Düşman – Enemy

“KAOS DEŞİFRE EDİLMEYİ BEKLEYEN DÜZENDİR”
José Saramago’nun “KOPYALANMIŞ ADAM” adlı eserinden uyarlama
Bir Denis Villeneuve filmi.16 MAYIS’TA SİNEMALARDA

FİLMİN KONUSU: Adam, kız arkadaşı Mary ile olan ilişkisini bitirmek üzeredir. İkili bir gece film izlerken Adam, filmde küçük rollerden birinde yer alan bir adamın kendisine benzediğini fark eder. “Kopya”sı ile görüşmek için yanıp tutuşan Adam, hamile karısı Helen ile yaşayan Anthony’nin peşine takılır ve onu, karışık ve tehlikeli bir oyunun içine sürükler. Yalnızca bir tanesinin hayatta kalabileceği kimlikler ve ikililikler üzerine kurulmuş bir psikolojik gerilim.

YÖNETMEN
1967 yılında Gentilly, Quebec’te doğan Villeneuve kariyerinin başlarında 1990-1991 yılında Radio-Canada’nın düzenlediği “La Course Europe-Asie” adlı yalnızca gençlerin katıldığı yarışmada birinci oldu. 2001’de “Maelström” 2009’da “Polytechnique” ve 2011’de “İçimdeki Yangın” ile Genie Ödülleri’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerini kazandı.
“İçimdeki Yangın” filmiyle 2010 yılında En İyi Yabancı Film kategorisinde Oscar Ödülleri’ne aday oldu. Ocak 2011’de Variety’nin “İzlenmesi Gereken 10 Yönetmen” listesinde yer alırken aynı yılı The New York Times “İçimdeki Yangın” filmini yılın izlenmesi gereken on filmi arasında andı.
YÖNETMENİN FİLMOGRAFİSİ
2013 Düşman
2013 Tutsak
2011 Etude empirique sur l’influence du son sur la persistance rétinienne
2011 İçimdeki Yangın
2009 Polytechnique
2008 Next Floor
2006 120 Seconds to Get Elected
2000 Maelström
1998 Un 32 août sur terre
1996 Cosmos
1994 REW-FFWD
FİLM HAKKINDA Denis Villeneuve
“Düşman”, bugüne kadar giriştiğim en kişisel çalışmam. Bilinçaltımızın gücü üzerine bir film. Bilinçaltı, hem kişisel tarihlerimiz üzerinde hem de toplum üzerinde büyük bir etkiye sahip. Eğer bilinçaltınızın gücünün ve onun yan etkilerinin farkında değilseniz kararları kimin aldığını, içinizde kimin hüküm sürdüğünü bilmezsiniz. Sevgilisini terk edip hamile karısının yanına dönmek zorunda olan bir adamın yüzleşmesi gereken en büyük düşmanı yine kendisidir.
Bir yönetmen olarak filmi bir adamın Kuzey Amerika’nın uçsuz bucaksız metropolisinde kendi kopyasının peşine düştüğü erotik ve varoluşsal bir gerilim olarak görüyorum. Bu yüzden Düşman filmini nevrotik bir ajanlık filmi olarak görüyorum.” Jake Gyllenhaal
“Denis’in harika bir yönetmen olduğuna inandığım için bu filmde yer almak istedim. Senaryoyu okuduktan sonra Denis ile buluştuğumda aklındakilerin ve bana yaptırmak istediklerinin senaryonun çok ötesinde şeyler olduğunu gördüm. Biri komik bir aksanla konuşan, diğeri normal konuşan; biri sakallı diğeri sakalsız iki farklı karakteri canlandırmak için her ikisine de aşık olmam gerekiyordu. Birbirine zıt bu iki karakteri ancak bu şekilde ve onları yargılamazsam yakınlaştırabilirdim. Her iki karakterde aynı uğurda mücadele veriyor fakat birisinin bu mücadelede kendini feda etmesi gerekiyor. İşte film hangisinin bu fedakarlığı yapacağı sorusuna eğiliyor.” Mélanie Laurent “Mary ile Adam’in ilişkileri üzerine Denis ile uzun konuşmalarımız oldu. Mary, kırılgan bir karakter ancak kesinlikle bir mağdur değil. Adam’a gerçekten aşık fakat ilişkinin yürümediğinin farkında.”

FİLMİN KÜNYESİ
Yönetmen: Denis Villeneuve
Yapımcı: M. A. Faura
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Isabella Rosselini, Sarah Gadon
Müzik: Danny Bensi, Saunder Jurriaans
Süre: 90 dakika

[flickr-gallery mode=”photoset” photoset=”72157644521028081″]

Fragman: https://vimeo.com/93012848

Bir yanıt yazın