Dönüş – The Turning

DÖNÜŞ
    
TİM WİNTON’UN AYNI ADLI ESERİNDEN UYARLAMA

FİLMİN KONUSU: Küçük bir kıyı kasabasının sakinleri, sıradan yaşamlarını sarsan olağanüstü anları yaşarken, tereddüt ve pişmanlık hissediyor, bazı ilişkiler ister istemez değişiyor, kararlardan vazgeçiliyor, bazı yaşamlar sonsuza dek yön değiştiriyor…

FİLM HAKKINDA
Marieka Walsh
“T.S. Eliot’un bir şiirinin izinden giderek insanların sadece anılarına dönüp o anı yansıtmakla kalmadan o anıların ötesine geçmeye çabaladım.”

Warwick Thornton
“Hayatımdaki dönüm noktası, dibi gördüğümü anladığım ve tekrar normal bir insan olmanın yolunun dibi gören diğer insanlarla kaynaşmaktan geçtiğini anladığım andı.”

Robert Connolly
“Gittiğim okulun yolunda yan yana bir gölet ve bir bataklık vardı. Bir gün nihayet tüm cesaretimi toplayıp oranın gizemlerini çözmeye karar verdim. Akifer’i okuduğumda, bugün beni ben yapan, yarı yarıya geçmişe gömdüğüm bu hatıraya geri döndüm. Tim’in geçmişi gün yüzüne çıkarırken şimdiyi olabildiğince hikayenin içine yedirmesi beni Akifer’e çeken en büyük etkendi.”

Tony Ayres
“Benim çektiğim kısa tematik olarak yeniden doğuşu ele alıyor ve bunu ateş ve su ile simgeliyor. İlk aşka ve anılara dair hassas bir hikaye.”

Claire McCarthy
“Tim Winton, insan olmanın değerini bilen bir yazar. Bu karakterleri hiçbiri yakınlık kuramayacağımız karakterler değil. Hepsi bildiğim karakterler. Yine de bunları aşkın bir şey ortaya koymayı beceriyor.”

Stephen Page
“Benim için bu hikayeyi çekici kılan Tim’in toprağı, onun ruhunu ve insanları betimleyişindeki hakikatti.”

Mia Wasikowska
“Genç bir insanın hayal dünyasının işleri nasıl abartacağı ve hayatın gerçeklerini nasıl değiştirebileceği çok ilgimi çekti.”

Simon Stone
“Bu, bir bireyin kişisel ve toplumsal sorumluluklarını öğrenmesi üzerine bir hikaye. Hayatının bir noktasında bir çözülme yaşarsın. Her şeyle ilişkini değiştirebilecek güce sahip bir insanla etkileşime geçtiğinde bu çözülme yeni bir boyut kazanır.”

David Wenham
“Winton, karakterlerine ve hikayelerine kesinlikle sıradışı özellikler yüklemiyor. Onun bu eşsiz yeteneği, doğrudan ve basit bir şekilde gerçeği işaret etmesini sağlıyor.”

FİLMİN KÜNYESİ
Yönetmen: Mia Wasikowska, Warwick Thornton, Stephen Page, Robert Connolly, Tony Ayres, Claire McCarthy, Stephen Page, Simon Stone, David Wenham
Yapımcı: Jo Dyer, Julie Eckersley, John Harvey, Sue Italiano, Sarah Shaw, Tenille Kennedy
Oyuncular: Cate Blanchett, Hugo Weaving, Mirando Otto, Rose Byrne, Richard Roxburgh
Müzik: Guy Gross
Süre: 106 dakika

“Dönüş – The Turning” için bir yanıt

Bir yanıt yazın