Salgın – The Crazies

SALGIN
(THE CRAZIES)

SİNOPSİS

“The Crazies” Orta Batı’da sessiz, sakin bir kasabada yaşayan bir karı-kocanın, teker teker deliren arkadaşlarına ve yakınlarına karşı yaşam mücadelelerini konu alıyor.

Şehir sularına karışan ne olduğu belirsiz zehirli bir madde, kasaba sakinlerini psikopat katillere dönüştürmüştür. Bunu fark eden yetkililer, kasabayı karantinaya almaya karar verirler. Dışardan bakıldığında her şeyin kusursuz gözüktüğü kasabamız sakinlerinin, kontrollerini kaybederek birer caniye dönüşmeleriyle “Amerikan Rüyası” sona erer. Salgını önlemeye çalışan askeriye, kasabaya girişi ve çıkışı engelleyince, içeride “sağlıklı” kalanlarla gözü dönmüş katiller arasında bir kaos başlar.

İçeride mahsur kalan Şerif David Dutton (Timothy Olyphant) ve hamile eşi Judy (Radha Mitchell); sağlık merkezindeki asistan Becca (Danielle Panabaker) ve Şerif’in sağ kolu Russell (Joe Anderson) bir zamanlar cennet gibi olan kasabalarını artık tanıyamamaktadır. Komşularına ve arkadaşlarına güvenemeyen, yetkililer tarafından terkedilmiş ve kendilerini salgından korumak için çabalayan bu dörtlü, yaşadıkları kabustan kurtulmak için güç birliği yapar.

OVERTURE FILMS ve PARTICIPANT MEDIA sunar IMAGENATION’ın katkılarıyla bir AGUILAR/GEORGARIS yapımı bir BRECK EISNER filmi TIMOTHY OLYPHANT RADHA MITCHELL “THE CRAZIES” JOE ANDERSON DANIELLE PANABAKER kast JOHN PAPSIDERA müzik MARK ISHAM kostüm GEORGE L. LITTLE kurgu BILLY FOX, A.C.E.yapım tasarımı ANDREW MENZIES görüntü yönetmeni MAXIME ALEXANDRE, A.I.C. yürütücü yapımcılar GEORGE A. ROMERO JEFF SKOLL JONATHAN KING yapımcılar MICHAEL AGUILAR DEAN GEORGARIS ROB COWAN senaryo SCOTT KOSAR ve RAY WRIGHT yönetmen BRECK EISNER

Gösterim Tarihi: 16 Nisan 2010

FİLM HAKKINDA

1973 yapımı George A. Romero’nun korku klasiğinin yeniden uyarlaması olan “The Crazies” in yönetmeni Sahara’dan (2005) tanıdığımız Breck Eisner; senaristleriyse The Amityville Horror (2005) ve Texas Chainsaw Massacre’nın (2003) senaristi Scott Kosar ile Pulse (2006) ve Case 39’un senaristi Ray Wright.

Filmin yapımcıları Michael Aguilar (The Departed), Dean Georgaris (What Happens in Vegas) ve Rob Cowan (Righteous Kill). George A. Romero ise yürütücü yapımcılığı üstlenmiş…

YAPIM NOTLARI

•    Sıradışı korku filmi yönetmeni George A. Romero 1973 yılında dördüncü filmi olan “The Crazies” i çekti. Provokatif bir hikayeyi konu alan film, öldürücü bir virüsün esir aldığı kasabada yaşananları anlatıyordu. Breck Eisner’ın yeni versiyonundaysa, orijinaline göre daha dehşet verici bir atmosfer yaratılmaya çalışılmış ve deneysel biyolojik bir silahın yaratacağı salgına maruz kalanların yaratacağı vahşet ve beraberinde getireceği aksiyon ön plana çıkarılmış.

•    Yönetmen Eisner, filmin merkezini gerçeklik üzerine kurduklarını söylüyor. Gerçekte olabilecek bir olayı, sıradışı bir yoldan anlatmak istediklerini belirtiyor.

•    Yapımcı Rob Cowan, yeniden yaratılan “The Crazies”in küçük bir hikayeyi konu aldığını belirtiyor. “Senaryoyu okuduğumda, türündeki pek çok filmin izinden gidecek ve türün hayranlarını, hikâyeyi anlatım ve sunuş tarzı sayesinde etkileyecek bir film olacağınız düşündüm.”

•    Cowan, yönetmen Eisner’ın senaryoyu daha üst bir seviyeye taşıyacağını düşünmüş. “Breck, elindeki malzemeyi yükseltebilecek çok ilginç bir sinemacı.

Senaryoya saygıyla yaklaştı ve filmi korkunç ve ürpertici kılabilecek eşsiz duyarlılığını ekledi.”

•    Senaristlerden Ray Wright, filmin orijinal versiyonunu, senaryonun ilk draft’i yazana kadar hiç izlememiş. “Projeye sıcak bakmamın sebebi, kuşatılmış küçük bir kasaba gibi ilgi çekici bir hikayesi olması… Ayrıca George Romero bir efsanedir, bu projede çalıştığım için kendimi çok ayrıcalıklı hissettim.”

•     Şerifin karısı ve kasabanın doktoru Judy karakterini canlandıran Radha Mitchell, filmi ilginç kılan yanını şöyle açıklıyor: “Bunun gibi filmlerde genellikle tehlike dışarıdan gelir. Burada ise hikaye herkesin birbirini tanıdığı bir kasabada geçiyor ve tehlike etrafınızdaki herhangi birinden gelebilir. Yakın olanı alıp yabancılaştırmak bence iyi bir taktik.”

