Sığınak – Take Shelter

MICHAEL SHANNON ve JESSICA CHASTAIN

” S I Ğ I N A K “

Evli ve bir çocuk babası olan Curtis, kıyameti çağrıştıran bir dizi halüsinasyon görür ve ailesini yaklaşan bir kasırgadan mı, yoksa kendisinden mi koruması gerektiği konusunda kendini sorgulamaya başlar.

SİNOPSİS

Curtis LaForche, karısı Samantha ve altı yaşındaki duyma engelli kızı Hannah’yla birlikte Ohio’nun küçük bir kasabasında yaşamaktadır. Curtis, kum ocağı firmasında ekip şefi olarak çalışmakta ve mütevazı bir hayat sürmektedir. Karısı Samantha ise ev hanımıdır ama boş zamanlarında terzilik yaparak her hafta sonu bitpazarında el yapımı kıyafetler ve tekstil ürünleri satarak aile bütçesine katkıda bulunmaktadır. Aile para sıkıntısı çekmekte, Hannah’nın sağlık ve özel eğitim harcamalarını karşılamak bitmek bilmeyen bir mücadele gerektirmektedir. Bütün bunlara rağmen, Curtis ve Samantha birbirlerine çok aşıktır ve mutlu bir yuvaları vardır.

Neden sonra, Curtis olağandışı, kıyameti andıran bir fırtına veya kasırga hakkında, ürkütücü rüyalar görmeye başlar. Duyduğu rahatsızlığı kendine saklamayı tercik eder ve bu endişesini arka bahçelerinde bir sığınak etme saplantısıyla dışa vurur. Makul görünmeyen davranışları Samantha’yı endişelendirir ve şaşırtır, iş arkadaşları, dostları ve komşuları arasında hoşgörüsüzlüğe yol açar. Ama bütün bunların Curtis’in evliliği üzerinde oluşturduğu baskı ve insanlarla arasındaki gerilim, Curtis’in gördüğü rüyaların gerçekten ne anlama gelebileceğine dair duyduğu korkuyla kıyaslanabilecek gibi değildir.

Rahatsız edici rüyalarının bir tür felakete işaret ettiği önerisiyle yüzleşen Curtis, Samantha’ya içini döker; böylece ikilinin arasındaki bağın gücü en güç koşullar altında sınanır.

YÖNETMENİN GÖRÜŞÜ

Kaygı, insanın kaybedecek bir şeyleri olmasından doğar…

2008 yazında Sığınak’ı yazmaya başladığımda evleneli daha altı ay olmuştu. Hem iş hem de özel hayatım olumlu yönde ilerlerken, içimde dünyanın sıkıntılı zamanlara doğru adım attığı gibi rahatsız edici bir his vardı. Dizginleyemediğim bu kaygı kısmen ekonomiden, kısmen de büyümekten ileri geliyordu ama büyük oranda da hayatımda en sonunda kaybetmek istemediğim şeylerim olduğu gerçeğinden ileri geliyordu. Bütün bu hislerim, bu filmdeki karakterlere yansıdı.

Sığınak, işçi sınıfından gelen bir koca ve baba olan Curtis LaForche’un bir dizi ürkütücü rüyadan kaynaklanan panik hissiyle baş etmesinin öyküsünü anlatıyor. Curtis’e göre bu rüyalar ya doğaüstü bir fırtınanın veya kasırganın habercisi, ya da hayatı boyunca korktuğu bir şeyin erken belirtileri. Curtis’in en güçlü ve ilk tepkisi karısı Samantha’yı ve altı yaşındaki kızı Hannah’yı, yani kendi ailesini korumak oluyor. Ama Curtis için asıl mesele onları neyden koruduğu oluyor zamanla: Fırtına veya kasırgadan mı, yoksa kendisinden mi?

Sığınak’ı yazdım çünkü dünyada aşikar hissiyat bulunduğunu düşünüyordum. Hayatımdaki gerçek hissiyat kaygıydı ve diğer Amerikalıların ve dünyadaki tüm insanların hayatında da bu hissiyatın gerçekten var olduğunu düşündüm. Bu film, bu korkum ile kaygım hakkında kendimi ifade edebilmem için bir araç oldu. Bu hissiyata yönelik bir yanıt filmin sonunda vardır umarım. Ben olduğuna inanıyorum çünkü bu muhteşem insanlar Sığınak’ı yapmam için bana yardım etmek üzere bir araya geldi.

Yazan ve Yöneten:

Jeff Nichols

Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü & Fipresci Ödülü
2011 Cannes Film Festivali

2011 Sundance Film Festivali

2011 Toronto International Film Festivali

120 dakika

Bir yanıt yazın