Salgın – Contagion

SALGIN,“CONTAGION”

Uluslararası bir yolcu, havaalanının barında kredi kartını garsona vermeden önce çerez kasesine uzanır. Bir iş toplantısı tokalaşmalarla başlar. Kalabalık bir otobüste bir adam öksürür…
Bir temas. Bir an. Ölümcül bir virüs bulaşmıştır.
Beth Emhoff (Gwyneth Paltrow), Hong Kong’daki bir iş gezisinden Minneapolis’e döndüğünde uzun yolculuğun kendisini sarstığını düşünür. İki gün sonra, Acil Servis’te ölür ve doktorlar şok ve matem içindeki kocasına (Matt Damon) bunun nedeni hakkında en ufak bir fikirleri olmadığını söylerler.
Çok geçmeden, başkaları da aynı gizemli semptomları göstermeye başlar: Yoğun öksürük ve ateş, ardından gelen nöbet, beyin kanaması…ve nihayetinde ölüm. Minneapolis, Chicago, Londra, Paris, Tokyo ve Hong Kong derken, vakaların sayısı hızla artar: Bir vaka önce dört, sonra on altı, ardından yüzler ve binler olur. Ortalama bir günde gerçekleşen sayısız insan etkileşimiyle güçlenen salgın tüm ülkelere yayılır.

Küresel bir salgın patlak verir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ndeki (CDC) araştırmacılar mutasyon geçirmekte olan bu benzersiz biyolojik patojeninin kodunu çözmek üzere harekete geçerler. Müdür Yardımcısı Cheever (Laurence Fishburne) kendi kişisel kaygılarına karşın, büyümekte olan paniği yatıştırmaya çalışır ve genç, cesur bir doktoru (Kate Winslet) tehlikeye atmak zorunda kalır. Diğer taraftan, olası bir aşı ve onu ilk kimin elde edeceğine dair oluşan şüphelerin arasında, Dünya Sağlık Örgütü’nden Dr. Leonora Orantes (Marion Cotillard) karşı karşıya oldukları şeyin kaynağını bulmak üzere bir bağlantı ağı oluşturmaya çalışır. 

Ölü sayısı artar, ve insanlar çökmekte olan bir toplumda gerek kendilerini, gerek sevdiklerini korumak için mücadele ederken, aktivist bir blogcu (Jude Law) halka gerçekten ne olduğuna dair doğruların söylenmediğini iddia ederek, virüs kadar hızla yayılan bir paranoya ve korku salgınını tetikler.
Oscar® ödüllü Steven Soderbergh’in (“Traffic”) yönettiği küresel gerilim filmi “Contagion/Salgın” uluslararası yıldızlardan oluşan bir oyuncu kadrosunu bir araya getirdi: Oscar® ödüllü Marion Cotillard (“La Vie en Rose”, “Inception”); Oscar® ödüllü Matt Damon (“Good Will Hunting”, “Bourne” filmleri); Oscar® adayı Laurence Fishburne (“What’s Love Got to Do With It”, “The Matrix”); Oscar® adayı Jude Law (“Cold Mountain”, “Sherlock Holmes”); Oscar® ödüllü Gwyneth Paltrow (“Shakespeare in Love”, “Iron Man”); ve Oscar® ödüllü Kate Winslet (“The Reader”, “Titanic”).

Scott Z. Burns’ün (“The Bourne Ultimatum”, “The Informant!”) özgün senaryosuna dayanan ve Steven Soderbergh tarafından yönetilen filmde, ayrıca, Bryan Cranston (AMC yapımı “Breaking Bad”), Jennifer Ehle (“The King’s Speech”) ve Sanaa Lathan da (“Alien Vs. Predator”) rol alıyor. Filmin yapımcılığını Michael Shamberg, Stacey Sher ve Gregory Jacobs, yönetici yapımcılığını ise Jeff Skoll, Michael Polaire, Jonathan King ve Ricky Strauss gerçekleştirdi. “Contagion/Salgın”ın yaratıcı ekibi, yapım tasarımında Howard Cummings, kurguda Oscar® ödüllü Stephen Mirrione ve kostüm tasarımında Louise Frogley’den oluşuyor. Filmin müzikleri Cliff Martinez imzasını taşıyor.
Warner Bros. Pictures, Participant Media ve Imagenation Abu Dhabi’yle birlikte bir Double Feature Films/Gregory Jacobs yapımı olan “Contagion/Salgın”ı sunar. Filmin dünya çapındaki dağıtımını bir Warner Bros. Entertainment kuruluşu olan Warner Bros. Pictures gerçekleştirecek.  .
www.salginfilm.com

Resimler:

Bir yanıt yazın