Anahtar

Anahtar

Bilindiği üzere ülkemizdeki film çalışmaları son yıllarda hız kazanmıştır. Yönetmenliğini Cemal Yıldırım’ın yaptığı ilk uzun metraj filmimiz Gün Batarken’den sonra, yönetmenliğini yine Cemal Yıldırım’ın yaptığı ve senaryosunu Ferhat Atik’in yazdığı, “Anahtar” isimli filmimizde ülkemizin ikinci uzun metraj filmi olarak önümüzdeki Aralık ayında vizyona girmeye hazırlanmaktadır. Vizyon öncesi ilk Kıbrıs galasını sponsorlarımızdan olan Girne Amerikan Üniversitesi’nde yapacak olan Anahtar filmi, şu an İstanbul’da bulunan Fono Film laboratuvarlarında 35mm’ye transfer işlemindedir. Bu yönü ile de Anahtar, ülkemizin 35mm’ye basılan ilk filmi olma özelliğini de taşıyacaktır.

Özgün müziklerini Aysun Kahraman’ın yaptığı ve Ferhat Atik’in “Sonbahar” adlı romanından esinlenilerek hayat bulan Anahtar filminde; Hatice Tezcan, Cihan Tarıman, Hüseyin Ağlamaz, Barış Burcu, Barış Refikoğlu, Rıza Şen, Dize Sıdal, DJ Bora ve Fevzi Tanpınar rol almıştır. Filmin yapımcılığını Prequel Production ve Blue Platform Production üstlendiği, Anahtar filmi, yüzde yüz Kuzey Kıbrıs ürünüdür.

Büyük bir özveri ve gönüllülük esasına dayanılarak çekilen Anahtar filminin çekim aşaması 5 ay sürmüş ve bu çekimlerde rol ve görev alan hiçkimse maddi bir karşılık beklememiştir. Filmin yüzde doksanı Kuzey Kıbrıs’ta, geri kalanı ise Londra’da çekilmiştir. Film tamamlandıktan sonra, 35mm.ye transferi için gerekli olan laboratuvar masrafları ise, KKTC Cumhurbaşkanlığı, KKTC Başbakanlığı, KKTC Meclis Başkanlığı, KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı, Lefkoşa Türk Belediyesi, Gönyeli Belediyesi, Girne Amerikan Üniversitesi, King’s Leisure Center, Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd., Tüfekçi Ltd. ve Tosunoğlu Grup’un katkıları ile karşılanmıştır.

Gösterim Tarihi: 08 Haziran 2012
Dağıtım: Pinema Film

Bir yanıt yazın