Adab-ı Muaşeret

Hababam Sınıfı’nın bize sevdirdiği tarzda bir lise komedisi.
“ADAB-I MUAŞERET” 29 Şubat Lisesi’nde kızlar ve erkekler arasında kurulmuş iki ayrı grubun maceralarını konu alıyor.
Matematik öğretmeni olan babası Nurettin Bey’le (Salih Kalyon) birlikte okul değiştirme rutinlerinin sıklaşması Aykut’u (Tarık Ündüz) bunaltmaya başlamıştır. Ne var ki bu sefer yapacakları okul ve şehir değişikliği, Aykut’un hayatında bambaşka bir kapı aralayacaktır.
Zeynep (Yıldız Asyalı), kızlardan oluşan “Adab-ı Muaşeret” adlı çetenin lideridir. Adap kızlarına karşı direnen grupsa, okulun asi öğrencilerinden Eko’nun (Bora Akkaş) liderliğindeki “Mokokolar” çetesidir. Bu iki çete arasındaki ezeli rekabet, sene boyunca birbirinden eğlenceli atışmalara sebep olacaktır.
Öğrencilerin kafalarına göre hareket ettikleri çivisi çıkmış bu okulu hizaya sokmak üzere yeni görevine başlayan Nurettin Bey’i zor günler beklemektedir. Fakat en büyük desteği okulun kıdemlilerinden Edebiyat öğretmeni Fatma Hanım (Hasibe Eren) nam-ı diğer Miss Piggy’den görecektir.

Aykut (Tarık Ündüz) otoriter bir babanın oğlu olarak, hayatın ona sunduklarıyla kendi istekleri arasında denge kurmaya çalışan bir çocuktur. Annesini kaybetmelerinin ardından, matematik öğretmeni olan babası Nurettin Bey’in (Salih Kalyon) üstüne daha da fazla düşmesiyle iyice bunalmıştır. Bir de bunun üstüne okul değiştirme olayı yeniden gündeme gelince sabrı iyice tükenmeye başlar.

Ne var ki bu sefer yapacakları okul ve şehir değişikliği, Aykut’un hayatında bambaşka bir kapı aralayacaktır. Ara tatilde konakladıkları otelde kısa bir an gördüğü fakat aklından ve rüyalarından çıkaramadığı güzeller güzeli kızla yolları, babasının ve kendisinin yeni okulu 29 Şubat Lisesi’nde kesişecektir.

Zeynep (Yıldız Asyalı), beş kızdan oluşan “Adab-ı Muaşeret” adlı kızlar çetesinin lideridir. Birbirine ve kurallarına sımsıkı bağlı olan bu çete, okuldaki tüm öğrencileri himayesi altına almış, neredeyse tüm hocaları kendi yöntemleriyle –ruhları dahi duymadan- dize getirmiştir…

EMRE AKAY /YÖNETMEN
1978’de Ankara’da doğdu.  Fransa’da Sorbonne Üniversitesi’nde hukuk ağırlıklı bir eğitim gördü ve Cenevre Üniversitesi’nde İletişim ve Medya Master’ı yaptı.  Paris’te müzik çalışmaları yaptı.  Proxémique ilk filmidir.

2002-2004 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi  Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak görev yaptı.Şimdiye kadar birkaç tane kısa metrajlı film çekti.Akay şu anda çalışmaları süren ve beş kısa filmden oluşan “Kars Öyküleri” adlı filmin yönetmenlerinden biri.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi – 2003 / Emre AKAY  Hasan YALAZ

YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI KISA FİLMLER
Proxemique – 2001
23.  İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışmasına Katıldı.

Penetration – 2002
3’44”
Kurmaca

FEZA ÇALDIRAN /GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ
24 Temmuz 1970 doğumlu.  Şener Şen’in unutulmaz filmi “Eşkıya”yla sinema sektörüne adını duyuran Feza Çaldıran  “Çamur”,”Saklı Yüzler” ”Musallat” ve son olarak da katıldığı festivallerde ödüle doymayan “Sonbahar” filmlerinde görüntü yönetmenliği yaptı.  15.  Adana Altın Koza’da Jüri Özel Ödülü alan Çaldıran ayrıca 41. Siyad Ödülleri’nde ve Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini kazandı.

