Rec 2

Karantinaya alınan binanın içinde kapana kısılmış insanlarla iletişimin kesilmesi üzerinden henüz bir kaç dakika geçmiştir. Içeride neler olduğunu kimse tam olarak bilemez. Dışarıda ise kargaşa hakimdir… Binaya girmek ve durumu incelemek Özel Harekat Birimi için çok basit bir görevdir aslında.  Ama hepimizin bildiği gibi, görünürdeki durum yanıltıcı olabilir.

Yönetmenler – Jaume Balagueró ve Paco Plaza

Daha önceki beraber çalışma deneyimleri, fantastik film türündeki parlak kariyerleri ve birbirine olan saygıları, yönetmenleri bir araya getirerek nefes kesen film REC’i bizlere sunmalarını sağladı. Bu filmin hem eleştirel, hem de popüler başarısı, Jaume Balagueró ve Paco Plaza’nın  [REC] 2’yi yönetmek için geri dönmelerini ve bu esnada da korku türünün yeni yollarını keşfetmelerini sağladı.

Yönetmenler’in Açıklaması

Bir filmi seyirci izlemeden, onu için ilk şeklini almadan önce tam bitmiş sayılmaz. Ilk yaşam nefesini veren şey budur. O andan başlayıp ve daha sonra izleyen her kişiye kadar film sürekli gelişir ve değişime uğrar. Bağımsızca var olabilen ve yaratıcısının kontrollünde olmayan özerk bir vücuda dönüşebilir.

(REC) örneğinde olduğu gibi, bir fenomene dönüşen film bizim için,alışagelmiş boyutların çok çok ötesine geçti. Her gösterimde filmin nasıl büyüdüğüne şahit olduk. Filmin gelişmesi için seyirci, izleyerek daha çok bağımsızlık, güç ve destek verdi. Biz de yeni sırlar, hikayede yeni faktörler, yeni bakış açıları keşfettik. Her seferinde sanki kaybediyor ve seyirciye ait oluyordu. Ve üstüne üstlük, giderek kendi olmaya başlıyordu. Film gösteriminde bir çok kez izleyiciler sorularla gelip, daha önce karşılaşmadığımız yeni bakış açıları sunuyorlardı. Ilginç ve görünüşe göre bizim farkına varmadığımız, dikkat çeken detaylar ortaya çıktı. Sonra bir gün çıkıp kendimizin yarattığı sırlar ve gizemleri konuştuk. Onlar hakkında daha çok bilgi almak istiyorduk. Tasarladıklarımızın olasılıklarını araştırmak için. Daha çok şey keşfetmek ve onları yeniden anlatmak için. [REC] önceki kuşakları hayata aşılayan, seyircinin lütfuyla geliyor. Onların coşku ve heyecanıyla. Bunu yaratan onlar bir şekilde. Onların suçu.

www.rec2movie.com

DİĞER YÖNETMENLER  [REC] HAKKINDA NE DİYOR?

“Benim için LES RAMONES grubunun müziği ne kadar gürültülü ve korkunçsa; [REC] de film olarak o derece ürkütücü. Her saniyesi çok değerli…’’

Nicolas Winding Refn, PUSHER ve BRONSON üçlemesinin Yönetmeni

“Balaguero ve Plaza yıllardır ortaya koydukları mükemmel korku sinemasını bir virüs gibi bize bulaştırıyorlar. Ve bu görkemli sinema virüsünün panzehiri yok.’’

Nacho Cerda, ABANDONNÉE, kısa metraj GENESIS, AFTERMATH ve THE AWAKENING filmlerinin Yönetmeni

“Bir filmden daha fazlası, ilk REC sinemada örneği az bulunan türde duygusal deneyim, devamını sabırsızlıkla beklediğim, tüm duyuların KORKU kelimesinde toplandığı bir ‘içsel bir roller coaster’.

Xavier Gens, FRONTIÈRE(S) ve HITMAN ‘in Yönetmeni

‘’Korku, gerçek, yetenek, gösteri!’’

Fabrice du Welz, CALVAIRE ve VINYAN ‘ın Yönetmeni

“Filmler beni korkutmaz…fakat böyle bir deneyim hiç yaşamamıştım…’’

Gabe Ibanez, HIERRO ve MAQUINA ‘nın Yönetmeni

“Heyecanlı ve korkutucu! Korku türünün en iyi yaratıcıları İspanyollar.’’
“Zekice, asla üstten değil ve çok korkunç !”

