Cesur Savaşçılar – Redbad

Cesur Savaşçılar
(Redbad)

Redbad, “özgür halk” olarak da bilinen Frizlerin modası geçmiş, kanlı kurban törenlerinden hiç hoşnut değildir. Sevgilisi Fenne’nin tanrılara kurban edilmek üzere seçildiğini öğrenince, Dorestad halkının Kralı olan babasına (Aldigisl) karşı çıkar ve barbarca ritüellere bel bağlamış bir halkın gelecekteki lideri olmak istemediğini söyler, şiddetli bir tartışma yaşanır. Kurban töreni sırasında, Frankler Frisia’ya saldırır ve Dorestad kasabasını alıp Kral Aldigisl’i öldürürler.

Frankler ele geçirdiği topraklarda Hristiyanlığı yaymakta ve karşı çıkanları katletmektedir. Redbad’in amcası Eibert, yenilgiyi ve kardeşinin ölümünü Redbad’in geleneklere karşı gelmesine bağlar ve derhal öldürülmesi için emir verir. Redbad bir sal üzerinde bağlanır, denize atılıp ölüme terk edilir.

Hırçın dalgalar Redbad’in bitkin bedenini Viking kıyılarında sürükler ve Kral Wiglek’in kızı tarafından bulunur. Redbad hayatta kalmayı başarmış ve kendini yavaşça bu yeni klana kabul ettirmiştir. Kral Wiglek, Redbad’in bu topraklara tanrılar tarafından gönderildiğini ve bunun önemli bir sebebi olduğuna inanmaktadır. Rakip bir klanın saldırısında Redbad, Vikinglerin yanında savaşır ve düşmana ağır kayıplar verdirir. Kral artık Redbad’in kendi halkından olduğunu ilan eder. Halktan biri olan Redbad’in artık evlenip bu topraklarda kök salması gerekmektedir. Kral Wiglek, kızıyla Redbad’in yakınlaştığını görür ve onları evlendirir.

Redbad, kız kardeşinin Herstal Kralı Frank Pepin‘in oğluyla evlendirileceği haber alır. Eşine Dorestad’a dönüp kız kardeşini ve halkını kurtarmak zorunda olduğunu söyler. Eşi Frea Yeni doğum yapmış olmasına rağmen kocasını tek başına bırakmak istemez ve onun yanında Dorestad’a gider. Redbad bir panayırda, rahip Willibrord’un kız kardeşini zorla Hristiyan yapmaya zorladığını ve onu dinsiz diyerek aşağıladığını görür. Kız kardeşini ve halkını özgürlüğüne kavuşturmalıdır. Redbad’in yokluğunda iktidarda olan amcası ve yeğeni büyük kayıplar vermiş ve boyun eğmiştir. Frankleri yenecek kadar güçlü bir orduya sahip değildir.

Redbad, Hristiyan tarihçiler tarafından tarih kitaplarından çıkarılmıştır, ancak Redbad efsanesi halen sürmektedir. İnsanların inançlarını zorla değiştiremezsiniz.

Gerçek hayattan “Braveheart” tadında bir özgürlük mücadelesi.

Gösterim Tarihi: 28 Eylül 2018
Dağıtım: Özen Film
Web Sitesi: http://www.redbadthemovie.com
Yönetmen: Roel Reine
Oyuncular: Gus Naber, Jonathan Banks, Loes Haverkort, Soren Malling