Ocak Ayının İki Yüzü – The Two Faces of January

The Road, Şiddetin Tarihçesi

Yapım Hakkında

Ocak Ayının İki Yüzü, Oscar ödüllerine aday gösterilen Viggo Mortensen (Yüzüklerin Efendisi, The Road, Şiddetin Tarihçesi), Altın Küre ödüllerine aday gösterilen ve Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü kazanan Kirsten Dunst (Örümcek Adam, Melankoli, Marie-Antoinette) ve Oscar Isaac’ın (Sürücü, Bourne’un Mirası, Sen Şarkılarını Söyle) başrollerini paylaştığı bir gerilim filmi. Film, Patricia Highsmith’in aynı isimli romanından, Oscar adaylığı kazanan Hossein Amini (Sürücü, Pamuk Prenses ve Avcı) tarafından sinemaya uyarlandı.
Yıl 1962. Karizmatik Chester MacFarland (Viggo Mortensen) ile kendinden yaşça küçük ve göz alıcı eşi Colette (Kirsten) herkesin imrendiği Amerikalı bir çifttir ve çıktıkları Avrupa tatilinde Atina şehrindedirler. Akropol’de gezerken, Rydal (Oscar Isaac) isimli tur rehberiyle karşılaşırlar. Rydal, genç, Yunanca konuşabilen bir Amerikalıdır ve bir yandan rehberlik yaparken, diğer yandan kadın turistleri dolandırmaktadır. Colette’in güzelliğine kapılan ve Chester’ın zenginliği ve entelektüelliğinden etkilenen Rydal, çiftin akşam yemeği davetini memnuniyetle kabul eder.
Ne var ki, MacFarland ailesinde her şey göründüğü gibi değildir. Chester’ın dost canlısı görüntüsünün altında karanlık sırlar saklıdır. Rydal ziyaret için çiftin lüks oteline gelince, Chester kendisine saldırdığını iddia ettiği ve bilincini kaybetmiş gibi görünen bir adamı taşımasına yardım etmesi için ona baskı yapar. Olayın heyecanına kapılan Rydal, yardım etmeyi kabul eder ancak olaylar daha vahim bir hal alınca, kendini tehlikeli ve içinden çıkılamayacak bir durumun ortasında bulur. Rydal’ın savunmasız ve hassas Colette’e karşı gittikçe güçlenen hisleri, Chester’ı kıskançlığa ve paranoyaya sürükler; bu da, iki adam arasında gerilim dolu ve tehlikeli bir fikir savaşına yol açar. Yolları Yunanistan’dan Türkiye’ye uzanır ve İstanbul’daki Kapalı Çarşı’nın dar sokaklarında etkileyici bir sona ulaşır.
Ocak Ayının İki Yüzü filminin yapımcılığını Tom Sternberg (Yetenekli Bay Ripley), Working Title şirketinden Tim Bevan ve Eric Fellner ile Robyn Slovo (Köstebek) üstlendi. Başyapımcılarsa Tim Bricknell (Hırsız), Ron Halpern (Sen Şarkılarını Söyler) ve Max Minghella. Kreatif ekipte görüntü yönetmeni Marcel Zyskind (A Mighty Heart, Mamut), yapım tasarımcısı Michael Carlin (İskoçya’nın Son Kralı, Düşes), kostüm tasarımcısı Steven Noble (Beni Asla Bırakma, Under the Skin), kurgucu Nicolas Chaudeurge (Akvaryum, Uğultulu Tepeler) ile Jon Harris (Göster Gününü, 127 Saat) ile besteci Alberto Iglesias (Arka Bahçe, Köstebek) bulunuyor.

[flickr-gallery mode=”photoset” photoset=”with14213700533″]

Bir yanıt yazın