Aptallık Çağı – The Age of Stupid

Şansımız Varken Neden İklim Değişikliğini Durdurmak İçin Birşey Yapmadık?

İstanbul, 25 Eylül 2009- Greenpeace, dünya çapında canlı konser ve etkinliklerle desteklenen
“Aptallık Çağı” (The Age of Stupid) filmini Ekim ayında Türkiye’de vizyona sokuyor. 3.5 senede çekimi tamamlanan ve 450 bin Sterlinlik bütçesinin tamamı bireysel desteklerle sağlanan film, bugüne dek iklim değişikliği ve sonuçları üzerine yapılmış en etkili bağımsız yapım. Bu film BKM ve Dell Türkiye’nin katkılarıyla 9 Ekim Cuma günü BKM’de vizyona giriyor.

Filmde, Aralık ayında Kophenag’ta düzenlenecek BM İklim Zirvesi öncesinde acil önlem alınmazsa iklim değişikliğinin yaratabileceği felaketlere dikkat çekiliyor. Filmde gelecek nesillerin bu çağı nasıl adlandıracağı sorgulanıyor: 21 yüzyıl tarihe, bütün bilimsel veriler ve çözümlerin ortada olmasına rağmen bu felakete izin veren insanların yaşadığı “Aptallık Çağı” olarak mı geçecek?

Filmin Karbon Ayakizi: 94 ton! Film, 6 bağımsız hikayede anlatılan, tüketim, savaş, iklim değişikliği, petrol ve alternatifleri gibi temalardan oluşuyor. Drama, animasyon ve belgesel karışımı yapım, insanoğlunun aptallığıyla kaybedilen bir dünyaya eleştirel bir gözle bakıyor ve bizi çözüm üretmek için harekete geçmeye çağırıyor. Filmin amacı bilinçlendirmeye yönelik büyük değişimin bir parçası olmak, hükümetleri dünyadaki sıcaklık oranını iki derece düşürerek sabitlemeleri ve gezegenimizi insanlar ve diğer canlılar için yaşanabilir hale getirmeleri için global emisyon düzeylerini azaltacak uluslararası bağlayıcı anlaşmalar yapmaya teşvik
etmek.

Çekim süresince her çeşit ve uzunluktaki yolculuk (bisikletle, yürüyerek, tekneyle, kayıkla, uçakla, trenle, araba ve helikopterle), elektrik, petrol, yiyecek tüketimi ve alınan ekipmanları not edildi. Toplamda da 94 ton karbon ayakizi çıktı ki bu yaklaşık olarak 4 Amerikalı’nın bir yılda  ürettiğine veya 185 tane dış mekan ısıtıcısını ayda ürettiğini eşit.

Filmin Künyesi:

Yönetmen: Franny Armstrong
Senaryo: Franny Armstrong
Oyuncular: Jamila ve Adnan Bayyoud, Alvin DuVernay, Piers Guy, Layefa Malini, Fernand Pareau
Filmin Türü: Belgesel
Orijinal Adı: The Age of Stupid
Yapımcı Firma: Spanner Films
Yapım Yılı: 2009
Yapım Ülkesi: İngiltere
Orijinal Dili: İngilizce
Filmin Süresi: 92 dakika
Resmi Sitesi: http://www.ageofstupid.net/
Dağıtıcı Firma: BKM Film

Bir yanıt yazın