Arkadaşımın Aşkı – My Best Friend’s Girl

ARKADAŞIMIN AŞKI “My Best Friend’s Girl”
Çok güzel, akıllı ve dikbaşlı Alexis,Dustin’in hayallerindeki kadındır. Ancak birkaç haftalık flört döneminin ardından aşk sarhoşu Dustin’in gözü açılmaya başlar. Alexis’in ilişkiyi sürekli olarak yavaşlattığını anlama noktasına gelmiştir. Kadını gerçekten kazanabilmek için çaresizlik içinde en iyi arkadaşı Tank’ın yardımına başvurur. Kendisini “geri tepme uzmanı” olarak tanımlayan Tank,kadınları önce baştan çıkartıp sonra adeta delirterek onlardan ayrılma konusunda ustadır.Sevgilisi tarafından bir kenara fırlatılmış erkeklerle sözleşme yapar, onların eski-sevgilileriyle ilişki başlatarak o kadınlara hayatlarının en berbat ilişkisini yaşatır. Öyle iğrenç bir deneyim yaşatır ki, onunla ilişki kuran kadınlar en kısa sürede eski sevgililerine geri dönüş yolları aramaya başlar.
Ancak sihirli değneğini Alexis üzerinde denemeye kalkışan Tank, hayatının en büyük sınavıyla karşı karşıya kalır. Alexis onun blöfünü görebilen ilk kızdır. Alexis’in zekası karşısında şaşkına dönen Tank, en iyi arkadaşı Dustin’e duyduğu sadakat ile onun kız arkadaşına hissettiği tuhaf çekim duygusu arasında bocalamaya başlarken iki arada bir derede kalacaktır.
Lionsgate’in sınır tanımayan seksi romantik komedisi “My Best Friend’s Girl-Arkadaşımın Aşkı”nın yönetmenliğini Howard Deutch üstlendi. Senaryosunu Jordan Cahan’in yazdığı filmin başrollerinde Kate Hudson, Dane Cook, Jason Biggs ve Alec Baldwin kamera karşısına geçti.