Yannick Dahan ve Benjamin Rocher, LA HORDE Yönetmenleri

YÖNETMENLER

Jaume Balaguero
İspanya’da Lerida’da doğdu. Barselona Üniversitesinde görsel gazetecilik okudu. Kendine özgü stili olan genç yönetmen, seyirci ve eleştirmenler tarafından beğenilen LOS SIN NOMBRE ve DARKNESS filmleriyle adını duyurdu. DARKNESS filmi birçok ülkede gösterime girdi ve Amerika’da 25 milyon dolarlık hasılat yaparak, İspanyol sinema tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Dünya prömiyeri Venedik’te gerçekleşen üçüncü filmi FRAGILE yine hem İspanya hem tüm dünyada başarı sağladı.
Bir sonraki filmi PARA ENTRAR A VIVIR, yine Venedik festivali için seçildi. Bir sonraki projesinin çalışmalarına devam ediyor.

Paco Plaza
İspanya’da Valensiya’da doğan Paco Plaza Valensiya’nın San Pablo Üniversitesinde görsel gazetecilik eğitimi gördü.
Ramsey Campbell romanından uyarlanan ve eş-yazarlığını yaptığı EL SECUNDO NOMBRE filmiyle sinemaya adım attı.
Bu film fantastik film türünde büyük bir yeteneğin habercisiydi ve Uluslararası Sitges Film Festivali’nde 2002 yılında aldığı ödül bunun kanıtıydı.
Fantastik korku türündeki ikinci filmi ROMASANTA Amerika’da Lions Gate tarafından dağıtıldı. Ardından XMAS TALE filmini çekti ve bu film 6 FILMS TO KEEP YOU AWAKE serisinde yer aldı.

FİLMİN GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ PABLO ROSSO İLE RÖPORTAJ

Yaratıcı sürecin kalbinde Jaume Balaguero ve Paco Plaza olmasına rağmen, [REC]  serisine özgün görünümünü kazandıran ve filmde büyük emeği olan Pablo Rosso’yu; [REC]  serisinin görüntü yönetmenini unutmamak gerekir.

İlk [REC]  ‘in gözle görülür başarısını ve ortaya koyduğu iddialı görselliği göz önünde bulundurduğunuzda, bu devam filmine yaklaşımınız nasıl oldu? Biraz daha gösterişli olmakla birlikte aynı filmi yeniden yapıyor olmaktan korkmadınız mı?
[REC]  özgür bir deneyim oldu. Dili filmi çektikçe gelişmeye başladı. Halk ne göreceğini bilmiyordu. Hem seyirci hem bizim için yeni bir deneyim oldu. [REC] 2 ‘de ise tam tersi: devamını görecek olan seyirci ne izleyeceğini açıkça biliyor (herkes başka bir şey beklemesine rağmen..) Filmin devamında seyirciyi kandıramazdık, ‘[REC]  ruhu’ndan vazgeçemezdik, fakat aynı şeyi de yapamazdık.
[REC] ruhu ve yenilik isteğini bir arada dengeleyebildiğimizi düşünüyorum. İlk film teknik güç üzerine kurulmuştu ve hikayenin tek bir gözden takibiyle, tek kamera çekim tekniği kullanılarak çekilmişti. Fakat bu defa, her şeyi 4 ile çarpıyorsunuz.

Zoru sever misiniz?
Aslında çok büyük zorluk olmadı. Kullanılan farklı kameraların kendi avantajları, dezavantajları var ve bunlardan faydalanmaya çalışıyoruz. En zor olan kuşkusuz binanın ışıklandırma yerleştirmesiydi.. Işık hüzmesi kesildimi kesilmedimi, ve dış çekimlerde geniş açı kameralarda ışık malzemelerini gizlemek neredeyse imkansızdı.
Filmin görünümünü büyük ölçüde belirleyen oyuncuların üzerine düşen dışardaki ışıktı. Oyuncuların tekstlerini ve sahne hareketlerini ezberlemek haricinde ışıkla ilgili kareografi ve belirli direktifleri kusursuz bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekiyordu. Örneğin ‘Şu kişinin yüzünü aydınlat ve sonra kolunu indir ki üzerindeki ışık feneri kızın yüzünü aydınlatsın.’ Ayrıca hareketlerinin gerçekçi ve akıcı olması için bunların hepsinin içgüdüsel hale gelmesi gerekiyordu.

