Açlık Oyunları – The Hunger Games

AÇLIK OYUNLARI

HUNGER GAMES

Savaş. Korkunç bir savaş. Dullar…Yetimler.  Annesi olmayan bir çocuk.  Ülkemizi ayağa kaldıran işte bu oldu.

13 Bölge onları besleyen..seven..koruyan ülkeye karşı ayaklandı.

Geriye hiçbir şey kalmayana kadar, kardeş kardeşi katletti.

Sonrasında barış geldi…Çetin mücadele…Galip… Küllerinden birisi doğdu. Ve yeni bir dönem başladı.

Fakat özgürlüğün bir bedeli vardı…Vatan hainleri yenilmişti, bir daha böylesine bir ihanete uğramayacağımıza ulus olarak yemin etmiştik…

Sonrasında bir karar verilmişti, her yıl Panem’in farklı bölgeleri, onur, cesaret ve özveri ile savaşmak adına bir kız bir de erkek çocuğu önerecekti.

Tek bir galip zenginliğe boğulacak, cömertliğimizin ve bağışlayıcılığıızın simgesi olarak hizmet edecektir.

İşte böyle hatırlarız geçmişimizi
İşte böyle koruruz geleceğimizi.

KONU

Her yıl, bir zamanlar Kuzey Amerika olan bu yıkıntıda, Panem ulusunun hükümet binasında 12 bölgeden genç bir erkek ve kız çocuğu Açlık Oyunları’ında yarışmak üzere zorla gönderilir. Eskiden kalma ama hala devam etmekte olan devletin bir gözdağı taktiği, çarpık bir ceza. Açlık Oyunları, ulusal olarak yayınlanan ve “Oyuncular”dan biri hayatta kalana kadar dövüştükleri  bir etkinlik.

Onaltı yaşındaki Katniss Everdeen, küçük yaştaki kardeşinin yerine gönüllü olup oyuna katılıyor ve eski bir galip olan sarhoş  Haymitch Abernathy’ın eğitmenliğinde, keskin içgüdülerine güvenmesi öğütlenerek; ömürleri boyunca oyunlara hazırlanan çok iyi eğitimli Oyuncularla rakip olmaya zorlanıyor. Bir gün evine, 12.Bölgeye dönebilecek olursa da, Katniss yarışta insanlığı, hayatla sevgiyi aynı teraziye koymasını gerektirecek imkansız seçimler yapmak zorunda kalacak.

AÇLIK OYUNLARI’nı Gary Ross yönetiyor. Senaristler Gary Ross, Suzanne Collins ve Billy Ray. Nina Jacobson’ın Color Force’u  ortaklığında yapımcı Jon Kilik ile yapıldı. Suzanne Collins’in çok satan romanı, içlemenin ilkinden uyarlandı – eğitsel olarak satışa çıkıp yalnızca Amerika’da 26 milyon satan ilk yayın olma özelliğiyle – dünyada da büyük bir kitleye ulaştı.  Eylül 2008’de  yayınlandığından bu yana 180  hafta üzerinde üstüste ve The New York Times bestseller listesine girdiğinden bu yana 3 yıldır ardarda listede başı çekip, USA Today ve Publishers Weekly’nin çok satanlar listesinde kaldı.

YAPIM HAKKINDA

“Korkudan daha güçlü ola tek şey umuttur.”
— Başkan Coriolanus Snow, THE HUNGER GAMES

Önceleri Kuzey Amerika olarak bilinen yıkıntılarda, yıllık Açlık Oyunları başlamak üzeredir ve 16 yaşındaki yarışmacı Katniss Everdeen korkusuz rakiplerini yenme şansı yakalamaktan çok uzaktadır. Panem ulusunun çoğu gibi, Katniss de 12 esir bölgeden birinde yaşamaktadır, bölge gizli ve gizemli bir hükümet binasından yönetilmektedir. Yıllarca süren kaos ve savaşın ardından insanlar haşin ve bir o kadar da yitik bir diktatörlükle bastırılmaktadırlar.  Her yıl Hasat Günü’nde bölgeler kurayla ya da gönüllü olacak bir erkek ve kız seçerek, kendilerini temsil edecek kişiyi Capitol’ün çarpık eğlence anlayışındaki bu etkinliğe gönderirler. Capitol böylece gücünü kanıtlayıp kontrol uygularken, aç halka tutunacak bir umut dalı da vermiş olur. Açlık Oyunları bundan ibarettir – Tribute’ler olarak bilinen 24 ergen savaşçı yoğun bir gladyatör yarışının ortasına atılır ve içlerinden biri hayatta kalıncaya kadar süren yarışmalar TV’den canlı yayınlanır…ve Katniss yarışmaya dahil olduğu anda bunun artık geri dönüşü olmayacaktır.