SULTANA/ FİLM MÜZİK
Sultana (asıl adı Songül Aktürk)  hip hop müzisyeni, söz yazarı, yorumcu.
Türkiye’deki ilk kadın MC’dir. Ayrıca “Kuşu Kalkmaz” klibi Türkçe Rap camiasında yasaklanan tek kliptir.  Uzun yıllar ABD’de yaşadı.  San Francisco ve New York’ta çalıştı.  Burhan Öçal ve Jamaladeen Tacuma ile sahneye çıkarak ilk profesyonel çalışmasını gerçekleştirdi.  “Groove Alaturca” albümünde “Kısmet” ve “Katibim” adlı iki parçasıyla yer aldı.  İlk albümü “Çerkez Kızı”nı müzik adamı Ahmet Ertegün’ün yönlendirmesiyle 1999 yılında hazırladı.  Bu albümde yer alan “Kuşu Kalkmaz” adlı parça çeşitli tartışmalara yol açtı; klibi yasaklandı. Ardından aynı albümdeki “Filo Sepet” adlı parçaya klip çekti. 17 Haziran 2008’de ikinci solo albümü “Şöhret Yolu”nu Pozitif Müzik Yapım’dan çıkardı.

“OYUNCULAR”

29 ŞUBAT LİSESİ HOCALARI

HASİBE EREN ( EDEBİYATÇI /MISS PIGGY )
6. Haziran 1975 Almanya doğumlu. İstanbul Üniversitesi’nde Piyasa Araştırmaları ve Reklâmcılık bölümünden mezun oldu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tiyatro eleştirmenliği ve dramaturji bölümünü bitirdi. 1996’da Show TV’de yayınlanan “Sıdıka” dizisiyle ünlendi.  “Şaşı Felek Çıkmazı”, ”Aşk Meydan Savaşı”, ”Canım Kocacığım”, ”Yağmur Zamanı” gibi pek çok dizi de değişik karakterlere hayat veren Eren, başarısını  “Avrupa Yakası”ndaki “Makbule” rolü ile iyice pekiştirdi. Hasibe Eren’nin  ilk uzun metrajlı deneyimi ise “Anlat İstanbul”.

SALİH KALYON (OKUL MÜDÜRÜ MATEMATİKÇİ NURETTİN)
1946 Ağrı doğumlu Salih Kalyon,  1964 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu’na girerek Cahit Atay’ın “Sultan Gelin” oyunuyla profesyonel oyuncu oldu.  Dostlar Tiyatrosu’yla çalışmaya başlayan Kalyon, “Müfettiş”, “Mayın”,  “Durand Bulvarı”, “Tozlu Çizmeler”,  “Linç” ve “Ana” gibi pek çok önemli oyunda rol aldı. Esas çıkışını ise “Bizimkiler” dizisiyle yapan deneyimli oyuncu,  “Bir Demet Tiyatro”’ ve “Fırtına” dizilerde rol aldı.  “Organize İşler”, “Vizontele”,  ”Beyaz Melek” gibi filmlere de imza atan Salih Kalyon  “Komedi Dükkanı”yla televizyon ekranlarına başarılı bir dönüş yaptı.

YILDIRIM ÖCEK (OKUL SAHİBİ HAYRULLAH)

16 Haziran 1952 İstanbul doğumlu. Oyuncu/Sunucu. Deneyimli oyuncu, “Vay Canına Müzik eğlence Prog.”,  “Binbir Surat Atilla Arcan Show”,  “Riffle King Kong Show” , “Kabare Kabare”, “Bizim Mahalle”,  “Gurbetçiler”, “Tatlı Hayat”, “Avrupa Yakası”,  “Deliyürek”, “Berivan”, “Kuruntu Ailesi”,  “Ekmek Teknesi”,  “Aslı ile Kerem”,  “Alanya Almanya  Acı Hayat”,  “Çat Kapı”,  “Küçük Hanımefendi”, “Emret Komutanım” gibi pek çok yapımda rol almıştır. Oyuncu koçluğu da yapan Öcek, “Avrupa Yakası”ndaki dergi patronu Sadettin rolüne devam etmektedir.

ŞAMİL KAFKAS (PSİKOLOJİCİ MERİNOS)
1976 Trabzon doğumlu. Dizi film ve reklam oyuncusu. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Oyunculuk bölümü mezunu. Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı. “Ezo Gelin” ve “Sağır Oda” dizilerinde rol aldı.  Şu anda “Melekler Korusun”  adlı dizide oynuyor. Ayrıca Garanti, Teknosa ve Cipso gibi reklam filmlerinde de oynadı.

