın Yorumu:  İlk gençlik yıllarımda medyadan takip edebildiğim kadarıyla öğrendiğim ölüm oruçları beni derinden etkilemişti. Bu durumu tasavvufta yer alan kırk gün halvete girerek arınma isteğiyle zihnimde karşılaştırmıştım. Bir yandan da etrafımda gördüğüm bazı insanların güzelleşme çabaları bende bu filmin ana fikrini oluşturdu. Yaşadığımız dünyanın doyumsuzluğu insanları duygusal bir açlığa ve yalnızlığa itmekte. Bununla birlikte görüp irdelediğim bireylerin kendilerini ötekileştirmeleri ve bu ötekilerin zamanla sıradanlaşmış bir kibre dönüşmesi düşüncelerini de filmde anlatmaya çalıştım. Bu filmin yazılması yaklaşık beş ay kadar sürdü. İlk yazılmasının üstünden defalarca birçok kere üstünden geçip son halini verdik. Üçlemenin ilk filmi olan daha çekmemiş olduğum kök ve dalın yazım sürecinden sonra (bir yıl kadar sürdü) bu fikir oluşmaya başladı.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Zübeyr Şaşmaz’ın yaptığı “Açlığa Doymak” filminde, Mete Horozoğlu başta olmak üzere tüm başrol oyuncuları film için yedi ile on beş kilo arasında değişen oranlarda kilo alıp verdiler. Filmde Eyüp karakterini oynayan Mete Horozoğlu dört saat süren plastik makyaj çalışması sonucunda halvette on beş kiloya kadar zayıflamış olarak görülüyor.

Sena karakterini oynayan Hazar Ergüçlü, film çekilmeye başlamadan önce girdiği rejimle tam yedi kilo verdi. Çekimler esnasında yapılan plastik makyajla toplamda yirmi kiloya kadar zayıflamış görüntüsü Hazar Ergüçlü’yü tanınmayacak hale getirdi.

Film boyunca bir türlü zayıflayamayan Burcu karakterini oynayan Didem Balçın’a da tam tersi bir uygulamayla saatlerce süren makyajla önce yedi, sonra da on beş kiloya kadar kilo aldırıldı. Didem Balçın’ın filmdeki  şişmanlamış görüntüsü de görenleri hayrete düşürecek.

Filmin makyajlarını  İngiliz plastik makyöz ekibi Steve Painter ve Simon Rose ile aylarca süren özel çalışma yapıldı.

Film 7 Aralık’ta vizyona giriyor.

Bir yanıt yazın