Felaket Henry – Horrid Henry The Movie

FELAKET HENRY
(HORRID HENRY: THE MOVIE)

ÖZET

İşte Henry, Mor El Çetesinin Yüksek Lord’u Felaket Henry… Yetişkinlerle girdiği sonsuz savaşın kahramanı… Yalnız bu kez üstesinden gelmesi gereken gerçekten büyük bir problem var! Henry bu kez de ev ödevini yapmamasının kendisini büyük bir belaya sokacağını ve ardı arkası gelmeyen olaylar zincirinin başlangıcı olduğunu bilemezdi.Yan komşularının düşman kızı Hırçın Susan ve rahatsız edici derecede iyi erkek kardeşi Solucan Peter ile uğraşmak ahlaksız okul müfettişleri ve gerçek bir kötü olan Müdür’e karşı durmak ve tüm bunların yanında yetenek yarışmasını kazanmak zorundadır. Tüm bunları bu kez nefret etmek konusunda tam bir profesyonel olduğu okulunu kurtarmak için yapacaktır. Yeni bir okuldan nefret etmeye uğraşmak onun için çok yorucudur.

Hayatın hiç de adil olmadığını düşündüğünüz zamanlar oluyor mu? Henry her dakika böyle hissediyor. Eğer bu soruya “Evet” cevabını veriyorsanız belki de Henry gibi birisiniz…
Yalnızca şu farkla “Henry 10 yaşında mükemmel bir kardeşi Peter ve çocuklarını çok seven Anne ve Babası ile yaşayan ve bir türlü 10 yaşında bir çocuk gibi davranmaktan vazgeçmeyen bir çocuk…”

Bir de şu tarafından bakın; Kardeşi Peter’ın kedisinin adı Fluffy, Henry’nin hamster’ının adı Diş. Peter çiçek dizayn etmeyi ve ödevlerini yapmayı seviyor, Henry ise yapışkan hamurla oynayıp en sevdiği rock grubunun yüksek sesle dinlemekten hoşlanıyor.
Mesela neden ketçap sebze olarak nitelendirilmez? Ne de olsa domatesten yapılmıyor mu? Neden çocuklar yılbaşı gecesi sabaha kadar oturamazlar? Noel Baba nasıl ayakta kalabiliyor?

Hayat bazen hiç adil değil…Kesinlikle değil!!

Yalnızca İngiltere’de 16 milyon satan kitapları ile Felaket Henry gerçek bir fenomendir. Yazar Francesca Simon tarafından yaratılmış ve çizer Tony Ross tarafından resmedilmiştir. Felaket Henry şu anda İngiltere’nin Harry Potter’dan sonra en başarılı çocuk edebiyatı karakteri olarak kendini kanıtlamıştır. 22 dile tercüme edilen 27 ülkede satışa sunulan bu çok başarılı karakterin kitapları her yaştan okur kitlesine sahiptir. TV dizisi Novel Entertainment tarafından hazırlanmış ve üç kez BAFTA ödülüne aday gösterilmiştir. CITV’de en çok izlenen dizi olmuş DVD’leri 1 milyon kopyadan fazla satmıştır.

HORRID HENRY animasyon dizisi CITV’de 2006 yılında yayınlanmaya başlayan ve gelmiş geçmiş en beğenilen çocuk programı olan serisiyle 52 bölüm yayınlanmış ve BAFTA ödülüne aday gösterilmiştir. Dizideki hikayeler Felaket Henry kitaplarından adapte edilmiştir. Kitapların ardından geliştirilen hikaylerle animasyon serinin bölüm sayısı 156’ya çıkmıştır.
Kitapların yazarı Lucinda Whiteley marka çalışmalarının bir sonraki ayağı olarak bir tiyatro gösterisi, iki Nintendo DS oyunu, bir müzik albümü ve radio şovunun ardından çocuklarının karakterlere kolay ulaşım sağlayacağı bir websitesi geliştirmiş.“ Sinema filmi bizim için bir sonraki ve en heyecanlı adımdı” diyor.
Henry’nin sinemaya uyarlanması Novel’in 2010 yılında STREETDANCE 3D fillmini sinema seyircisine sunan Vertigo Films ile görüşmeleriyle başlamış. Film Amerika dışında çekilmiş ilk 3D film olarak büyük başarıya ulaşmış ve İngiltere’de 11.7 milyon pound Amerika’da ise 55 milyon dollar hasılat yapmıştır.

HORRID HENRY’de kim kimdir?

THEO STEVENSON, SCARLETT STITT & ROSS MARON
(FELAKET HENRY, HUYSUZ MARGARET & SOLUCAN PETER)

HORRID HENRY: THE MOVIE IN 3D sizleri Scarlett Stitt (Huysuz Margaret) ve Ross Maron (Solucan Peter) ile tanıştırıyor.

Felaket Henry rolünde ise Theo Stevenson yüzlerce çocuğun hayran olduğu yaramaz karkteri başarıyla canlandırıyor. Stevenson daha once REUNITING THE RUBINS , IN BRUGES ve FRED CLAUSE gibi filmlerle sinema seyircisinin aşina olduğu bir yüz.

ANJELICA HUSTON (BAYAN ACUZE)
RICHARD E. GRANT (BAY PARAGÖZ)
PARMINDER NAGRA (BAYAN GÜZEL)
FILM: BEND IT LIKE BECKHAM, ELLA ENCHANTED, IN YOUR DREAMS, TWELFTH NIGHT.
TV: COMPULSION, SECOND GENERATION.
KIMBERLEY WALSH (TITIZ POLLY)
REBECCA FRONT (BAYAN ACAIP)
MATHEW HORNE (HENRY’NIN BABASI)
SIOBHAN HAYES (HENRY’NIN ANNESİ)
NOEL FIELDING (ED BANGER)
PRUNELLA SCALES (BÜYÜK HALA GRETA)
BILLY KENNEDY (SULUGÖZ WILLIAM)
GUYS AND DOLLS, OUTSIDE BET.
CONOR O’MARA (İRI YARI BERT)
HELENA BARLOW (Hırçın Susan)
HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS PART II.
JACK SANDERS (AEROBIC AL)
QUADROPHENIA, DOCTORS.
LLOYD HOWELLS (KABA RALPH)
WAVING AT TRAINS, HOLBY CITY, THE BILL.
REUBEN LEE (BEYIN BRIAN)
OUTNUMBERED (BBC), PRIMEVAL (ITV), UN ESTATE AI CARAIBI, THINGUMYGIGGLES.

Gösterim Tarihi: 21 Ekim 2011
Dağıtım: Özen Film
Yönetmen: Nick Moore
Senaryo: Lucinda Whiteley
Süre: 90 dk. Türkçe
Oyuncular: Theo Stevenson, Richard E. Grant, Parminder Nagra, Kimberley Walsh, Mathew Horne, Anjelica Huston Francesca Simon tarafından yaratılan karakterler ve Tony Ross’un illüstrasyonundan beyazperdeye uyarlanmıştır.
Filmin kitapları Türkiye’de İletişim yayınlarından çıkmıştır.

Resimler:

Bir yanıt yazın