Aşk Sanatı – L’Art d’Aimer – The Art Of Love

AŞK SANATI

6 TEMMUZ’DA SİNEMALARDA

Sinopsis
François Cluzet, Frederique Bel, Laurent Stocker, Judith Godreche, Julie Depardieu, Gaspard Ulliel, Ariane Ascaride, Élodie Navarre, Stanislas Merhar, Pascale Arbillot aşk sanatı, bir kaç basit ve biraz da o kadar basit olmayan örneklerle günümüz modern ve karmaşık kadın-erkek ilişkilerinin masaya yatırıldığı romantik komedide ilişkilerin çıkmaz sokakları ve bolca aşk üçgeni mevcut. Eğlenceli aşk aksilikleriyle dolu filmin yönetmenliği ve senaristliğini de üstlenen oyuncu Emmanuel Mouret bize “aşk sanatını” öğretiyor.
Oyunculara sorulacak sorular:
– Filmde kimi canlandırıyorsunuz ve o kime aşık?
– Sizin için “Aşk Sanatı” nedir?
– Filmler size“aşk” hakkında ne öğretti?

Yönetmen Emmanuel Mouret Röportajı
“Aşk Sanatı” nasıl başladı?

Aklıma gelen fikirleri not alırım. Bunlar, bazen sıradan konular bile olabilir. Bazen de bir hikaye olabilir. Aşk Sanatı o notlardan çıktı. 10 yıl belki daha öncesinin notlarından, insanlara -kimi zaman enterasan sonuçlar doğursa bile- yardım etmek isteyen genç kadın Amélie (Judith Godrèche)’nin hikayesi çıktı. Tek tema “Aşk ve Arzu” üzerine bir çok hikayeyi bir araya getirdim.
Niçin tek bir hikaye yerini birden fazla hikayeden oluşturdunuz filmi?
Filmdeki tek bir hikayeden 90 dakikalık film yaratabilirdim tabii… Önemli anlardan oluşan ve birbiri arasında geçişler olan birbiri ile keşisen yoğun bir film olsun istedim.
“Müziksiz Aşk Yoktur” ilk bu başlıkla başlıyor film…
İlk hikaye, aşkın müziğini arayan bir besteci, bir önsöz. Bu bölümde müzik tesadüfi değildir, konunun kalbidir. Seyirciye filmin tonunu tanıtıyoruz. Neşeli,renkli, romantik biraz ağırbaşlı bir ton.
Bunun dışında başka başlıklarda var. “Arzular dönektir.”,“Tehlike olmazsa haz da olmaz”gibi…
Evet bu başlıklar seyirciye fikir vermesi için karakteri ve durumu tanımlıyor. Aynı zamanda bir de dışses var filmdeki kısaltmalı açıklıyor, hikayeler arasındaki bağlantıları ve kesişmeleri bize anlatıyor. Filmin genel kuramı karakter size ne düşündüğünü açıkca söylemiyor ima ediyor. Biraz gizemli bir yol seçtik yani..
Birazda oyuncularınıdan bahseder misiniz?
Oldukça geniş bir kadro var filmde. Daha once birlikte çalıştığım Ariane Ascaride ve Elodie Navarre ile yeniden çalıştık. Benim için çok keyifliydi. Şansım yaver gitti ki onlarında bu film için zamanları uydu.
François Cluzet… Halen daha onunla çalıştığıma inanamıyorum. Çok şanslıyım. Yıllardır onunla çalışmak istiyorum. Onun sinema için olan çoşkusu muhteşem.
Julie Depardieu Isabelle için ilk tercihdi. Amelie’nin (Judith Godrèche) planı için eski arkadaşı Isabelle’I ikna ettiği sahnede onların bu karakter için mükemmel bir seçim olduğunu bir kez daha anladım. Aslında oyuncu ekibinin tamamı mükemmeldi.

YAZAN VE YÖNETEN EMMANUEL MOURET GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ LAURENT DESMET YAPIM TASARIMI DAVID FAIVRE KOSTÜM CARINE SARFATI ŞARKI MAXIME GAVAUDAN LUC MEILLAND KURGU MARTIAL SALOMON MIX MELISSA PETITJEAN ORİJİNAL MÜZİK FREDERIC NOREL YAPIM YÖNETMENİ MARC BREGAIN YARDIMCI YÖNETMEN CLAIRE CORBETTA ORTAK YAPIMCI MOBY DICK FILMS FREDERIC NIERDERMAYER YAPIMCI PARTIZAN FILMS GEORGES BERMANN ORANGE CINEMA SERIES’IN KATKILARI LA REGION PROVENCE ALPES COTE D’AZUR’UN DESTEĞİ VE LE CNC VE CINEMAGE 5’IN KATKILARIYLA FRANSA DAĞITIMCISI PYRAMIDE DISTRIBUTION ULUSLARARASI SATIŞ KINOLOGY

Bir yanıt yazın