Deli Deli Olma

KÜÇÜCÜK BİR DÜNYADA, KOCAMAN YÜREKLERİN HİKAYESİ
“DELİ DELİ OLMA” Filmi 17 Nisan 2009’da Vizyonda
Başrollerini Tarık Akan ve Şerif Sezer’in paylaştığı “DELİ DELİ OLMA” filmini, 2008 yılında “120” ve “O… Çocukları” filmleriyle ilgi gören Murat Saraçoğlu yönetti. Senaryosu Hazel Sevim Ünsal tarafından kaleme alınan ve Kars’ın bir köyünde geçen sıcak hikayeyi beyazperdede izleyiciyle buluşturacak “DELİ DELİ OLMA”’nın oyuncu kadrosunda ayrıca; Levent Tülek, Zuhal Topal, Korel Cezayirli, Cemile Nihan Turhan, Ozan Erdoğan, Deniz Arna ve Barış Üregül yer alıyor. Yapımcılığını Aydın Film’in üstlendiği “DELİ DELİ OLMA”, 17 Nisan 2009’da Pinema’nın dağıtımıyla vizyona girecek.

Kars’ın Eşmeyazı Köyü’nde, Aralık 2008’de başlayan çekimler beş haftada tamamlandı. Filmde Kars’ta yaşayan bir Malakan’ı canlandıran Tarık Akan, Kars’a vardığı andan itibaren yaklaşık bir buçuk aya yakın süre Kars Konservatuarı’nda hocalardan piyano dersi aldı. Tarık Akan, çekimlerden kalan zamanlarda konservatuarda çalıştı.

Mişka’nın (Tarık Akan) ailesinden kalan ve Mişka’nın borcu yüzünden köyün nerdeyse bütün ahırlarını gezen piyanoyu çalabilmek için yanıp tutuşan Karslı köy kızı Alma’nın (Cemile Nihan Turhan) üzerinden köydeki tüm hikayeleri anlatan “DELİ DELİ OLMA” filminde, Mişka ve Alma arasında gelişen sıcak dostluk ilişkisi izleyenleri etkileyecek.

Tarık Akan ve Şerif Sezer Çocuklarıyla Aynı Filmde
Sinemamızın usta ve emektar oyuncuları arasında başı çeken, canlandırdığı onlarca unutulmaz karakterle hafızalara kazınan Tarık Akan, birkaç yıllık aradan sonra sinemaseverlerle “DELİ DELİ OLMA” filmiyle buluşacak. Son yıllarda canlandırdığı başarılı karakterlerle adından sıkça söz ettiren değerli oyuncu Şerif Sezer, bir kez daha Tarık Akan’la aynı filmde rol aldı. Filmin sinemaseverlere bir de sürprizi var. “YOL” filminden seneler sonra tekrar birlikte kamera karşısına geçen Tarık Akan ve Şerif Sezer’in filmdeki gençlik sahnelerini kendi çocukları Barış Üregül ve Deniz Arna canlandırdı.

Murat Saraçoğlu’nun Üçüncü Filmi
“DELİ DELİ OLMA”, son dönemin ses getiren yapımları arasında yer alan “120” ve “O… Çocukları” filmlerini yöneten Murat Saraçoğlu’nun üçüncü uzun metrajlı filmi olacak. “DELİ DELİ OLMA” filminin, çarpıcı senaryosu ve oyuncu kadrosu ile bu senenin ses getirecek filmlerinden birisi olması bekleniyor.

*Deli Deli Olma! — Kars’ta “aklını başına al” anlamında kullanılmaktadır.

“DELİ DELİ OLMA” FİLMİ: Kars’ın bir köyünde geçen sıcacık bir hikaye… sanki başka bir dil konuşurmuşçasına bir an uzak ama o kadar da bizim insanlarımız… Adı Alma ve Tavşan olan iki sevimli köy çocuğu… Çocukken ailesiyle Rusya’dan göçen bir Malakan: Mişka… Mişka’nın gençlik aşkı olan ama hiç kavuşamadığı sinirli mi sinirli yaşlı kadın Popuç… Mişka’nın yapayalnızlığına rağmen Popuç’un kalabalık, neşeli, hareketli ailesi… Saz aşıklarının bol atışmalı, çekişmeli, dudak değmezli kış geceleri.. fakirlik ve çetin kış koşullarıyla mücadele eden, ekin eken, kaz otaran, koyun güden köy insanları…
Rus kültürü ile yoğrulmuş Mişka ve onun köy yaşamına sessizce kattığı piyanonun ayağına bağlanmış ineklerin görünümü kadar komik… çok sevmesine rağmen kendi yemeyip mendil içinde sakladığı kaz etini hasta Mişka’ya ikram eden küçük Alma gibi umut dolu bir hikaye “DELİ DELİ OLMA”… “DELİ DELİ OLMA”, sinemamızın uzun zamandır özlediği komik, naif, içten, geçmişimizden ve bizden bir film.

“DELİ DELİ OLMA” FİLMİ – KÜNYE
Yönetmen: Murat Saraçoğlu
Senaryo: Hazel Sevim Ünsal
Görüntü Yönetmeni: Mustafa Kuşçu
Sanat Yönetmeni: Adalı Aksoy
Kurgu Yönetmeni: Mustafa Preşeva
Müzik: Mehmet Erdem & Özgür Akgül
Oyuncular:
Tarık Akan (Mişka), Şerif Sezer (Popuç), Levent Tülek (Şemistan), Zuhal Topal (Figan), Korel Cezayirli (Metin Öğretmen), Havin Funda Saç (Esme), Murat Aydın (Fezo), Halil Kumova (Meheddin), Nesrin Yıldırım (Meheddin Eş), Yeşim Ceren Bozoğlu (Güldene), Muhammed Cangören (Allahyar), Deniz Arna (Popuç Gençlik), Barış Üregül (Mişka Gençlik), Cemile Nihan Turhan (Alma), Ozan Erdoğan (Tavşan), Umurbey Taşgın (Fıttıklı Selver), İsrafil Parlak (Adıbeş), Aygün Tevfik Hiçyılmaz (Mişka Dede), Nihal Tercan (Mişka Anne), Özlem Dilber (Elvan Hala),  Levent Uzunbilek (Mirza), İbrahim Coşkun (Kahveci), Osman Karahan (Abram), Çağla Acar (Allahyar Kız), Şerif Ağdaş (Tavşan Dede)
Yapımcı Firma: Aydın Film
Yapımcı: Tolga Aydın
Dağıtım: Pinema

Web Sitesi: http://www.delideliolma.com/

Resimler:

Bir yanıt yazın