Daha İyi Bir Dünyada – Haevinen – In a Better World

UMUT SANAT Sunar,

IN A BETTER WORLD: DAHA İYİ BİR DÜNYADA

SISSE GRAUM J0RGENSEN (Yapımcı)

Sisse Graum Jorgensen Danimarka film endüstrisinin en verimli yapımcılarından biri. In A Better World dışında birçok ünlü yönetmene yapımcılık yaptı. Bazıları: Susanne Bier: Brothers (2004) ve the Akademi Ödülü adayı After TheWedding (2006), Thomas Vinterberg: DearWendy (2005), Toronto için seçilen Dogme brother Kristian Levring’in Fear Me Not (2008) ,  ve Lone Scherfîg’in çok beğenilen Wilbur Wants to Kill Himself (2002) ve      Just Like Home (2007). Ayrıca Sisse Graum Jorgensen İskoç Andrea Anorld’un filmi Red Road’un (2006) baş yapımcı,  Cannes 2006’da jüri özel ödülü sahibi. Recently Graum Jorgensen yakın zaman önce Pernille Fischer Christensen’ın ödül kazanan filmi A Family (2010). Avrupa Film Promosyonu  Sisse Graum Jorgensen’i 2003 ve 2004’ün yükselmekte olan yapımcısı seçti. Sisse ,Variety’nin Cannes’da: “İzlenecek 10 yapımcı” sı arasındaydı.

In A Better World, toplumu ve kişisel hayatlarımızı kontrol etmeye çalışırken karşılaştığımız sınırlamaları araştırıyor.Kendi “ileri” dünyamız daha iyi bir dünya için model oluşturuyor mu yoksa aynı yasasızlıkta bulunan kargaşa toplumumuzun altını kazıyor mu, diye soruyor.Kaosa bağışıklığımız mı var yoksa belirgin şekilde kargaşanın etrafında mı dönüyoruz?

SİNOPSİS

Anton Danimarka’nın cennet gibi bir şehrinde oturan ve Afrika göçmen kampındaki işine trenle giden bir doktordur. Bu iki son derece farklı dünya o ve ailesini, intikamla bağışlama arasında zor seçimlere iten anlaşmazlıklarla karşı karşıya bırakır.
İki oğulları olan Anton ve karısı Marianne, ayrı yaşıyorlar ve  boşanma olasılığı konusunda çekişiyorlar. Büyük oğulları on yaşında ki Elias, okulda serserilerce rahatsız ediliyor. Bu durum, babası Claus’la Londra’dan taşınan yeni çocuk  Christian’ın onu korumasıyla son buluyor. Christian’ın annesi kansere karşı savaşını kaybetmiş ve Christian onun ölümünden fazlasıyla üzgün…
…Elias ve Christian kısa zamanda sıkı bağlar kuruyorlar. Ama Christian Elias’ı trajik sonuçları olan bir intikam olayına karıştırınca dostlukları test ediliyor ve hayatlar tehlikeye atılıyor.Sonuçta insani duyguların, acıların ve empatinin karmaşıklığıyla başa çıkmalarına yardım etmek ailelerine düşüyor.

Resmi Seçimler:

-2011 Yabancı Dilde En İyi Film, Oscar ® ödülü.
-2011 Yabancı Dilde En İyi Film, Golden Globe ® ödülü.
-2010 Uluslararası Toronto Film Festivali;
(MarcAurelio En İyi Film Jüri Ödülü ve En İyi Film Seyirci Ödülü)
-2010 Roma Uluslararası Film Festivali Resmi Seçimi.

Katıldığı Diğer Festivaller:

Rio De Janerio Uluslararası Film Festivali.
Sao Paulo Uluslararası Film Festivali.
Sevilla Uluslararası Film Festivali.
Thessaloniki Uluslararası Film Festivali.
Sundance Film Festivali.

OYUNCULAR

MIKAEL PERSBRANDT (Anton)
Mikael Persbrandt şu anda çalışan en popüler, karizmatik ve başarılı İsveçli aktörlerden biri. 2009 yılında en prestijli İsveç film ödülü olan Guldbaggen’i başarılı İsveçli film yönetmeni Jan Troell’in yönettiği EverlastingMoments (2008) filmindeki performansıyla aldı. Peşinde koşulan Pesrbrandt’ın çarpıcı performanslarından bazıları: Danimarkalı yönetmen Simon Staho’nun Heaven’s Heart (2008), Norveçli yönetmen Nils Gaup’un The Kautokeino Rebellion (2008), İsveç TV yapımı Oskyldigt dömd (2008), Alman TV yapımı Die Patin (2008). Ayrıca İsveç Film endüstrisi tarafından Deathly Compulsion ( 1999) Everybody Loves Alice (2002) ve Bang Bang Orangutang filmlerindeki performanslarıyla Guldbaggen ödülüne aday gösterildi.

