Bu Dans Senin – Take Thes Waltz

BU DANS SENİN
TAKE THIS WALTZ

SİNOPSİS
28 yaşında ki Margot (Michelle Williams) bir ressam olan Daniel (Luke Kirby) ile tanışınca, aralarında karşı konulamaz bir çekim olur. Fakat Margot bu hislerini bastırmak zorundadır çünkü yemek kitabı yazarı olan Lou (Seth Rogen) ile mutlu bir evliliğe sahiptir. Fakat Daniel ile komşu olmaları, bir çok sıcak yaz gününü beraber geçirmelerine yol açar. Bu masum görünen kaçamaklar, evliliği konusunda Margot’nun kafasının karışmasına sebep olacak, onu içinden çıkılmaz bir ikilem içinde bırakacaktır.

YAPIM NOTLARI

“Bu Dans Senin” yönetmen/yazar  Sarah Polley’in ikinci sinema filmi. İlk filmi “Away From Her”, evli bir çiftin sonbahar dönemini yansıtan hassas bir hikaye idi. “Bu Dans Senin” ise daha bir kaç senedir evli olan genç bir çiftin aşk baharından, uzun, sıcak ve sevgi dolu bir hayata geçmeleri beklenen bir dönemi anlatıyor.
Sıcak bir yaz gününde başlıyor “Bu Dans Senin”. Toronto’nun nemli sıcağında kek yapan Margot’nun, ocaktan çıkan ısı ve camdan giren güneş ışığı eşliğinde ocağa doğru eğilmesiyle film duyusal bir deneyim sunarak hikayesine giriş yapıyor. Amacı, 20’li yaşlarının sonuna gelmiş bir kadının romantizm ve ilişkiler konusunda saklı kalmış gerçeklerle yüzleşmesi ve bununla gelen boşlukla başa çıkmasını anlatmak.
“Margot gibi 30 yaşına gelmiş çoğu kadın çocukken onlara anlatılan ‘mutlu son’ masallarının tamamıyla gerçek olmadığının farkına vardıkları bir noktaya gelirler” diyor Polley. “Şanslıysan ilişkinde büyük sevgi vardır. Fakat başka türlü ilişkilerin yanlış olduğunu ya da tutkunun hayatı karmaşık hale getiren duygulardan biri olup olmadığını nereden anlarsın? Kolay değil. Çoğu zaman mutlu ama aynı zamanda üzgün ya da kızgın olduğun bir ilişki içerisinde olabilirsin – ve hayat bizi buna hiç hazırlamaz. “
Günümüzde insanların nasıl mutlu olunacağına dair kalıplaşmış fikirleri, duygusal ilişkilerin karmaşıklaşmasına neden oluyor. İlişki kılavuzları kitaplar, dergiler, online bilgiler partnerimizle yaşanması gereken doğru mutluluk seviyesine karar veriyor. İhtiyaçlarınız karşılanıyor mu? İletişim kurabiliyor musunuz? Hala gülüyor musunuz? Onlarla yalnız kalmaktan hala zevk alıyor musunuz? Küçük sorunları görmemezlikten gelebiliyor musunuz? Filmin yönetmen/yazarı olan Polley, bu konuya ağırlık veriyor.  Polley, “bence içinde yaşadığımız kültür, ilişkimizde bir şey eksikse yanlış giden bir şeyler olmalı düşüncesiyle yaşamamıza sebep oluyor. Ters giden şeyleri düzeltememenin başarısızlık olduğu söyleniyor“ diyor.
Polley, insanların memnun olmayı başaramadığına inanıyor. “İhtiyaçlarımız, isteklerimiz, arzularımız var- bunların hepsi bizim bir parçamız. Beklediğiniz noktaya geliyorsunuz ama arkasından yine bir boşluk açılıyor. Bence bu karakterlerin hepsi iyi niyetli ve ellerinden gelenin en iyisini yapan insanlar ama bazen en iyisi karşılarındaki diğer karakterler için yeterli olmayabiliyor- aynen gerçek hayatta olduğu gibi. “

Evlilik Margot’ya yetmiyor ama Polley’nin sorusu şu: “Yeterli olan bir şey var mıdır hayatta? Film hakkındaki umudum, seyircilerin Margot’nun ne yapması gerektiğini bilmemesi ve vermesi gereken karara kendi hayatlarını katıp cevap bulmaları. Umarım kendileri için doğru kararı vererek sönmüş bir ilişkiden çıkmış olan insanlar bu filmi kararlarına destek olarak görebilirler. Aynı zamanda cezbedici şeylere arkasını dönüp uzak durmuş ve ilişkisine devam etmiş olan insanlar için de umarım film doğru kararı verdiklerine dair onay verici bir etki bırakır.

OYUNCULAR & EKİP
Yapımcılar         SUSAN CAVAN
SARAH POLLEY
Senaryo Yazarı        SARAH POLLEY
Yönetmen         SARAH POLLEY
Görüntü Yönetmeni    LUC MONTPELLIER
Kasting            JOHN BUCHAN
JASON KNIGHT
Music            JONATHAN GOLDSMITH
Kostüm Tasarımı     LEA CARLSON
Kurgu            CHRISTOPHER DONALDSON
Yapım Tasarımı         MATTHEW DAVIES
Set Tasarımı        STEVE SHEWCHUK
Sanat Tasarımı        ALEKSANDRA MARINKOVICH
Birinci Yardımcı Yönetmen DANIEL J. MURPHY
İkinci Yardımcı Yönetmen  DAVID FORSYTH
Üçüncü Yardımcı Yönetmen  ADAM BOCKNEK
Makyaj            LESLIE ANN SEBERT
DAVID R. BEECROFT
JIM MACDONALD
SONDRA TREILHARD
Oyuncular        Margot- MICHELLE WILLIAMS
Lou Rubin- SETH ROGEN
Daniel- LUKE KIRBY
Geraldine- SARAH SILVERMAN

Bir yanıt yazın