YASEMİN BALIK (TARİH HOCASI TACİSER)
1980 İstanbul doğumlu. Oyuncu/Model.  İstanbul Devlet Konservatuvarı mezunu. Tiyatroya küçük yaşlarda başlayan oyuncu profesyonel olarak drama eğitmenliği ve oyuncu koçluğu da yapıyor. “Bütün Çocuklarım”,  “Hacı”, “Fikrimin İnce Gülü”  ve “Pusat” ‘da rol aldı.

ÖZGE O’NEİLL (İNGİLİZCE HOCASI NURTOP)
1978 İstanbul doğumlu. Oyuncu. Oyunculuk eğitimini Amerika’da geliştiren O Neil, ”Rowan Univ.-TV ACTORS STUD- 1 Sene Workshop”, “Boston Public 2 Sezon” ve “Days Of Our Lives”, “Emret Komutanım”,  “Belalı Baldız”, “Hayat Oyunları” dizilerinde rol aldı.

TUĞRA KAFTANCIOĞLU (BEDEN HOCASI VALENTINO)
6 Ocak 1974 İstanbul Doğumlu. Dizi/Film oyuncusu. Ege Aydan’ın başrolünü oynadığı “Evli ve Çocuklu” dizisiyle yıldızı parlayan Tuğra Kaftancıoğlu, “Türev” ve “Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi” adlı filmlerde rol aldı. Televizyon dizisi “Suç Dosyası”nda ise Tuncay rolü ile dikkatleri üzerine çekti.

HAKAN SALINMIŞ (DİN HOCASI HÜDAVERDİ)

1964 Ankara doğumlu. Oyuncu. Açık Öğretim Fakültesi Mezunu. Ankara Sanat Tiyatrosu oyuncusu. 1993 yılında yayınlanan “Ferhunde Hanımlar” dizisindeki  Mehmet rolü ile yıldızı parladı.  Ardından “Çiçeği Büyütmek”, “Bizim Evin Halleri”, “Pilli Bebek”, “Kasabanın İncisi”, “Ablam Öyle İstedi”, “Son Ağa” dizilerinde rol aldı. Ayrıca “Hırsız Var”da Turgut, “Çinliler Geliyor” sinema filmindeyse Hakkı karakterlerine hayat verdi.

MERAL KAPLAN(COĞRAFYA HOCASI YELİZ)

1984 Lüleburgaz doğumlu. Manken /Oyuncu/Sunucu. Trakya Üniversitesi Turizm Otelcilik mezunu. Ünlü aktris Cameron Diaz’a benzerliğiyle İstanbul’da fotomodellik ve mankenlik yapmaya başlayan Meral Kaplan, önce Akademi Hayat ardından da Plato Film Oyunculuk Okulu’nda drama dersleri aldı.  Çeşitli kanallarda sunuculuk yapan Kaplan,  ”Sevda Çiçeği”, ”Düş Yakamdan”, ”Hepsi 1” dizilerinde ve “Kutsal Damacana” filmde rol aldı.

ÇİSİL ORAL(SEKRETER DİLEK)
17 Mart 1979 İstanbul doğumlu. Dizi/film oyuncusu. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Yazarlık Bölümü ve Pera Güzel Sanatlar Tiyatro Modern Dans mezunu.  Henüz okulda okurken dizi setleriyle tanışan Çisil Oral, adını Perran Kutman’ın başrolünü oynadığı komedi-gençlik dizisi “Hayat Bilgisi” ile duyurdu. Uzun süre dizide başarıyla rol alan Çisil Oral, ilk sinema deneyimi “ADAB-I MUAŞERET” ’te “Sekreter Dilek” rolüne hayat veriyor.

ADAB-I MUAŞERET KIZLARI

YILDIZ ASYALI (ADAB-I MUAŞERET ÇETE BAŞI ZEYNEP)
Mart 1983 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı mezunudur. Küçük yaşta oyunculuğa başlayan Asyalı, uzun yıllar ekranda beğeniyle izlenen ve Haluk Bilginer’le başrolü paylaştığı “Eyvah Kızım Büyüdü” dizisiyle tanındı. “Eller Yukarı”, “Eyvah Babam”, “Çifte Bela”, “Yıldızların Altında”, “Hayat Bilgisi”, “Daha Neler” ve “Tılsım Adası” gibi yapımlarda başarıyla yer aldı. Kanal D Çocuk Çocuk Kulübü’nü ve Jojo TV’de çocuk programları da sunan Yıldız Asyalı müzikle yakından ilgilenmektedir. Profesyonel olarak şarkı söyleyen genç oyuncu çok iyi keman da çalmaktadır.

