Bulanık Sular – DeUsynlige – Troubled Water

TROUBLED WATER BULANIK SULAR

Snopsis

Jan Thomas’ın hapishanedeki son günü diğer mahkumlar tarafından dövülüp kaynar suya batırılmasıyla başlar. Buna rağmen, her ne kadar masum olduğunu iddia etse de çocuk katili olarak yaftalandığından daha kötü bir uğurlama ile karşılaşmadığı için kendisini şanslı saymaktadır. Artık özgürdür ve her şeye yeniden başlamak için ikinci bir şansa sahiptir. Yetenekli bir organist olarak Oslo kilisesinde bir iş bulur. Burada nazik tavrı ve yeteneği sayesinde kısa sürede üstlerinin saygısını kazanır. Çok geçmeden pastör(rahibe) Anna ve küçük oğlu Jen’in de kalbini kazanmayı başarır. Onlara hapishane günlerinden bahsetmemeye karar verir. Ancak geçmişi yakasını bırakmamaktadır:  Öğretmen olan Agnes kiliseye bir okul gezisi gerçekleştirmektedir. O sırada organistin, biricik oğlunu öldürmekten hüküm giymiş genç Jan Thomas olduğunu fark eder…

“Troubled Water” geçmişiyle ve kendi kesişen kaderleriyle hesaplaşmaya/ uzlaşmaya/barışmaya çalışan insanlarla ilgili iki çarpıcı hikayeyi ustalıkla bir araya getirmektedir. İyiyi ve kötüyü, suçu ve masumiyeti rahatsız edici bir biçimde harmanlayan; sempatiyle ya da anlayışla bakılan bütün karakterlerin hayatlarını kontrol eden/ denetleyen bir drama. “Troubled Water”, Norveçli yönetmen Erik Poppe’un “Schpaa” ile başlayan ve “Hawaai.Oslo” ile devam eden üçlemesinin son filmi.

Yönetmen – ERIK POPPE
Yönetmenin Yorumu

Bu filmde yalnızca olağanüstü derecede kişisel cesarete sahip olan oyuncular tarafından icra edilebilecek önemli roller içeren, son derece güçlü bir hikaye aktarılmaktadır. Oyuncuların psikolojik derinliği açığa çıkarmakta sergilediği cesaretle birlikte fiziksel görünüşleri de standart izleyiciyi duygusal açıdan kışkırtacaktır. Filmde hayatın en büyük trajedilerinden birisi, son derece inandırıcı ve güçlü bir biçimde resmedilmektedir. Böyle yetenekli ve cesur oyuncularla çalışma fırsatı bulduğum için kendimi şanslı addediyorum.
|Erik Poppe|

Biyografi
‘Troubled Water’,  Erik Poppe’un genç suçluların yer aldığı bir çete hikayesi olan ‘Schpaa’ ile başlayan ve 2004 yılında Oscar ödüllerine gönderilmek için seçilen ‘Hawaai.Oslo’ ile devam eden üçlemesinin üçüncü ve son filmidir. Eric ilk iki filmi ile çeşitli festivallerde En İyi Film Eleştiri Ödülleri ve 2005 yılında ise Amanda Uzun Metraj En İyi Norveç Filmi de dahil olmak üzere pek çok ödül kazanmıştır. Eric, Stockholm’de University College of Film, Radio, Television and Theatre bölümünden mezun olmuştur. Uzun metrajlı filmlere başlamadan önce kısa film, belgesel ve reklam filmleri yönetmiş; Ben Hamer’ın ilk filmi “Eggs” (1995) de görüntü yönetmenliği yapmıştır. 1994’de, yılın İskandinav yönetmeni unvanına layık görülmüştür.

