Denizden Gelen (Zeytin Dalı)

Eski bir polis, doğduğu topraklardan uzakta kaçak bir çocuk ve bir hemşirenin kesişen hayatlarında yola çıkarak; dünyanın kanayan yaralarında, batı’ya göç dramına işaret ediyor. Çekimleri Muğla’nın Dalyan ve Ortaca ilçesinde gerçekleşen Denizden Gelen’in Yapımı Nöbetçi Yapım’a, Yönetimi Nesli Çölgeçen’e, Senaryosu Ersin Kana’ya ait.
Denizden Gelen’de Onur Saylak, Ahu Türkpençe, Sümer Tilmaç, Deniz Özerman rol alırken beş buçuk yaşındaki yetenekli oyuncu jordan Deniz Boyner ilk sinema filmiyle kamera karşısına geçti.

Babasının zoruyla polis olan Halil, görev sırasında şüphe üzerine bir Afrikalı göçmenin ölümüne sebep olur. Olayın vicdani sorumluluğu, intihara teşebbüs ve babasıyla sorunlu bir ilişki Halil’i kendi dünyasına hapseder.Jordan annesiyle birlikte başladığı yolculuğu Yunanistan’da buluşacağı babasıyla İngiltere’de sonlandıracaktır. Bu haftalar sürecek olan kaçak yolculuktur. Jordan babasına ulaşmadan önce son durağı Dalyan’dır. İşte Jordan ve Halil’in yolları tamda bu noktada kesişir.

Jordan’ın kaderi Halil’in ellerine teslim olduğu andan itibaren Halil de kaderini bu küçük çocuğa teslim eder. Jordan, kendinden kaçan Halil’in hayatına yeni bir yön verecektir. Tepkiyle başlayan bu ilişki yerini sevgiye ve fedakarlığa bırakacak Halil’in hedefleri değişecektir.Dalyan’da hayata gözlerini açan Caretta – Carettalar gideceği yolu doğasında varolan yön duygusu ile bulur ve okyanusa açılır. Jordan Carettalar gibi yolunu bulabilecek midir?

Denizden Gelen dünyanın temel problemlerinden biri haline gelen Batı’ya kaçak göç sorununu işlerken önyargıların sevgi ve fedakarlıkla aşılabileceğinin hikayesini anlatıyor.

Gösterim Tarihi: 16 Nisan 2010
Dağıtım: Özen Film

FİLMİN KÜNYESİ

Yapım: Nöbetçi Yapım
Yapımcılar: Berna Akpınar, Ömer Can
Yönetmen: Nesli Çölgeçen
Senaryo: Ersin Kana
Müzik: Gilem, Kemal Sahir Gürel, Erdal Güney, Hüseyin Yıldız, İrşad Aydın, Ayşe Önder
Görüntü Yönetmeni: Aydın Sarıoğlu
Sanat Yönetmeni: Gözde Giray
Filmin Türü: Dram
Filmin Dili: Türkçe – İngilizce
Oyuncular:
Halil: A. Onur Saylak
Jordan: Deniz Boyner
Yaren: Ahu Türkpençe
Tekin: Sümer Tilmaç
Ümran: Deniz Özerman
Recep: Emin Gürsoy
Polis Memet: Burak Demir
Kaan: Ali Ekber Diribaş
Berber Hayri: Levent Can
Selim: Mustafa Şen
Esnaf Fatih: Fatih Doğan
Samuel: Deniz Boyner
Miriam: Melek Dinç

Bir yanıt yazın