Avustralya / Australia

Bir Baz Luhrmann Filmi
Nicole Kidman ve Hugh Jackman ile…
Bir Twentieth Century Fox Filmi

İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde geçen bu romantik macerada Nicole Kidman, çok uzaklardan ve bambaşka bir kültürden gelen İngiliz aristokrat “Lady Sarah Ashley” olarak karşımıza çıkıyor. Kendisine miras kalan toprakları almak için gelen Lady Sarah, bölgenin yerlilerinden olan sert mizaçlı ve bir o kadar da kaba olan Drover (Hugh Jackman) ile aynı safta yer almak istemese de buna mecbur kalır. Bulundukları yerden milllerce uzakta olan bu dünya harikası toprakalara varabilmek için uzun bir yol kattettikten sonra Darwin isimli bu şehrin Pearl Harbor’a saldıran Japon kuvvetleri tarafından bombalandığını öğrenirler. Zarif ve kaba; yerli ve şehirli; inat ve tutku, aşk ile savaş arasında incelikle örülmüş bu hikaye izleyenlerin aklına kazınacak!!!

OYUNCULAR

NICOLE KIDMAN (Lady Sarah Ashley): Phillip Noyce’un 1989 yapımı psikolojik gerilim filmi “Dead Calm” ile ilk kez Amerikan seyircisiyle buluşan güzel aktris,bu güne kadar yer aldığı filmler, kazandığı ödüller ve dünyaca kabul görmüş güzelliğiyle günümüzün en önemli oyuncuları arasında taht kurdu.
2003 yapımı Stephen Daldry’s filmi olan The Hours/Saatler’de canlandırdığı Virginia Woolf karakteri ile Oscar, Altın Küre, BAFTA ve Gümüş Ayı sahibi olan oyuncu ilk Oscar adaylığını 2002’de yer aldığı ve yine bir Baz Luhrmann filmi olan ünlü müzikal Molin Rouge ile kazanmıştı. Aynı yıl yer aldığı Alejandro Amenabar’ın yönettiği akıllara kazınan psikolojik gerilim “The Others” filmindeki rolü ile de Altın Küre adaylığı alıp, Moulin Rouge’daki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal)” ödülünü aldı. Altın Küre ile ilk buluşmasını Gus Van Sant’ın To Die For filmindeki performansıyla yaşayan oyuncu; Jonathan Glazer’in “Birth”, Anthony Minghella’nın “Cold Mountain” ve Robert Benton’ın “Billy Bathgate” filmlerindeki rolleriyle de adaylık kazanmıştı.
Kidman’ın son dönem filmleri arasında Noah Baumbach’ın yönettiği “Margot at the Wedding” yanı sıra  “The Golden Compass/Altın Pusula”, “His Dark Materials”ve Moulin Rouge’un henüz yapım aşamasında olan yeni versiyonu yer alıyor.
Oyuncunun filmografisi Sean Penn ile başrolleri paylaştığı Sydne Pollack filmi “The Interpreter”; Lars Von Trier’in ünlü dogma filmi “Dogville; Tom Cruise ile beraber yer aldığı Stanley Kubrick filmi “Eyes Wide Shut” ve John Malkovich ile başrol paylaştığı Jane Campion filmi “The Portrait Of a Lady” gibi birbirinden değerli filmlerle dolu.
2006’da Avustralya’da prestijli bir ödül alan “Companion in the Order of Australia” ile taçlandırılan oyuncu aynı zamanda UNIFEM temsilcisi ve UCLA Kadın Sağlık Fonu Başkanı olarak da sosyal hizmetlerde bulunmaktadır.
HUGH JACKMAN (Drover) : Amerikan film dünyasına ilk girişini X-Men serisinden Wolverine ile yapan aktör son filmi “The Tourist”de oyunculuk işe yetinmeyip yapımcılığa
da soyundu (SEED Productions).