1998 Schpaaa
2002 Brigaden (TV dizisi)
2004 Hawaii.Oslo
2008 Troubled Water

PÅL SVERRE VALHEIM HAGEN (D. 1980)

Pål Sverre Valheim Hagen, tiyatro ve televizyon dünyasının en yetenekli ve yeni yüzlerinden biridir. Troubled Water’ da Jan Thomas’ı canlandırarak başrole adını yazdırmaktadır. Stavangerli olan Sverre Hagen, 2003 yılında The Norwegian National Academy of Theatre’dan mezun olmuştur. Sahneye ilk adımı Frode Grytten’ın Bikubesong adlı oyunu ile The Norwegian Theater’da atmıştır. Troubled Water, Hagen’ın şimdiye kadar yer aldığı en önemli filmdir.

ELLEN DORRIT PETERSEN (D. 1975)
Ellen Dorrit, Stavanger yakınındaki Tjøstheim’dandır. 2005 yılında The Norwegian National Academy of Theatre’dan mezun olduktan sonra Rogaland Theater’da oyunculuk kariyerine başlamıştır. 2006 yılından beri çalışmalarına Norwegian Theater’da devam etmektedir. Troubled Water’da  Ellen Dorrit, Pål Sverre’in karşıt karakteri olan rahibe Anna’yı canlandırmaktadır. Anna karakteri Ellen Dorrit’in sinema sektöründeki ilk büyük rolüdür. Gelecek bahar ise kendisini Annette Sjursen’ın uzun metraj filmi Pax’da izlemek mümkün olacaktır.

TRINE DYRHOLM (D. 1972)

Danimarkalı Trine Dyrholm, Agnes karakterini canlandırmaktadır. Dyrholm, 2007 yılında Danimarka’nın en iyi oyuncusu seçilmiş ve yakın zamanda Norveç sinemalarında uzun metraj bir Dan filmi olan En Soap’ta (2006), Charlote karakteri ile yer almıştır. Danish National School of Theatre ve Contemporary Dance in Copenhagen okullarından mezun olan oyuncu, 1999 yılındaki dogma film festivali de dahil olmak üzere sayısız kısa ve uzun metrajlı filmde yer almıştır. Trine Dyrholm, 1987 yılında henüz 15 yaşındayken Danimarka Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmış ve ardından Trine & Moonlighters adı altında bir albüme imza atmıştır. Dyrholm, Danimarka’nın en büyük starlarından biridir.

TROND ESPEN SEIM (D. 1971)

Trond Espen, Erik Poppe’un  “Hawaii.Oslo” (2004) isimli filminde yardımcı aktör olarak yer almıştır. 2004 yılında çeşitli televizyon dizilerinde de önemli başarılar elde etmiş olan Espen, “Hawaii.Oslo” filmindeki performansı sayesinde 2005 yılında gerçekleştirilen Berlin Film Festivalinde Norveç’in “Parlayan Yıldızı” seçilmiştir. Trond Espen Seim, Gunnar Staalesen’ın Bergenli bir özel dedektifi konu alan kitabından uyarlanan filmde canlandırdığı Varg Veum karakteri ile tanınmaya başlamıştır. Oyuncu bu filmde, Agnes’in kocası Jon M. rolünü oynamaktadır.

CAST & KADRO & TEKNİK DETAYLAR


PRODÜKSİYON:
Paradox AS in co-production with Casa Nova Filmcompany, Scanbox and
Bavaria Film International

KADRO
Director: Erik Poppe
Screenplay: Harald Rosenløw Eeg based on a story by Harald Rosenløw Eeg,
Finn Gjerdrum, Erik Poppe
DoP: John Christian Rosenlund
Editor: Einar Egeland
Music: Johan Söderquist
Executive Producers: Erik Poppe, Torleif Hauge, Jim Frazee, Mads Peter Ole Olesen
Producers: Finn Gjerdrum, Stein B. Kvae

CAST
Jan Thomas Pål Sverre Valheim Hagen
Agnes Trine Dyrholm
Anna Ellen Dorrit Petersen
Jon Trond Espen Seim
TEKNİK DETAYLAR
90 min, 35 mm, color, 1:2.35, Dolby DTS
Norway, Sweden, 2008
Norwegian with English subtitles

Resimler:

Bir yanıt yazın