Ayı Teddy – Ted

AYI TEDDY PRODÜKSİYON NOTLARI

10 yıldan fazla bir süredir, SETH MACFARLANE, Family Guy, American Dad! ve The Cleveland Show gibi hit televizyon dizilerindeki vizyonuyla, komediyi yeni bir boyuta taşıdı. Şimdi de ilk kez bir sinema filmiyle karşımıza çıkıyor ve Ayı Teddy’nin yazarlığını, yönetmenliğini, yapımcılığını ve seslendirmesini üstleniyor.
Canlı aksiyon/bilgisayar animasyonu komedide MacFarlane, çocukluğunda oyuncak ayısının canlanmasını çok isteyen yetişkin bir adam olan John Bennett’ın (MARK WAHLBERG – The Other Guys/Yedek Polisler ve Contraband/Son Vurgun) hikâyesini anlatıyor. Yaklaşık 30 yıl sonra, yaşanan peri masalı bitmiştir. Ama Ted, John’un yanı başından ayrılmak istemez… fakat bu durum John’un sabrı tükenmiş kız arkadaşı Lori Collins’i (MILA KUNIS – Friends with Benefits/Arkadaştan Öte, Black Swan/Siyah Kuğu) sinir etmektedir.
Lori,’nin John’dan memnuniyetsizliği, John’un çıkmaza girmiş kariyeri ve Ted’le ot içip alkol almasıyla iyice artsa da, ona en çok kızan yine de Lori değil. John, yetişkinlik denen bu şeyde yolunu bulmaya çalışırken, adam-çocukluktan yetişkin bir erkeğe geçiş yapmak için çocukluk oyuncağının beklenmedik yardımına ihtiyaç duyacak.
Yönetmenliğini MacFarlane’in yaptığı, senaryosunu da ALEC SULKIN (Family Guy, The Late Late Show With Craig Kilborn) ve WELLESLEY WILD (Family Guy, The Late Late Show With Craig Kilborn) ile yazdığı Ayı Teddy’nin oyuncuları şöyle: JOEL MCHALE (TV dizisi Community, What’s Your Number?) Lori’nin çok zengin ve zampara patronu Rex rolünde; çocukluk hayalini gerçekleştirip kendine ait bir Ayı’sı olmasını isteyen Donny rolünde GIOVANNI RIBISI – Contraband – Son Vurgun, Avatar) ve John’un kiralık araba standındaki iş arkadaşı, dövüş sever PATRICK WARBURTON (Rules of Engagement, Family Guy)
“Ayı Teddy” nin yardımcı oyuncu kadrosunda birçok Family Guy oyuncusu da var: Ted’in ayı olmayan kasiyer kız arkadaşı Tami-Lynn rolünde JESSICA BARTH; John’un bihaber iş arkadaşı Alix rolünde JOHN VIENER ve genç John’un sevgi dolu ama şaşkın anne babası rolünde de ALEX BORSTEIN ile RALPH GARMAN. Son olarak da, bu arkadaşlığı kendisinin Noel dileğinin başlattığı 8 yaşındaki John’u canlandıran BRETT MANLEY.
Birçok Grammy ödülü sahibi sanatçı NORAH JONES (My Blueberry Nights –  Benim Aşk Pastam), Ted’in eski sevgililerinden birini canlandırırken, SAM JONES (Flash Gordon), John ve Ted’in harika ve gerçek olduğunu düşündüğü her şeyin vücut bulmuş hâli, asıl kahramanları Flash Gordon olarak karşımıza çıkıyor. Başarılı oyuncu PATRICK STEWART (X-Men serisi, Uzay Yolu: Yeni Nesil, Family Guy) filmin anlatıcısı.
Bu komedinin yapımcıları olarak MacFarlane’e, Bluegrass Films’den SCOTT STUBER (Safe House – Düşmanı Korurken, Role Models – Dediğimi Yap Yaptığımı Yapma) ve JOHN JACOBS (Blades of Glory –  Zafer Patenleri, Beverly Hills Chihuahua – Beverly Hills Çuvava) ile JASON CLARK (Stuart Little – Küçük Kardeşim serisi, Act of Valor – Şeref Madalyası) eşlik ediyor.
Ayı Teddy’nin kamera arkası ekibiyse şöyle: Görüntü Yönetmeni MICHAEL BARRETT (You Don’t Mess with the Zohan – Zohan’a Bulaşma, A Very Harold & Kumar 3D Christmas), yapım tasarımcısı  STEPHEN LINEWEAVER (Blades of Glory – Zafer Patenleri , Role Models – Dediğimi Yap Yaptığımı Yapma), kurgucu JEFF FREEMAN (Paul Blart: Mall Cop – Sakar Güvenlik, Just Friends – Sadece Arkadaş), kostüm tasarımcı DEBRA MCGUIRE (Bad Teacher – Kötü Öğretmen, Knocked Up – Kaza Kurşunu) ve müzisyen WALTER MURPHY (Family Guy, American Dad!).
JONATHAN MONE (Your Highness – Kafadar Prensler, The Wolfman – Kurt Adam), bu komedinin sorumlu yapımcısı.
YAPIM HAKKINDA
Bir Ayı Doğdu:Karşınızda Ted
MacFarlane, “Ted”i ilk başta bir animasyon dizisi olarak düşündüyse de, hikâyenin daha iyi bir sinema filmi olacağını fark etmiş. Özellikle de geçtiğimiz yıllarda bilgisayar ve görsel efekt teknolojisinin çok yol katettiğini düşününce. “Family Guy” yazarları Alec Sulkin ve Wellesley Wild’ı projeye dâhil edip, sihirli oyuncak ayının ve sahibinin hikâyesini geliştirmesine yardımcı olmalarını istiyor.

Beraber, 1985 Noel’inde dilediği dilek mucizevi bir şekilde gerçek olan ve hayat bulan oyuncak ayısının dünya çapında merak yarattığı yalnız bir çocuğun hikâyesini yaratıyorlar. Genç John’un manşetlerden inmeyen oyuncak ayısı gezegen çapında meşhur oluyor ve The Tonight Show Starring Johnny Carson gibi programlara çıkması için teklifler alıyor. Ama aradan yıllar geçiyor ve artık bir yetişkin olan John, bir zamanlar o çok sevdiği oyuncağının, ağzı bozuk ve alaycı bir arkadaşa dönüştüğünü fark eder.John, Ted’i her ne kadar çok sevse de, vaktinin çoğunu onunla geçirmenin etkilerini görmeye başlar.

Tür: Canlı aksiyon /CG-animasyon komedi
Yönetmen: Seth MacFarlane
Senaryo: Seth MacFarlane, Alec Sulkin, Wellesley Wild
Yapımcılar: Scott Stuber, Seth MacFarlane, John Jacobs, Jason Clark
İdari yapımcılar: Jonathan Mone
Oyuncu Kadrosu: Mark Wahlberg, Mila Kunis, Giovanni Ribisi, Joel McHale ve Seth MacFarlane (Ted’in sesi)
Özet: Family Guy’ın yaratıcısı Seth Macfarlane, sınırları zorlayan  mizah anlayışını hem yazdığı hem yönettiği hem de seslendirdiği AYI TEDDY (TED) ile beyazperdeye getiriyor. Bu canlı-aksiyon animasyon komedide John Bennet (Mark Wahlberg) isimli  bir yetişkinin çocukluk dileği sonucu canlanan ve sürekli el üstünde tutulan yaramaz oyuncak ayısıyla olan hikayesi anlatılıyor.
Gösterim Tarihi: 21 Eylül 2012

Bir yanıt yazın