PRODÜKSİYON NOTLARI

Lionsgate’in sunduğu “My Best Friend’s Girl-Arkadaşımın Aşkı”nın başrolündeki romantik çift, ilk bakışta gelmiş geçmiş en uyumsuz ikili gibi gözükebilir. Ayrıca konu açısından da film geleneksel tarzda yapılmış romantik komedilerden kesinlikle çok farklıdır. Tank karakteri, kadınları baştan çıkarıp manipule etme becerisini kendisi için karlı bir işe dönüştürmüş müzmin bir bekardır. Alexis ise aklını evliliğe takmış erkekler için ideal kadındır. Ancak tek eşli ilişkilerden bıktığı için biraz da rastgele ve tek gecelik seks istemektedir. “My Best Friend’s Girl-Arkadaşımın Aşkı”nı benzeri diğer romantik komedilerden ayrıştıran gerçek romantizmin kaynağı, işte bu uyumsuz ikilinin hiç beklemedikleri anda birbirlerine doğru çekilmesinden gelir.
“Bu filmdeki ilişkiler fotoğraf mükemmelliğinde değildir” diyor Alexis rolünde oynayan Kate Hudson, “Çünkü gerçek hayattaki ilişkiler asla fotoğraf mükemmelliğinde olmaz. Hepimiz insanız. Hepimiz hata yaparız. Bu filmde aşkın getirdiği karmaşık duygulara farklı bir bakış getirmek ve sevgililerin çıktığı yolculuğu izleyenleri bol bol güldürmek istedik.”
Kate Hudson’ın rol arkadaşı Dane Cook şunları ekliyor: “Bu filmi özgün kılan yanı, baş karakterlerin her ikisinin de aşık olmayı bile istemiyor oluşudur. Hiçbir anlamda geleneksel romantik komedi olduğu söylenemez. Ancak çok aykırı yapısı olsa bile çok yürekli bir yapımdır.”
Alexis rolünde kamera karşısına geçen Kate Hudson, portresini çizdiği karakterin yıllarca tek eşli ilişki yaşadıktan sonra sahaya inerek serbest seks elde etme isteği konusunda şu yorumu yapıyor:
“Başarılı bir avukat olan Alexis’i, filmin başlangıcında Dustin (Jason Biggs) ile yaşadığı ilişkiye son verirken görürüz. Artık tek başına olmanın, kimseye bağlı olmamanın  avantajını yaşamaya kararlıdır. Bugüne kadar oynadığım rollerin hepsinden farklıydı. İlk defa olarak üstlendiğim karakter erkeklerin yaptığı şekilde ilişkisine son verdi. Alexis karakterinin artık  özgür olmaya ihtiyacı vardır. Ancak çok genç olduğu ve tam donanımlı olmadığı için başlangıçta karşısına çıkan erkekleri yağmalarcasına davranışlar sergiler. Sanki, ‘Evet ben de bunu yapabilirim, bu şekilde flört edebilirim. Duygusuz olabilirim’ der gibidir.”
Kate Hudson sözlerine şöyle devam ediyor: “Partnerine bağlılık sözü vermeden yapılacak seks için Tank ideal erkek gibi gözükür. Tank ile tanıştığı andan itibaren kişiliğinin o güne kadar deneyimlemediği bir yönünü sergilemeye başlar. Elbette yeni zevklerinin tadını fazlasıyla çıkaracaktır.”
Kate Hudson komedi kariyerini bugüne kadar oynadığı “How to Lose A Guy in 10 Days” ve “You, Me and Dupree” gibi filmlerle yeterince sağlamlaştırmıştı. “My Best Friends’s Girl-Arkadaşımın Aşkı”nda oynadığı rol ise ona ilk kez R-Ratingli (belirli yaş gruplarına sakıncalı) bir romantik komedide oynama fırsatı getirdi.
Güzeller güzeli oyuncunun bu konudaki yorumu şöyle: “Birçok insanın normal gündelik yaşamda yaptığı ve birbirine söylediği belirli şeyleri sonunda ben de yapmayı başardım. Açıkçası ‘Sex and the City’ kızlarının yaptığı şeylerden uzun süredir epeyce keyif alıyor ve yaptığı şeyleri eğlenceli buluyordum. ”
Kate Hudson’ın çekimler sırasında en sevdiği deneyimlerden birisi de, Tank’in Alexis’i striptiz kulübüne götürdüğü sahne oldu. Tank’in niyeti aslında onu kızdırmaktır ama Alexis o kadar alkollüdür ki, kızmak yerine olaydan keyif almaya başlayınca Tank şaşırır.
Kate Hudson bu sahneyi şu sözlerle yorumluyor: “Gerçekten çok çok eğlenceli bir andı. Bu sahneyi okuduğumda bir an önce canlandırmak için heyecanlandım. Bugüne kadar hiçbir filmimde alkollü olmamıştım.Çılgınca davranmak ve hiçbir şeyi umursamamak harikaydı. Bu filmde daha önce yapmadığım ve yapmaktan keyif aldığım birçok sahne var. Bu açıdan benim için yepyeni bir deneyimdi.”
