Aziz Ayşe

Ayşe, çöplerden kazandığını aç kalmak pahasına hayır kurumlarına, camiye, Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan bir kâğıt toplayıcısıdır. Ayşe, erkek bedenine tutsak bir kadın ruhudur. Bir gün Ayşe, bir çiftin hayatına girer. Ve bu tesadüf üç insanın kendilerini keşfedip tanıdıkları, kimliklerine ve hayatlarına yön verdikleri bir yolculuğu başlatır.

Kâğıt toplayıcısı Ayşe’nin kendinin canlandırdığı filmin başrollerinde Feride Çetin ve Engin Altan Düzyatan bulunuyor. Filmin prömiyeri yarışmaya seçildiği 19. Adana Altın Koza Ulusal Film Festivali sırasında gerçekleşecek. Yönetmenliğini Elfe Uluç’un gerçekleştirdiği bu ilk uzun metrajlı filmde değişik bir oyuncu kadrosu bulunuyor: Kadroda, ‘Cadının Bohçası’  adlı otobiyografik oyunu ile tanınan politik sanatçı Esmeray, sevilen jazz bateristi Şenol Küçükyıldırım, Ferhan Şensoy tiyatrosunun oyuncularından Orhan Ertürk ve Cenk Sözeri  yeralmakta. Eurimages ve Kültür Bakanlığı desteği alan, Fransız – Türk ortak yapımı filmin özgün temaları Fransız müzisyen Pascal H. Lesport’a ait. Filmde David Darling, Nil Karaibrahim, Hande Yener, Zeki Müren, Şarabi, Ajda Pekkan, Mercan Dede, Bogatini gibi sanatçıların parçaları yeralıyor. Film  İstanbul’un ‘çöplükleriyle köpükleri’, en fakir ve en seçkin semtlerin arasında bir yakadan diğerine yolculuk ediyor. Bir tarafta Dolapdere, Tarlabaşı, Avcılar Otobanında kötü yolda çalışan kızlar, diğer tarafta Boğaz, Arnavutköy, Gümüşsuyu, Bilgi Üniversitesi, medya binaları… Film, iyilik yapmak, kadın olmak, öteki olmak, yalan söylemek, kimliğini aramak gibi konuları hedef alıyor.

Gösterim Tarihi: 01 Kasım 2013
Dağıtım: M3 Film
Yapım: Kare Film
Yönetmen: Elfe Uluç
Müzik: Pascal H. Lesport
Şarkılar: David Darling, Nil Karaibrahimgil, Hande Yener, Zeki Müren, Şarabi, Ajda Pekkan, Mercan Dede, Bogatini
Oyuncular: Feride Çetin, Engin Altan Düzyatan, Esmeray, Şenol Küçükyıldırım, Orhan Ertürk, Cenk Sözeri, Melikşah Yardımcı

Bir yanıt yazın