Jackman son dönemin göze çarpan filmleri “The Fountain/Kaynak” (Darren Aronofsky); “The Prestige” (Christopher Nolan) ve “Scoop” (Woody Allen)’da yer aldı. “Happy Feet” ve “Flushed Away”de  animasyon karakterleri seslendiren oyuncunun yer aldığı diğer filmler arasında “Someone Like You”, “Swordfish”, “Van Helsing” ve Altın Küre adaylığı yolunu açan “Kate and Leopold”.
Kariyerinde tiyatronun da önemli yer tuttuğu oyuncu, Londra National Theatre’da Oklahoma! (Olivier Ödülleri adaylığı), Sunset Boulevard (MO Ödülü – Australia- Tony Award) ve Disney’in Beauty and the Beast’i (MO Ödülleri adayı); Carnegie Hall’da Carousel’i sergilemiş ve Peter Allen’ın portresinin çizildiği “The Boy From Oz” ile de Tony Ödülleri – En İyi Erkek Oyuncu, Drama Desk, Drama League, Outer Critics Circle ve Theatre World ödüllerine layık görülmüştür…
Jackman’ın “Paperback Hero” ve “Erskineville Kings” (Australian Film Critics’ Circle “En İyi Erkek Oyuncu” ve  The Australian Film Institute “En İyi Erkek Oyuncu adaylığı”) gibi bağımsız Avustralya filmleriyle başlayan sinema kariyerinde 1999’da Australian Movie Convention bünyesinde kazandığı  “Yılın Avustralyalı Yıldızı” ödülü de önemli yer tutuyor.
BRANDON WALTERS (Nullah) : Filmin 12 yaşındaki oyuncusu, Luhrmann’ın Avustralya’daki uzun süreli oyuncu arayışının sonunda Broome bölgesinde keşfedildi. Avustralya Fox Stüdyoları’nda süren çalışmaların ardından Broome’a giden Luhrmann ve ekibi, Walters’ın ailesiyle vakit geçirme şansını buldu ve bu dönem sonucunda bölgenin yerlilerinden olan aile Brandon’ın filmde yer almasına karar verdi. Filmin çekimleri süresince tüm ailesiyle beraber seyahat eden Brandon’ın ilk film deneyimi…
DAVID WENHAM’s (Neil Fletcher) : Yüzüklerin Efendisi’ndeki Faramir rolüyle akıllara gelen oyuncu, Moulin Rouge, Van Helsing, 300 gibi filmlerle tanınmakla beraber, akıllara kazınan performansını Avustralya yapımı yardımcı yapımcılığını da üstlendiği “The Boys”da göstermiştir. Oyuncunun diğer filmleri ise şöyle; “Molokai: The Story of Father Damien” (1999), “Better Than Sex”, “A Little Bit of Soul”,  “Dark City” ve Avustralya yapımı filmler olan “The Bank”, “Dust”, “Getting Square”, “Three Dollars”, “The Proposition”, “Marriage”, “Pure”, “Cosi” (1996), “Idiot Box”, “Russian Dol”l (2001) ve “Greenkeeping” (1992).
DAVID GULPILIL (King George)
DAVID NGOOMBUJURRA (Magarri)
ANGUS PILAUKI (Goolaj)
URSULA YOVICH (Daisy)
LILLIAN CROMBIE (Bandy Legs)
YUEN WAH (Sing Song)
JACK THOMPSON (Kipling Flynn)
BEN MENDELSOHN (Captain Dutton)
TONY BARRY (Sergeant Callahan)
BRYAN BROWN (King Carney)
ESSIE DAVIS (Cath Carney)
SANDY GORE (Gloria Carney)
BARRY OTTO (Administrator Allsop)
KERRY WALKER (Myrtle Allsop)
ARTHUR DIGNAM (Father Benedict) (*”Moulin Rouge”)
MATTHEW WHITTET (Brother Frank)
EDDIE BAROO’s (Bull)
NATHIN BUTLER (Carney Boy)
JACEK KOMAN (Ivan)
CRUSOE KURRDAL (Aborijin)
JOHN JARRATT (Sergeant)
SEAN HALL (Asker)
RAY BARRETT (Ramsden)
Gösterim Tarihi: 26 Aralık 2008
Dağıtım: Tiglon Film

Bir yanıt yazın