“My Best Friend’s Girl-Arkadaşımın Aşkı” yapımcılarının önünde “R” sınıflandırmasının getirdiği özgürlük ortamı vardı. Ancak buna rağmen yapımcılar her türlü abartılı davranıştan bilerek ve isteyerek kaçındılar. Yapımcı Josh Shader bu konudaki yaklaşımlarını şu sözlerle açıklıyor:
“Dustin ile Tank’in pornografi üzerine konuştuğu; Amy ile Alexis’in mastürbasyondan bahsettiği sahnelerdeki davranışların hepsi gerçektir. Yakın arkadaşlar kendi arasında nasıl konuşuyorsa öyledir. Bu filmi yaparken limitleri zorlamak gibi bir niyetimiz olmadı. Tek isteğimiz herşeyi en gerçek şekliyle göstermek, böylece izleyicinin o karakterler aracılığıyla kendisini tanımasını sağlamaktı.”
Bugüne kadar rutin stand-up rolleriyle tanınan Dane Cook, romantik komedilerin güçlü, azimli ve sebatkar erkeği rolleriyle ün yaptı. Bunlar arasında “Employee of the Month”un tembel ve kaytarıcı ruhlu süpermarket elemanı ve “Good Luck Chuck”ın evlenmeye istekli erkeği rolleri başı çekiyordu. Yeni filminde kendi komedi anlayışına daha uygun düşen bir rol bulmak istiyordu.
Aynı zamanda Cook’un menejeri de olan yapımcı Brian Volk-Weiss, “Bu filmde sivri birşeyler yapmak istedik. Dane Cook’un oldukça sivri bir mizah anlayışı olduğu için bu senaryo çok uygundu. Okur okumaz Dane’i arayıp haber verdim. Okuduktan sonra hemen beni arayıp, ‘İşte bu, işte bu! Aradığım bu!’ dedi.”
Yapımcı Doug Johnson da şunları ekliyor: “Tank gibi bir karakteri oynayacak aktörün herşeyden önce kendisine güvenmesi ve gerçekçi bir oyun ortaya koyması gerekir. Dane Cook’un yakaladığı başarı buydu. Bu filmde birçok izleyiciyi şaşırtacak dozda romantik ve duygusal özellikler vardır.”
“My Best Friend’s Girl-Arkadaşımın Aşkı”nın cazibesinin kaynağında Alexis ve Tank karakterlerinin sıradışı bir çift oluşturması ve farklılıklarına rağmen birbirleriyle bir şekilde iletişim kurabilmeleri vardır. Tank bugüne kadar hep aynı tarzı uygulamış, çıktığı kızları her defasında kendisinden nefret ettirerek eski sevgililerine geri döndürmeyi başarmıştır. Ancak Alexis diğer kızlara hiç benzemez. Tank’in attığı adımların gerçek sebebini sezinleyecek bilgeliğe ve derinliğe  sahiptir. Bu durum önce Tank’i hayrete düşürür, sonra büyülemeye başlar, son olarak da aklını başından alarak Alexis’e aşık olmasına yol açar.
Filmin başarısında başroldeki iki oyuncu arasındaki uyumun çok önemli yeri olduğunu belirten yapımcı Barry Katz, “Kate Hudson ile Dane Cook’un adeta dans edercesine uyumlu oyununu izlemek başlıbaşına bir keyifti. Kamera önünde olmadıkları anlarda da birbirleriyle çok iyi anlaştılar. Kamera önünde ve arkasında bu iki oyuncuyla aynı ortamda bulunmak ayrı bir keyifti” diyor.
Bu konuda son noktayı Howie Deutch koyuyor: “Kate ile Dane arasında müthiş bir kimyasal çekim gücü oluştuğuna hiç kuşku yok. Nitro ve gliserin gibiydiler. Sonuç şiddetli bir patlama oldu.”
Dane Cook’un enerjisinden ve oyun tarzından çok etkilendiğini kabul eden Kate Hudson, rol arkadaşıyla ilgili olarak, “Dane yaptığı işe önem veren bir oyuncu… Herşeyden önce performansı üzerinde odaklandı ve en iyiyi yapmak istedi. Onunla birlikte çalışmak son derece keyifliydi” yorumunu yapıyor.

Yönetmen: Howard Deutch
Oyuncular: Dane Cook, Kate Hudson, Jason Biggs, Lizzy Caplan, Alec Baldwin
Senaryo: Jordan Cahan
Yapımcılar: Guymon Casady, Dane Cook, Adam Herz, Doug Johnson, Barry Katz, Josh Shader
Görüntü Yönetmeni: Jack N. Green, Prodüksiyon Tasarımı: Jane Ann Stewart
Kostüm Tasarımı: Marilyn Vance, Kurgu: Seth Flaum
Set Dekorasyonu: Kyra Friedman, Özgün Müzik: John Debney
Lionsgate Films
Dağıtım: Tiglon Film
22 Mayıs 2009’da Türkiye Sinemaları’nda gösterilmeye başlanıyor

Resimler:

Bir yanıt yazın