BAŞAK ZEBİL ( EBRU)
1 Mart 1984 İstanbul doğumlu. Reklam, dizi ve film oyuncusu Yeditepe Üniversitesi Tiyatro bölümü mezunu. Molped reklamıyla çıkış yapan Zebil,  “Aşk Eski Bir Yalan”, ”Kaptan”, ”Misyon” ve “Şifacı” gibi dizilerin yanısıra  “Son Cellat” ve “The İmam” filmlerinde de rol aldı.

GÜMEÇ ALPAY (CAVİDAN)

Nisan 1984 İstanbul doğumlu. Dizi film oyuncusu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’nda eğitim görmektedir. “Maki”, “Kısmet”, “Ümit Milli”, “Doktorlar”,  “Püf Noktası Skeçleri”, “Düğün Şarkıcısı”,  “Serçe”, “Büyük Buluşma” gibi yapımlarda rol alan Alpay, ayrıca dublaj drama eğitmenliği yapmaktadır.

GÖKÇE SUYABATMAZ (CANFEDA)
Haziran 1987 İstanbul Doğumlu. Oyuncu/sunucu. İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümde eğitim görmektedir. “Büyük Buluşma”, “Kollama”, “Doktorlar”, “Cennetin Çocukları”, “Ayakta Kal” gibi yapımlarda rol alan Gökçe Suyabatmaz, çeşitli kanallarda program sunuculuğu da yapmaktadır.

MÜGE TAN (BANU)

Eylül 1990 İstanbul  doğumlu. Dizi film ve reklam oyuncusu. Daha ilkokulda tiyatroya gönlünü kaptıran Müge Tan, kısa sürede dizi piyasasında adını duyurmuş ve “Mercan Kolye”, “Üvey Baba”, “Küçük Besleme”, “Kimyacı”, “Büyük Buluşma” ve “Melekler Korusun”da yer almıştır. Konservatuara hazırlanan Tan,  ayrıca çeşitli reklam filmlerinde de rol almıştır.

MOKOKOLAR

TARIK ÜNDÜZ(AYKUT)
4. Temmuz 1988 İstanbul doğumlu. Dizi/film oyuncusu. Oyunculuk genlerini ailesinden alan Tarık Ündüz, dedesi merhum Gazanfer Özcan’ın izinden gitmektedir. Genç oyuncu ilk kez kamera karşısına dedesi Gazanfer Özcan’la oynadığı bir reklam filmiyle geçti. İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nde Tiyatro bölümünde okuyan Ündüz, “Issız Adam” filmiyle “İstanbul Çocukları” adlı dizi de rol aldı.

BORA AKKAŞ (MOKOKOLARIN LİDERİ EKO)
12 Ekim 1990 İstanbul.  Reklam, dizi-film oyuncusu, şarkıcı. “Yağmur Zamanı” yla yıldızı parlayan genç oyuncu “Dişi Kuş”, “Unutma Beni”, “Son Tercih”,  “Cesaretin Var mı Aşka” gibi dizilerde ve “Küçük Kıyamet” adlı filmde rol almıştır.  Aynı Zamanda DogaBora adındaki rapçi de kendisidir.  Rap şarkılar söylemektedir ve bu şarkılar gençler tarafından çok sevilmiş ve hızla yayılmıştır.

BARIŞ KÜÇÜKGÜLER(MERTCAN)
Şubat 1991 İstanbul doğumlu. Oyuncu/sunucu.  Beykent Üniversitesi’nde öğrenim görmektedir. Sahne sanatlarına büyük ilgisi olan Küçükgüler, daha şimdiden pek çok dizi de rol almıştır. “Çiçek Taksi”, “Hain Geceler”,  “Marziye”,  “Yılan Hikayesi”, “Gelinlik Kız”, “Dedem Gofret ve Ben”, “Anne Babamla Evlensene”,  “İki Arada”, “Kumsaldaki İzler”, “Aşk Olsun”, “Canım Benim”, “Sırça Köşk”, “Geniş Zamanlar”, “Oğlum İçin” ve “Beni Unutma”da yer  alan Barış Küçükgüler profesyonel olarak pandomim ile de ilgilenmektedir.

CANER KADAYIFÇI (MANDA)

Nisan 1990 İstanbul doğumlu. Dizi/film oyuncusu. Küçük yaşta oyunculuğa merak saran Kadayıfçı, Sarıyer Belediyesi Tiyatrosu’nda hem çalışmakta hem de eğitim almaktadır.  “ADAB-I MUAŞERET”, Hülya Koçyiğit’in başrolünü oynadığı “Aşk Eski Bir Yalan” dizisinde Küçük Osman rolüyle tanınan Caner Kadayıfçı’nın ilk sinema deneyimidir.