•    Eisner “Bu filmde sevdiğim şeylerden biri de Amerika’nın göbeğinde geçiyor olması. Uçsuz bucaksız açık alanlar, kilometrelerce devam eden buğday ve mısır tarlaları, hiçbir şeyin olmadığı bitmek tükenmez platolar… Ağaç yok, ev yok, bina yok… Yolda yürürken 50 km ötede ne olduğunu görebilecek kadar büyük bir boşluk var ve başka opsiyonun da yok; saklanacak bir yer bulman imkansız!”

•    Yapımcılardan Brian Frankish, filme şok edici özelliğini sağlayan şeyin salgının yayılma hızı olduğunu söylüyor. “Virüs şehri 3 gün içinde darmaduman ediyor. Şerif David’in temiz ve sessiz bir kasabada yürüdüğü bir sahne görüyoruz. Birkaç gün sonra caddenin ortasına fırlatılmış bir televizyon, sökülmüş kablolar ve yanan arabalar görüyoruz. Salgın, orduyu ve kasabayı kontrol dışı bırakıyor. Sonuç, ne yazık ki Los Angeles’taki isyan ya da Katrina Kasırgası’ndaki gibi bir kargaşa.”

•    Başrol oyuncu Timothy Olyphant, daha önce Romero tarafından yazılan ve yeniden uyarlanan iki senaryonun da döneminde gerçekleşen olaylarla paralellik gösterdiğini söylüyor. “Tüm Romero filmlerinin ortak özelliği sadece korkutucu olmamalarıdır. Mutlaka içinde bulunduğumuz dönemle ilgili bağlantılar kurar, örneğin Vietnam Savaşı gibi. Ben bu konjonktürde de, insanların bir çeşit bölünme yaşadıkları bir savaşın içinde olduğunu düşünüyorum.”

•    Yapımcılardan Rob Cowan, filmin eğlence sektörü içindeki duruşunu şöyle açıklıyor. “Biz büyük mesajları olan bir film yapmaya uğraşmadık. Film, içinde bulunduğumuz dönemi yansıtan öğeler içeriyor ve insanların güvenlikleri ve emniyetleri için hissettiklerine yer veriyor. Bu alt metin, senaryoyu daha çok sevmemi sağladı.”

OYUNCULAR HAKKINDA

TIMOTHY OLYPHANT

•    “The Crazies” den önce Steve Zahn ve Milla Jovovich’le A Perfect Getaway’de izlediğimiz Timothy Olyphant, daha önce rol aldığı pek çok filmi ve televizyon projesiyle tanınmış bir isim…

•    Onu 2009 Berlin Film Festivali’nde premiere’i yapılan Gary Yates’i High Life’ında da izlemiştik.

•    2007 yılındaysa karşımıza Hitman’de Agent 47 ve Live Free or Die Hard’da John McClane’in peşinde olduğu terörist Thomas Gabriel olarak çıkmıştı.

•    Elisha Cuthbert ve Emile Hirsch’le birlikte The Girl Next Door’da izlediğimiz oyuncuya şu filmlerde de rastladık: Doug Liman’ın Go’su, Aaron Eckhart ve Jesica Alba’nın başrollerinde olduğu bağımsız komedi Meet Bill, Jennifer Garner’la karşılıklı oynadığı Catch and Release, bir Stephen King uyarlaması olan Dreamcatcher…

•    Yakışıklı oyuncu pek çok televizyon ekranlarında da karşımıza çıktı; My Name is Earl, Sex and The City, Samantha Who?…

RADHA MITCHELL

•    “The Crazies” den önce Bruce Willis’le birlikte rol aldığı Surrogates’te izlediğimiz Radha Mitchell, hemen öncesinde kendisinin de ortak yapımcısı olduğu Waiting City’de rol aldı ve film Toronto Film Festivali’nde premiere’ini yaptı.

•    Bundan önce, Jonathan Rhys Meyers ve Chow Yun-Fat ile birlikte The Children of Huang Shi’de rol alan Radha Mitchell, ardından Mark Pellington’ın yönettiği Henry Poole is Here’da karşımıza çıktı.

•    Bundan önce de Morgan Freeman ve Greg Kinnear’la Feast of Love’da rol aldı.

•    Radha Mitchell, kariyerinin ilk yıllarında Lisa Cholodenko’nun yönetmenlerce beğeni toplamış filmi High Art’taki performansıyla hafızalara kazınmıştı.

•    Emma-Kate Croghan’ın romantik komedisi “Love and Other Catastrophes”teki rolüyle Cannes ve Sundance Film Festivalleri’nde beğeni topladı.

•    Radha Mitchell bunların dışında şu projelerle karşımıza çıktı: Sean Bean’le Silent Hill, Johnny Depp, Kate Winslet ve Dustin Hoffman’la Finding Neverland, Denzel Washington’la Man on Fire, Colin Farrell’la Phone Booth, Vin Diesel’le Pitch Black…

YÖNETMEN HAKKINDA

BRECK EISNER

•    Breck Eisner, yönetmenlik kariyerine 2005 yılında Matthew McConaughey, Penélope Cruz, William H. Macy ve Steve Zahn’ın rol aldığı Sahara filmiyle başladı.

•    Son 10 yılda 100’ün üzerinde reklâm filmine imza attı: Budweiser, Coke, Coors, Heineken, Kodak, McDonald’s,  Pepsi and Sony…

Bir yanıt yazın