Aşka Ruhunu Kat – Soul Kitchen

Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu, Birol Ünel, Anna Bederke.

“Duvara Karşı” ve “Yaşamın Kıyısında” gibi siyasi ve sosyal olayların çarpıcı konularına başarılı bir imza koyduktan sonra; Aşk’a; Müziğe ve Dostluğa dair bir film yapma isteğiyle karşımıza çıkan Fatih Akın, Soul Kitchen’la uzun zamandır tadını unuttuğumuz, iyi bir romantik komedi filminin keyfini yeniden hatırlatmaya hazırlanıyor…

2009 Venedik Film Festivali’nde, Jüri Özel Ödülü’nü; Uluslararası Hamburg Festivali’nde de, “Art Cinema” ödülünü alan Fatih Akın’ın son filmi “Soul Kitchen”ı, dünya sinema yazarları “Coşkulu”; “Esprili”; “Abartısız” ve “Tavizsiz” kelimeleri ile ifade ediyorlar.

Toronto (Kanada) ve Ghent (Belçika) festivallerinde de gösterilen “Soul Kitchen”; Akın sinemasında, “duyguların derinliğine, olağanüstü bir sinema ritmi katıp izleyiciyi eğlendiren” farklı yapısıyla dikkati çekiyor.

Filmde, restoranında sunduğu özensiz ve ucuz yemeklerden para kazanamadığı için başı derde girdiği bir dönemde, sevgilisiyle de -hem duygusal hem fiziki olarak- arası açılan Zinos’un (Adam Bousdoukos), “star” bir aşçıyı (Birol Ünel) işe alarak nasıl yeni bir müşteri kitlesine kavuştuğu, son derece esprili bir dille anlatılıyor.

Filmde işlenen ana tema, gelenekselle yeniliğin ezeli zıtlaşması. Yenilik eğer iyi yönetilirse, başarılı oluyor: Almanya’nın Hamburg kentinin eski sanayi bölgesinde hangardan bozma lokanta, yeni aşçı sayesinde “hip ve terndy” bir gurme restorana dönüşüyor. Fatih Akın, önceki filmi “Duvara Karşı”da rol alan Birol Ünel’in canlandırdığı, huysuz ama yaratıcı aşçı Shayn’ı “Dünyayı değiştirmeye çalışan bir Don Kişot” olarak tanımlıyor.

Filmde kültürlerarası buluşmanın sürpriz bir şekilde karşımıza çıkardığı Uğur Yücel’in “kırık-çıkıkçı” rolündeki kısa ama etkili sahnesi, izleyiciye hayatın içindeki komediyi yaşatırken, filmin müzekleri de bu kültürler mozayiğinin, mutfağın ve Akın’ın sinemasının ruhunu harmanlayan bir çarpıcılıkla akıyor. Soul müzik yapan gençlerin uğrak yeri olan Restoran’ın müziği, doğan bir akışla filmin müziği olarak da öne çıkıyor.

Hamburg Film Festivali Başkanı Albert Wiederspiel’in, “bir festival yöneticisi olarak nadiran böyle bir hediye alırsınız” sözleriyle anlattığı Soul Kitchen, pozitif enerji saçan, sımsıcak bir Fatih Akın filmi.

Fatih Akın, “Duvra Karşı” ile 2004’te Berlin Film Festivali’nde “Altın Ayı”, “Yaşamın Kıyısında” ile 2007’de Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü almıştı.

Bir yanıt yazın