Derin Kabus – As Above, So Below

 DERİN KABUS
(AS ABOVE SO BELOW)

Sinopsis:    Paris sokaklarının altında, sayısız ruhun ebedi yuvası olan ve kilometrelerce uzanan yeraltı mezarları
bulunur. Bir kaşif ekibi, bilinmeyen kemik labirentine girdiğinde bu ölüler şehrinin barındırdığı sırrı ortaya çıkarır. Bir delilik ve dehşet yolculuğu olan ‘As Above, So Below’, hepimizin peşini bırakmayan kişisel şeytanları ortaya çıkarmak üzere insan ruhunun derinliklerine ulaşıyor.

John Erick Dowdle ve Drew Dowdle tarafından yazılan ve John Erick Dowdle tarafından yönetilen psikolojik gerilimin yapımcıları arasında Thomas Tull, Jon Jashni, Drew Dowdle ve Patrick Aiello yer alıyor. Alex Hedlund ise sorumlu yapımcı olarak görev almaktadır.

DERİN KABUS
Yapım Bilgisi
Paris sokaklarının altında kilometreler boyunca yer altı mezarları uzanır. Bir grup kaşif, kimsenin bilmediği kemik labirentine girdiğinde bu ölüler şehrinin içinde yatan karanlık sırı açığa çıkarırlar. Delilik ve dehşete giden bir yolculuğu konu alan Legendary Pictures’ın Derin Kabus filmi, hiçbirimizin peşini bırakmayan kişisel şeytanları ortaya çıkaran insan psikolojisinin derinliklerine uzanıyor.
Scarlett Marlowe (PERDITA WEEKS – The Invisible Woman), asi bir maceracı ve zeki bir arkeologtur ve tüm hayatını tarihin gizli hazinesi: Flamel’in Felsefe Taşı’nı bulmaya adamıştır. Efsaneye göre bu ele geçmez eser metali som altına dönüştürebilir ve ölümsüz hayat sağlayabilir – hayallerin ötesinde bir güç.
Babasının rahatsız edici intiharı ve deliliği hakkındaki dedikodularla eziyet çeken Scarlett, takıntı noktasına gelmiştir; babasının işini tamamlamadıkça ve mirasını geri getirmedikçe hiçbir zaman rahat hissetmeyecektir.
Bir dizi gizli bulmaca onu tüm güçlere sahip taşın Paris’in altında, dünyanın en büyük kriptinde – yer altı mezarlarında- olduğuna götürür.
Scarlett, tarihi görevini belgelemek için kendi başına, zeki bir arkeolog olan ve kendisini tarihi anıtları eski güzelliğine kavuşturmaya adamış, eski sevgilisi ve suç ortağı George’u ve amatör film yapımcısı ve bu yolculuğun kendisini ne kadar derinlere götüreceğinden haberi olmayan klostrofobik kameraman Benji’yi (EDWIN HODGE – Arına Gecesi serisi) göreve alır.
Üçlü altta yatan tehlikeleri bilerek Işık Şehri’ni araştırır ve kendilerine yol göstermeleri için “Yer altı Gezginleri” (cataphile) olarak bilinen bir grup yer altı ekibine görev verirler.
Scarlett’in geri kalan ekibi -grup lideri Papillon (FRANÇOIS CIVIL – Frank), grubun punk-rock koruyucusu Souxie (yeni oyuncu MARION LAMBERT), güçlü ve sessiz olan Zed (ALI MARHYAR – Zero Dark Thirty)- inişe başlarlar. Her birinin bir sırrı olsa da yer altı mezarlarında kimse geçmişinden kaçamaz.

Heyecan arayan ekibin aşağı inerken kendi kişisel şeytanlarının peşlerini bırakmayacağından haberleri yoktur ve insanın aklını kaçırtan dehşet dolu kabus gibi labirentte dolaşırlarken giderek daha derine inerek kendi cehennemlerine girerler.
Kurtulmak için tek şansları Felsefe Taşı’nın gizemli gücünde ve “Aşağıda ne varsa yukarıdadır” atasözünün gerçek anlamını çözmekte yatar.
El kameralarıyla ve başa sabitlenen Panasonic kameralarla gerilla tarzıyla çekilen yoğun gerilim yolculuğu Derin Kabus, eskinin gerçek dünya gizemleriyle modern gençlik fenomeni şehir araştırmasını harmanlayarak karakter odaklı bir psikolojik terör hikayesini anlatır.
Beyaz perdeye Devil ve Quarantine adlı modern korku-gerilim filmleri ile sinemanın en ünlü buluntu filmlerinden The Poughkeepsie Tapes’in arkasındaki ikili tarafından kazandırılan Derin Kabus’u, yazar/yönetmeni JOHN ERICK DOWDLE ve yazar/yönetmen DREW DOWDLE yer altı mezarlarının yasak bölgelerinde çekmiş. Bu izni bugüne kadar alan ilk yapım olarak gerçek dünya arkeolojik gizemlere giren bir hikayeye klostrofobi ve güvenilir bir tarih anlayışı katmışlar.
Dowdle kardeşlerin gerilim filminin kamera arkası ekibinin başında yapımcılar THOMAS TULL (Pacific Rim, Godzilla), JON JASHNI (Godzilla, gelecek film Blackhat), Drew Dowdle ve PATRICK AIELLO (Dark Country, The Double) bulunmaktadır.
Onlara eşlik eden önemli ekibin arasında görüntü yönetmeni LÉO HINSTIN (Opium, L’amour fou), yapım tasarımcı LOUISE MARZAROLI (Hideous Kinky, Chocolat), kurgu ELLIOT GREENBERG (Devil, Quarantine), kostüm tasarımcı ANNIE BLOOM (The Poughkeepsie Tapes, How to Make Love to a Woman) ve besteci  KEEFUS CIANCIA (The Poughkeepsie Tapes, Diana) yer alır.
ALEX HEDLUND (gelecek film Brilliance) filmin sorumlu yapımcısıdır.

Yönetmen: John Erick Dowdle
Yazar: John Erick Dowdle & Drew Dowdle
Yapım: Thomas Tull, Jon Jashni, Drew Dowdle, Patrick Aiello
Sorumlu Yapımcı: Alex Hedlund
Oyuncu Kadrosu: Perdita Weeks, Ben Feldman, Edwin Hodge, François Civil, Marion Lambert
Vizyon Tarihi: 12 Eylül 2014
Tür: Psikolojik Gerilim

Bir yanıt yazın