Her iki filmin görsel stilini nasıl belirlediniz?
İki film için de temel aynıydı: inandırıcı ve otantik olması gerekiyordu. Bu noktadan itibaren, 1.filmde (klasik bir gecede evdeki insanların olduğu bir bine) ve 2.sinde (parçalı ışıklı, zombilerin oturduğu bir bina) geri kalanı oluşturuyordu.
Her şey ayrıca kameranın kimde olduğuna ve nasıl taşıdığına da bağlıydı.ilk filmde elinde kamera olan bir gazeteci. İkinci filmde bu omzunda kamera olan bir polis oluyor-az fakat farkedilir bir fark bu.- ve ayrıca polisin kaskına sabitlenmiş bir mini kamera var. Ek olarak gençlerin elindeki klasik bir el kamerası görüntüsü var.

İki çekim arasındaki farklar nelerdi?
Bence iki çekim arasındaki en büyük fark baskıydı. Ilkinde özgürdük ve işleri kendi yordamımızla yapıyorduk. İkincisinde, seyircilerden büyük bir beklenti olduğunu biliyorduk. Bu nedenle onları hayal kırıklığına uğratmamak için çok daha hazırlıklı ve tetikte bir çekim süreci oldu.

Platoda birbirinden farklı birçok kamera ile çekim tekniğini nasıl yönettiniz?
Çok zor olmadı. Her plan bağlı olduğu kamera ile çekildi. Mini kameraların kasklara yerleştirilmesi gerilla tarzı bir teknik gerektiriyordu. Çünkü bu kadar geniş bir açı ışıklandırmayı gizlemeyi gerektiriyordu.
Daha düşük kalitedeki kameraları almayı tercih ettik. Bunun nedeni de filmin görüntü karakteristiği gereği fazla net olmayan bir doku elde etmekti.

İki yönetmenle platodaki hava, ortam nasıldı?
Jaume ve Paco ile çalışmak gerçekten keyifliydi. Ayrı ayrı çok iyiler. Bir araya gelince bir şölen, kutlama oluşuyor. Ikisi birlikteyken maksimum kapasitelerini kullanıyor ve kendilerinde olmayanı diğerinden alarak birbirlerini tamamlıyorlar. Çok tuhaf olduklarının farkında olmadan, çekime süper bir ambiyans katıyorlar.

Bu 2 filmler neyi ispatlamak ne göstermek istediniz?
Formatın öneminin çok göreceli olduğunu anladım. İyi bir fikriniz var ise, geri kalan her şey ikinci planda. [REC] tam bir korku filmiydi. [REC]2 daha çok aksiyonun çok olduğu Rus dağlarını andırıyor. Kesinlikle! (gülüyor) Ve rus dağının vagonu bizi nereye götürüyor görmek için 3 üncü filmi bekliyorum.

Teknolojinin gelişmesiyle herkesin herhangi bir film çekebilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Tekrar, bunu sağlayan fikir. Eskiden film yapmak daha zordu. Günümüzde teknik olarak çok daha kolay. Hepimizin bilmeden elimizde portatif kameralar var. Jaume ile cep telefonuyla bir kısa film çektik. Sonuçta film yapmak kolay fakat iyi bir film yapmak her zaman olduğu gibi zor.

Jaume ve Paco 3. Filmi çekmek istiyor gibi görünmüyorlar. Peki ya siz? Yine bu filmin bir parçası olmayı istiyor musunuz?
Paco ve Jaume ‘a her zaman bir daha efor sarfedip 3. Filmi çekmeleri gerektiğini söylüyorum. İlkini çekerken, ikincisi olacağını düşünmemişlerdi.ama şimdi 2 ile hikayeye başladıklarına göre, 3 ile bitirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Ama son söz onların. Bana kalırsa, 3 ü çıkmak, ardından da son filmi yaparak bütün bu hikayenin nasıl başladığını anlatan bir ‘ilk film’ çekmek çok güzel olurdu.

Röportaj:  Laurent Pécha

Oyuncular
Boss                            Oscar Sánchez Zafra
Larra                            Ariel Casas
Martos                                Alejandro Casaseca
Rosso                            Pablo Rosso
Özel katılımları ile                     Manuela Velasco

Yapım Ekibi

Yönetmenler: Jaume Balagueró, Paco Plaza
Senaryo: Jaume Balagueró, Paco Plaza, Manu Díez
Yapımcı: Julio Fernández
Yönetici Yapımcılar: Julio Fernández, Carlos Fernández
Ortak Yönetici Yapımcı: Alberto Marini
Set Amiri: Teresa Gefaell, Oriol Maymó
Görüntü Yönetmeni: Pablo Rosso

Bir yanıt yazın