TRINE DYRHOLM (Marianne)

Trine Dyrholm’un uzun ve etkileyici bir kariyeri oldu. Spring Tide (1990) adlı gençlik dramında başladı, o rolü için en iyi aktris ödülü Bodil’i aldı. Kariyeri boyunca birçok filmde, kısa filmde, tiyatro oyununda ve TV dizilerinde oynadı. The Celebration (1998), In China They Eat Dogs (1999) ve  In Your Hands (2004), adlı filmlerdeki üstün başarısı nedeniyle Danimarka Film Akademisi tarafından ödüllendirildi. 2006’da, Pernille Fischer Christensens’deki başrolü ona Berlin Gümüş Ayı ödülünü kazandırdı. A Soap ona yine yılın en iyi kadın oyuncusu ödülünü kazandırdı. Trine Dyrholm, Dancers (2008), LittleSoldier (2008)  ve Troubled Water (2008) filmlerindeki rolleri için harika eleştiriler aldı. Danimarka Kraliyet Tiyatrosu dahil birçok tiyatroda önemli roller oynadı..

ULRICH THOMSEN (Claus)
Ulrich Thomsen birçok ünlü Avrupalı yönetmenle çalıştı ve şu anda uluslararası bağlamda en çok aranan aktörlerden biri. Uluslararası kariyerine Thomas Vinterberg’in Altın Palmiye kazanan The Celebration filmiyle başladı, ve rolü için Avrupa film ödüllerinde ilk aktör adaylığını aldı. Thomsen, Sundance Film Festivalinde yarışan iki filmde  başrol oynadı Allegro (2005) ve Adam ‘s Apples (2005). Birçok Avrupa filminde sayısız alkış aldı, bunlardan bazıları: The Biggest Heroes, The Inheritance (2003) ve Brothers (2004). Brothers’daki rolü için ikinci kez en iyi Avrupa Aktörüne aday gösteridi ve San Sebastian Film Festivalinde prestijli En İyi Aktör ödülünü kazandı. Thomsen’in uluslararası filmlerinden bazıları: Box ofisi yıkıp geçen Bond: The World Is Not Enough (1999), Kathryn Bigelow’un TheWeight of Water (2000), Menno Meyjes’in   Max (2002), Chen Kaige’nin Killing Me Softley (2002), Ridley Scott’un Kingdom of Heaven (2005) ve The International (2009).

EKİP

SUSANNE BIER (Yönetmen)
Susanne Bier bu günlerde çalışan en başarılı Danimarkalı yönetmenlerden biri. Bier’in Oscar adayı After The Wedding (2006) ve Halle Berry ve Benicio Del Toro’un oynadıkları ABD prodüksüyonu Things We Lost in The Fire (2007),  iki filmde ülkesinde Box ofis hiti oldular.Sinema filmi başlangıcı, İsveç-Danimarka ortak yapımı Freud Leaving Home (1990) uluslararası alkış aldı. Danimarka-İsveç-Portekiz ortak yapımı Family Matters (1993) de öyle. Sonraki İsveç filmi “Like It Never Was Before” (1995)  Montreal’de eleştirmenler ödülünü aldı. Eleştirmenlerin favorisi Danimarka filmi “The One and Only” (1999) izlendi ve sadece Danimarka’da bir milyon girişten fazla yaptı. Başarılı film yönetmeni olarak ünü yayıldı. İsveç’e dönen Bier, göz yaşartıcı Once İn A Lifetime (2000) filmini yönetti ve onu iki Box ofis hiti izledi: Dogme Film, Open Hearts (2002), San Sebastian, Sundance, ve Toronto’da seçildi ve özel mansiyon aldı; ve Brothers (2004)  Sundance’de Seyirci Ödülü ve San Sebastian’da En İyi Aktör düllerini aldı.

