Gerçek Masallar / Bedtime Stories

Başrolünde dünya sinemasının günümüzdeki en büyük komedi yeteneklerinden biri olan Adam Sandler’ın oynadığı “Bedtime Stories-Gerçek Masallar”da (99 dakika uzunluğunda) iki küçük yeğenine anlattığı uyku öncesi hikayelerinin gizemli şekilde gerçeğe dönüşmeye başlaması üzerine hayatı sonsuza kadar değişen Skeeter Bronson(Adam Sandler canlandırıyor) adlı otel görevlisinin başına gelen macera dolu komik olaylar serisi anlatılır. Küçük afacanlara birbirinden ilginç ve çarpıcı masallar anlatan Skeeter Bronson’ın ve ailesinin yaşamı altüst olacaktır.
Walt Disney Pictures’ın sunduğu “Gerçek Masallar – Bedtime Stories”in yönetmenliğini “The Pacifier”, “Hairspray” ve “The Wedding Planner”dan tanıdığımız Adam Shankman üstlendi. Senaryosunu Matt Lopez’in yazdığı filmin yapımcılığını Andrew Gunn, Adam Sandler ve Jack Giarraputo gerçekleştirdi. Yıldız oyunculardan kurulu oyuncu kadrosunda Adam Sandler, Keri Russell, Courteney Cox, Guy Pearce, Russell Brand, Richard Griffiths, Jonathan Pryce, Lucy Lawless ve Teresa Palmer kamera karşısına geçti. Amcalarının anlattığı masallara müdahale ederek beklenmedik gelişmelere yol açan iki küçük yeğen rolünde ise Jonathan Heit ve Laura Ann Kesling oynadı.
“Uyku Öncesi Hikayeleri” Anlatmak
Yönetmenliğini Adam Shankman’in üstlendiği “Bedtime Stories-Gerçek Masallar”, klasik Walt Disney tarzı öykü anlatımı ile Adam Sandler’ın kendine özgü komedi anlayışını birleştirmek için iyi bir fırsat sağladı. Yönetmenlik koltuğunda oturan Adam Shankman, yakın geçmişte Disney için “The Pacifier” ve “Bringing Down the House” gibi başarılı projelere imza atmıştı.
Adam Sandler’ın bu projeye ilgi duymasının çok özel sebebi ise geçtiğimiz günlerde ilk kez baba olmasıydı. “Çocuğumun ileride bir gün izleyebileceği ve babasıyla gurur duyabileceği bir film yapmak istedim. ‘Bedtime Stories-Gerçek Masallar’ı okuduğum anda herkes için çok eğlenceli ve çok sürprizli bir film olacağını düşündüm” diyen ünlü ve çok sevilen komedyen sözlerine şöyle devam ediyor:
“Benim çocukluğumda ailem sık sık yolculuklara çıkar ve sürekli olarak yollara düşerdi. Sık sık New Hampshire’den New York’a giderdik. Yol üzerinde Howard Johnson Otelinde mola verirdik. Tek odada altı kişi kaldığımız o otelde hayatımızın en güzel günlerini geçirirdik. Bu nedenle otelde çalışan bir adamın sıradışı serüvenler içine atılmasını konu alan sıradışı bir eğlendirici film yapma fikri çok hoşuma gitti.”
Otel Çalışanı Skeeter Bronson
Filmde bir otelin her şeyi olan ve otelin her işine koşturan çalışanı Skeeter Bronson rolünde kamera karşısına geçen Adam Sandler, portresini çizdiği karakteri şu sözlerle tanımlıyor:
“Skeeter çok sıkı çalışan, dur durak bilmeyen bir insandır. Çalıştığı otelin sahibi bir zamanlar babasıydı. Babası iyi bir işadamı ve iyi bir işletmeci olmadığı için oteli başkasına satmak, elden çıkarmak zorunda kalmıştır. Ancak Skeeter’ın babası otelin yeni sahibi Bay Nottingham ile yaptığı anlaşmada  Skeeter yetişkin bir insan olunca otelin işletmeciliğini üstlenmesi şartını koymuştur. Skeeter bu nedenle gece gündüz, hiç durmaksızın çalışır. İleride o büyük günün geleceğini hayal eder. Ancak beklediği o gün geldiğinde iş kendisine değil başka birisine verilir.”
Filmin ikinci önemli karakteri, Skeeter’in kızkardeşi Wendy’dir. Bu rolde oynayan Courteney Cox’un Wendy karakteriyle ilgili yorumu şöyle: “Okul müdiresi olarak görevli Wendy, çalıştığı okulun kapanması üzerine işsiz kalmıştır. İş bulmak için dışarıya çıktığı zamanlarda iki çocuğuna bakmasını Skeeter’dan rica eder. Wendy’nin yeni bir iş bulması gereğinin ortaya çıkmasıyla birlikte filmdeki birbirinden çılgın ve sıradışı olaylar zinciri başlar.”
Sıradışı serüvenlere katkıda bulunan diğer karakter ise, Wendy’nin sorumluluk duygusu yüksek arkadaşı Jill’dir. Bu rolde kamera karşısına geçen Keri Russell, oynadığı karakteri şu sözlerle tanıtıyor: “Skeeter’in oteldeki işleri bitinceye kadar gün boyunca çocukların bakımını Jill üstlenir. Skeeter’ın çocuklarla birlikte yarattığı çılgın maceraların sonuçlarına da katlanmak zorunda kalır.”