YAPIM NOTLARI

–    Film, sömestr tatili sırasında İstanbul Erkek Lisesi’nde çekildi.

–    Çekimler sırasında dedesi Gazanfer Özcan’ı kaybeden Tarık Ündüz yaşadığı acıya rağmen cenazenin ardından parti sahnesini çekmek üzere sete geldi. Avrupa Yakası’nda Gazanfer Özcan’la birlikte oynayan Hasibe Eren ve Yıldırım Öcek de üzüntülerine rağmen o gün sete geldiler.

–    Setin maskotu “RAST”. “Taciser” karakterini canlandıran Yasemin Balık filmde kendi köpeğiyle Rast’la oynuyor. Deneme çekimlerine köpeğiyle gelen Balık’ın köpeğiyle olan ilişkisinden çok etkilenen yapımcılar, Rast’ı hemen projeye dahil ettiler. Rast tüm set ekibiyle kısa sürede kaynaşarak setin maskotu haline geldi.

–    Filmde okul sahneleri için 2000 tane forma kullanıldı.

–    Converse ilk defa bir sinema filmine sponsor oldu.

–    “Adab-ı Muaşeret” aslında gerçek bir hikayeden uyarlandı. “Adab-ı Muaşeret” bir dönem Kocaeli’nde bir lisedeki kurulmuş bir kızlar grubu. Senaryo yaşadıkları gerçek olaylardan esinlenilerek yazıldı.

–    Hasibe Eren, bu filmde iki eski öğrencisi Tarık Ündüz ve Bora Akkaş’la oynuyor.

–    Genç oyuncular sette o kadar çok kaynaştılar ki, sanki gerçekten lisede okuyan bir grup öğrenci gibi oldular. Bu da filme büyük enerji kattı. Zaman zaman set ekibinin kontrol etmekte zorlandığı gençler çekimler boyunca çok eğlendiler. Filmin çekimlerinin tamamlanmasına rağmen genç oyuncular halen görüşüyorlar.

–    Genç oyuncular set aralarında Salih Kalyon, Yıldırım Öcek ve Hasibe Eren’i hiç yalnız bırakmadılar. Onların etrafını sarıp oyunculukla ilgili bol bol tavsiye aldılar.

–    Yönetmenliğini Mehmet Erenkaya’nın yaptığı kamera arkası çekimleri de çok eğlenceli geçti. Genç oyuncuların set aralarındaki tüm taşkınlıkları kameraya yansıdı. Kameraya tüm marifetlerini sergileyen genç oyuncular, şarkı söylediler, oyunculardan Barış Küçükgüler’ın “beatbox”larıyla dans ettiler, hatta kısa film bile çektiler!

–    Rap sanatçıları Sultana ve A.P.O., filmdeki Adab-ı Muaşeret ve Mokokolar arasındaki çekişmeden etkilenerek “Sen Hiç Ayakta İşedin Mi?” parçasını yazdılar.

–    “Zeynep”  karakteri için Yıldız Asyalı’yı yapımcılara ünlü yönetmen Zeki Demirkubuz önerdi.

–    Filmdeki parti sahnesi sırasında aynı zamanda Sultana’nın “Ben de İstiyom” adlı şarkısına klip çekildi. Klipte Türkiye’nin ilk kadın DJ’i Beyza da yer alıyor.

–    Çekimlerden bir süre önce tüm oyuncularla iki gün süren fotoğraf çekimleri yapıldı. Bu sayede oyuncular film öncesinde hem rollerine hem de birbirlerine ısındılar.

–    Filmin senartisti Eser Yazıcı aslında reklamcı. Ayrıca filmde yarışma sahnesinde Tübitak görevlisi Serdar Bey’i canlandırıyor.

–    Yapım ekibi de filmde küçük rollerde yer alıyor. Yönetmen Emre Akay ve ışık şefi, canlı yayın aracında operatörler, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran da kameraman olarak karşımıza çıkıyor.

–    Yarışma sahnesinde öğrenciler “Ömer Çalıkoğlu Lisesi” pankartı açıyorlar. Aslında böyle bir lise yok, Ömer Çalıkoğlu filmin yürütücü yapımcısı!

Resimler:

Bir yanıt yazın