Aşkım Benim – Bel Ami

BEL AMI

Özet: BEL AMI 1890’ların Paris’inde geçen bir güç ve denge hikayesidir. Georges Duroy, sefaletten zenginliğe, kadınların bir araç olduğu sokaklardan tutkulu güç birlikteliklerine giden yolu hızla aşmaya çalışan yakışıklı akıllı ve çekici bir genç adamdır. Ve o yıllarda güç,  hayatta kalmak için herşeydir….

Bel AMI’nin anti kahramanı Georges Duroy’u ve filmi “Çok yakışıklı bir genç adamın elindeki tek para eden varlığının farkına varmasını anlatan bir klasik…” olarak değerlendiriyor yönetmenlerden Declan Donnellan “Güçlü kadınları baştan çıkarıyor ve Fransız üst sınıfındaki basamakları bu sayede hızlıca tırmanıyor. “

BEL AMI , Guy de Maupassant’ın aynı adlı klasik eserinden senarist Rachel Bennette tarafından sinemaya aktarılmış. Bennette hikaye için şunları söylüyor: “Yıllar once yapımcı Uberto Pasolini ile birlikte çalışmıştım. O günden sonra hep iletişim içinde olduk. Bir gün beni arayıp Bel Ami’yi sinemaya aktarmaya ne dersin dedi… Ben de evet lütfen yapalım dedim…”

İki yönetmen Declan Donnellan ve Nick Ormerod yapım aşamasının henüz başlarında ekibe dahil olmuşlar. Her iki yönetmen de 30 yıldır tiyatroda çalıştıkları için ikisinin de beyazperdedeki ilk deneyimleri olacaktı. Bu yüzden her iki yönetmenin de filme tutkuyla sarılması içten bile değildi. Donnellan durumu şöyle özetliyor: “Her ikimizde bir film yapabilmek için ölebilirdik. Fakat o güne dek bir kez bile doğru pencereyi yakalayamamıştık.  Bu işi yapmayı çok istiyorduk ve bu şansı bize verdikleri için ikimiz de minnettarız. ”

Original kitabı tiyatroya aktarmak tiyatro kökenli iki yönetmenin de hayaliydi. Yapımcı Pasolini ile bir araya geldiklerinde ikisinin de ortaya çıkacak film hakkında hayalleri ve kurguları zaten mevcuttu. Donnellan durumu şöyle açıklıyor, ” Bel Ami’nin dilimize tercümesini ilk okuduğumda henüz 18 yaşındaydım ve benim için şok edici bir kitap olduğunu düşünmüştüm. Bugün okuyacaklar ya da filmi seyredecekler için  de hikaye hala aynı özelliğini koruyor olması oldukça ilginç ve değerli bir özelliktir.   “

Ormerod and Donnellan filmde muhteşem bir kast ile çalıştıklarını ve yapımcı Passolini sayesinde böylesine bir dönem filminin altından kalkabildiklerini söylüyorlar. Başrollerdeki  Uma, Kristin ve Christina tamamen profesyonel ve bambaşka yaradılıştaki inanılmaz oyunculardı Elimizdeki material o kadar muhteşemdi ki yapabileceğimizin en iyisini yapmak o kadar da zor değildi. “diyor Donnellan .

Odile Dicks-Mireaux, filmin kostüm tasarımcısı olarak kamera arkasında çalışanlardan:  “Böyle bir filmden teklif almak her kostüm tyasarımcısının hayalidir. O kadar zengin değişik çalışmalar yapabilirsiniz ki.. Yaratıcılığınızı gösterecek gerçek bir başkaldırıştır. Biz filmi kitabın geçtiği dönemden biraz daha sonraki yıllara taşımayı tercih edip 1890’ları çalıştık. Oldukça elegant fakat fazla yapmacık olmayan yıllar. Başrolleri paylaşan muhteşem kadınlarımız bu filmin kilit noktasıydı..”

Filmdeki kadın karakterlerin her birinin kendine ait birer rengi vardır: Dicks-Mireaux karakterler için hazırlanan paletleri şöyle açıklıyor: “Uma’nın renkleri yeşiller, kremler ve siyahtı. Onu cool göstermemiz gerekiyordu ve muhteşem teninde bu renkler harika duruyordu. Kristin’in karakteri daha karanlıktı. Onun için daha soluk tonları çalıştık. Christina ise bu iki karakter arasında bir kadını canlandırıyordu fakat bir metres olarak çok daha canlıydı. Bu yüzden canlı renkler onundu.”

YÖNETMEN: Declan Donnellan ve Nick Ormerod
Senaryo: Rachel Bennette
Yapımcı: Uberto Pasolini

OYUNCULAR

Georges Robert Pattinson
Madeline Uma Thurman
Mme Rousset Kristin Scott Thomas
Clotilde Christina Ricci
Rousset Colm Meaney
Charles Forestier Philip Glenister
Suzanne Rousset Holliday Grainger

YAPIMCILAR

Yönetmen Declan Donnellan & Nick Ormerod
Yapımcı Uberto Pasolini
Yapım Amiri Simon Fuller
Senaryo
Rachel Bennette
Kasting Susie Figgis
Görüntü Yönetmeni Stefano Falivene
Ses Simon Hayes
Yapım Tasarımı Attila F. Kovacs
Kostüm Tasarımı Odile Dicks-Mireaux
Makyaj & Saç Tasarımı Jenny Shircore
Kurgu Masahiro Hirakubo

Bir yanıt yazın