O gün Bölge 12’de beklenmeyen şey olur – Katniss’in hayatı boyunca büyütüp baktığı küçük kardeşi Primrose oyunlara seçilir. Tüm cesurluğu ve özverisiyle Katniss kardeşi yerine gönülllü olur ve kaderini sonlandırabilecek bu yarışa girer. O ve yeni oyun ortağı, fırıncının oğlu Peeta Mellark gözaltına alınıp Capitol’a sürülür, süslü makyajlarla ve ağır bir eğitimle karşı karşıya bırakılırlar. Daha varlıklı bölgelerden gelen ve hayat boyu yarışlar için eğitilen acımasız “Career Tributes”larla karşı karşıya getirilirler. İlerleyen günlerde, eski galip, şimdilerin ayyaşı Haymitch Abernathy’nin eğitmenliğinde, Katniss içgüdülerini keskinleştirecek, okçuluk kabiliyetlerini geliştirecek ve geliştirmekte olduğu gücüne odaklanacak ve aynı zamanda görevi de olan şeyin gerçekleşmesini umut edecektir: ne olursa olsun hayatta kal.

Oyunlara sürpriz bir yarışmacı olarak ormanlık alanda katıldığında, Katniss bunu bir şöhret, talih gibi görmektense, bir yaşam mücadelesi olarak görmektedir. O kazanacak olursa, meydan okuyan ve yürek parçalayıcı seçimler yapmak zorunda kalacak ve insanlığı, hayatla sevgiyi aynı teraziye koymasını gerektirecek imkansız seçimler yapmak zorunda kalacak.

AÇLIK OYUNLARI  ekibi Yönetmen Gary Ross,senaryo Ross ve Suzanne Collins ve Billy Ray, yapımcı Nina Jacobson’ın  Color Force işbirliğiyle  yapımcı Jon Kilik.  Yürütücü yapımcılar Robin Bissell, Collins ve Louise Rosner-Meyer.  Oyuncular Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Elizabeth Banks, Lenny Kravitz, Wes Bentley, Toby Jones, Alexander Ludwig, Isabelle Fuhrman, Amandla Sternberg, Stanley Tucci ile ve Donald Sutherland.

Kamera arkası ekip; Oscar®-adayı görüntü yönetmeni Tom Stern (THE CHANGELING, MILLION DOLLAR BABY); kurgu Stephen Mirrione ve Oscar® sahibi (TRAFFIC ile) ve Juliette Welfling(THE DIVING BELL AND THE BUTTERFLY ile Oscar®adayı olan) ; prodüksiyon amiri Philip Messina (OCEAN’S TWELVE, OCEAN’S THIRTEEN); 3 kezOscar®-adayı olan kostüm tasarımcısı Judianna Makovsky (SEABISCUIT, HARRY POTTER AND THE SORCERER’S STONE, PLEASANTVILLE)  ve kompozitör T Bone Burnett (CRAZY HEART ile Oscar® kazanan) ve 8 kez Oscar® adayı olan James Newton Howard.

Süre: 142 dk.

Oyuncu        Karakter

Jennifer Lawrence        Katniss Everdeen
Josh Hutcherson        Peeta Mellark
Liam Hemsworth        Gale Hawthorne
Woody Harrelson        Haymitch Abernathy
Elizabeth Banks        Effie Trinket
Lenny Kravitz        Cinna
ile
Stanley Tucci        Caesar Flickerman
ve
Donald Sutherland        President Snow

Wes Bentley        Seneca Crane
Toby Jones        Claudius Templesmith
Alexander Ludwig        Cato
Isabelle Fuhrman        Clove
Amandla Stenberg        Rue

Ekip

Yönetmen: Gary Ross

Senaryo: Gary Ross ve Suzanne Collins ve Billy Ray

Romanından uyarlama: Suzanne Collins

Yapımcılar: Nina Jacobson   Jon Kilik
Yürütücü Yapımcılar: Robin Bissell Suzanne Collins, Louise Rosner-Meyer
Görüntü Yönetmeni
: Tom Stern, AFC, ASC

Yapım Amiri: Philip Messina

Kurgu: Stephen Mirrione, A.C.E. Juliette Welfling

Kostüm: Judianna Makovsky

Yürütücü Müzik Yapımcısı: T Bone Burnett
Müzik:
James Newton Howard

Yardımcı Yürütücü Yapımcı: Chantal Feghali
Ortak Yapımcılar:
Aldric La’auli Porter, Martin Cohen, Louis Phillips

Ortak Yapımcılar: Bryan Unkeless,  Diana Alvarez
Ses Tasarımı & Danışmanlığı Lon Bender
Görsel Efekt Uzmanı Sheena Duggal
Oyuncu Seçimi Debra Zane, C.S.A.

Bir yanıt yazın