Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman: Cumhuriyete Giden Yol

Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman: Cumhuriyete Giden Yol

1883 yılında Giresun’da doğan Topal Osman babası askerlik yapmaması için devlete altın olarak bedel vermesine rağmen gönüllü olarak Balkan savaşına katılır. Bu savaşta dizine isabet eden şarapnel parçası ile bacağı sakat kalır ve Topal Osman lakabını alır.  I. Dünya Savaşında gönüllülerden bir birlik kurar ve Kafkas Cephesindeki çarpışmalara katılır.
İzmir’in 15 Mayıs 1919’da Yunanlılarca işgal edilmesinin hemen ardından yine kendisinin kurduğu gönüllü birliklerle Karadeniz bölgesindeki Rum çetelerine karşı mücadele eder.
Atatürk’e bir kaç suikast girişimi olunca Ankara’ya çağrılır ve bizzat Atatürk’ün korumalığını yapar. Aynı zamanda Kasım 1920’de Muhafız Kıtası komutanlığına getirilir.
47. Alay komutanı olarak katıldığı Sakarya Savaşında olağanüstü başarılar gösterir. TBMM’de II. Grup olarak bilinen muhalefet grubunun önderlerinden Trabzon milletvekili Ali Şükrü Beyi, Mustafa Kemal’e karşı sert muhalefet izlediği gerekçesiyle 27 Mart 1923’de öldürüğü iddia edilir. Artık Topal Osman için Ankara günleri çok zordur.

Cumhuriyetin ilk meclis dönemini ve 2.meclis dönemine geçişin sıkıntılı dönemi Topal Osman ve Atatürk ekseninde anlatan film dönemin derin devlet olgusunun da bir resmini çekmektedir.

Film dönemim bıçak sırtı ve çok tartışılan olaylarını Işık tutmaktadır. Gün gelecek tarihin gizli hiç bir sayfası kalmayacak diyen film siyasi tarihimize hiç ele alınmayan bir yönüyle bakmaktadır.

Gösterim Tarihi: 12 Nisan 2013
Dağıtım: Özen Film
Yapım: Karakılıç Film
Yönetmen: Atilla Akarsu
Senaryo: Atilla Akarsu
Oyuncular: Reha Beyoğlu, Orhan Kılıç, Mehmet Tokat, Özcan Varaylı

Web Sitesi: http://www.topalosmansinemafilmi.com

Bir yanıt yazın