ANDERS THOMAS JENSEN (Senaryo yazarı)
Anders Thomas Jensen ödül sahibi senaryo yazarı ve yönetmen. Dört tane kısa kurgu filmi yazıp yönetti. Her biri Akademi Ödülüne aday gösterildi. Üçüncü kısa filmi  Election Night (1998) ve son çektiği The New Tenants (2009)  peşinde koşulan heykelciği ona 1998 ve 2009 yıllarında kazandırdı. Son on yılda Anders Thomas Jensen birçok popüler filme senaryo yazdı, bunlardan biri  Susanne Bier ile olan başarılı işbirlikleri Open Hearts (2002), Brothers (2004) ve After The Wedding (2006). Ayrıca Flickering Lights (2000) veAdam’s Apples (2005), filmleriyle yönetmenlikle başarılı oldu.

FILMOGRAFİ

2010   IN A BETTER WORLD
2007    THINGS WE LOST IN THE FIRE
2006    AFTER THE WEDDING
2004    BROTHERS
2002    OPEN HEARTS
2000    ONCE IN A LIFETIME
1999    THE ONE AND ONLY
1997    CREDO
1995    LIKE IT NEVER WAS BEFORE
1994    FAMILY MATTERS
1992    A LETTER TO JONAS
1991    FREUD LEAVING HOME
2010  IN A BETTER WORLD
2009    THE NEW TENANTS (kısa)
2009    AT WORLD’ S END
ANTICHRIST (Hikaye gözlemcisi)
THE FUNERAL (kısa)
2008  FEAR ME NOT
THE DUCHESS BEGRAVEL
SEN (kısa )
2007  WHITE NIGHT
WITH YOUR PERMISSION
2006  AFTER THE WEDDING
CLASH OF EGOS
RED ROAD
2005  MURK
ADAM’S APPLES
THE SUN KING TOO FAT TOO FURIOUS
DEAR WENDY (Senaryo danışmanı)
2004  BROTHERS
2003  STEALING REMBRANDT
SKAGERRAK
THE GREEN BUTCHERS
2002    WILBUR WANTS TO KILL HIMSELF
OPEN HEARTS
OLD MEN IN NEW CARS: IN CHINA THEY EAT DOGS II
2001  GREY AXEL
2000  FLICKERING LIGHTS
BEYOND
THE KING IS ALIVE
ZACHARIAS CARL BORG (kısa)
1999  IN CHINA THEY EAT DOGS
MIFUNE’S LAST SONG THE FUNERAL
1998  ALBERT
BABY DOOM NOGLEBORN
ELECTION NIGHT (kısa)
1997    WOLFGANG (kısa)
1996    DE NYE LEJERE (kısa)
CAFE HECTOR (kısa)
DAVID’S BOOK
ERNST & LYSET (kısa)
RESTLESS HEART (kısa)

OYUNCULAR (ROL DAĞILIMI)
Anton                 : MIKAEL PERSBRANDT
Marianne        : TRINE DYRHOLM
Claus                 : ULRICH THOMSEN
Elias                 : MARKUS RYGAARD
Christian        : WILLIAM J0HNK NIELSEN
Okul müdürü  : BODIL J0RGENSEN
Signe                 :  ELSEBETH STEENTOFT
Niels               :  MARTIN BUCH
Hanne       :  ANETTE ST0VLEB^K
Lars                 :  KIM BODNIA

ÇEKİM EKİBİ
Yönetmen                        SUSANNE BIER
Hikaye / Senaryo             SUSANNE BIER & ANDERS THOMAS JENSEN
Yapımcılar                   ANDERS THOMAS JENSEN & SISSE GRAUM J0RGENSEN
Yürütücü Yapımcılar       RASMUSSEN CHARLOTTE LAUSTSEN
JOHAN S0DERQVIST &  EDDIE SIMONSEN
KAREN BENTZON
Kostüm dizayn / Makyaj     CHARLOTTE LAUSTSEN & PETER GRANT JACOB
Görüntü Yönetmeni     MORTEN S0BORG
Kurgu             PERNILLE BECH CHRISTENSEN & MORTEN EGHOLM
Ses Tasarımı         EDDIE SIMONSEN & ANNE JENSEN
Besteci / Ses Dizaynı       MARLOW MANON

Süresi:119 dakika,
Orijinal Dilleri: Danca / İsveççe / İngilizce
Görüntü Formatı:Renkli-Sinemaskop, 35mm.
Türkçe Altyazılı.
Ses:Dolby Digital

www.inabetterworldmovie.com

Bir yanıt yazın