Sözü edilen çılgın maceralar, Skeeter’ın her gece çocukları eğlendirmek için anlattığı uyku öncesi hikayeleridir. Çocukların kitap seçimini beğenmediği için onlara kendi uydurduğu, kendi hayal gücünün ürünü hikayeleri anlatmaya başlar. Üstelik çocukların oyuna katılmasına ve çılgın masallara katkıda bulunmasına da izin verir. Kimi zaman Vahşi Batı’da, kimi zaman uzayın derinliklerinde, kimi zaman da Orta Çağ’da veya Antik Yunanistan’da geçen hikayeler, film boyunca tanıdık karakterlerle hayat bulur.
Yönetmen Adam Shankman’ın Skeeter karakteriyle ilgili yorumu şöyle: “Skeeter’ın en eğlenceli yanı, anlattığı hikayelerdeki karakterleri gerçek yaşamdaki karakterlerden almış olmasıdır. Adam’dan Keri’ye ve Russell Brand’e kadar oyuncuların hepsi, film boyunca bu çılgın karakterleri canlandırırlar. Filmdeki asıl farklılık, Skeeter’ın anlattığı hikayelerin gerçeğe dönüşmesidir. Çocuklar hangi hikayeye ilgi duymuşsa ertesi gün gerçek yaşamda o hikaye karşılarına çıkacaktır.”
GERÇEKLER VE FANTEZİLER İÇİN OYUNCU BULMAK
Film yapımcıları “Bedtime Stories-Gerçek Masallar”ın kadrosuna birbirinden yetenekli oyuncuları seçerken çok sayıda rol için birbirinden farklı aktörleri düşündüler. Oyuncuların “Bedtime Stories-Gerçek Masallar”ı cazip bulmasının temelinde fantezi boyutunun çok güçlü olması, farklı karakterleri canlandırma fırsatı başı çekiyordu. Çılgın kostümler içinde rol yapabilecek,dünya çapında çok sevilen ve günümüz sinemasının komedi krallarından  Adam Sandler’la birlikte son derece çarpıcı karakterlere hayat verebileceklerdi.
Jill rolünde Keri Russell
Skeeter rolünde Adam Sandler’ın oynaması kesinleşince film yapımcıları Jill rolü için Keri Russell’ı belirlediler. Jill karakterinin özelliği, gerçek yaşamdaki kimliğine ek olarak aralarında Periler Kraliçesi, Jillian ve Denizkızı’nın da yer aldığı fantezi karakterleri bünyesinde barındırmasıydı.
Keri Russell oynadığı Jill karakteri için şu yorumu yapıyor: “Jill başlangıçta Skeeter’ın çocuk ruhlu, sorumsuz ve can sıkıcı olduğunu düşünür. Ancak onunla beraber daha fazla zaman geçirince Skeeter’ın çocuklarla yakından ilgilendiğini görür ve onun o kadar da sığ bir insan olmadığını düşünmeye başlar. Jill karakterinin kısa sürede onu(Skeeter’ı) sevmeye ve ondan etkilenmeye başladığına tanık oluruz.”
Patrick ve Bobbi rollerinde Jonathan Heit ile Laura Ann Kesling
Skeeter’ın küçük yeğenleri Patrick ve Bobbi rollerinde sırasıyla Jonathan Heit ve Laura Ann Kesling kamera karşısına geçtiler. Adam Sandler bu iki çocuk oyuncuyla ilgili şu yorumu yapıyor: “İkisi de çok sıkı çalıştılar. Jonathan gerçekten zeki bir çocuktu. Laura da bizi bol bol güldürdü. İkisiyle de çalışmaktan büyük keyif aldım.”
Küçük aktör Jonathan Heit, filmdeki rol arkadaşı Adam Sandler’ı anlatırken, “Adam Sandler filmde benim amcamı oynadı. O kadar komik bir adamdı ki, çekimler esnasında bile kendimi tutamayıp kahkahalarla gülmemek elimde değildi” diyor.
Wendy rolünde Courteney Cox
Skeeter’ın her zaman telaşlı ve gergin kızkardeşi Wendy rolünde ise Courteney Cox oynadı. Başrolünde Adam Sandler oynadığı için bu projeyi cazip bulduğunu ifade eden güzel oyuncu, “Onu çok seviyorum. Çekimlerde daima eğlenceli dakikalar yaşattı. Ayrıca filmin öyküsü de sımsıcak, macera ve espri dolu olduğu için Wendy rolünü üzerinde hiç düşünmeden, teklif edilir edilmez kabul ettim” diyor.
Otel menejeri Kendall Duncan rolünde Guy Pearce
Otel yöneticisi Kendall Duncan rolü için film yapımcılarının tercihi Guy Pearce’tan yanı oldu. Deneyimli aktörün oynadığı karakter ile ilgili yorumu şöyle:
“Ben otel yönetimini elde eden karakteri oynuyorum. Adam Sandler’ın oynadığı Skeeter ise benim işimin peşindedir. Kendall bunu bildiği için onu sürekli aşağılamaya çalışır. Onu incitmek,kırmak,üzmek,mutsuz etmek hoşuna gider. Skeeter’ın iki yeğenine anlattığı hikayeler Vahşi Batı’da, Antik Yunanistan’da, uzayın derinliklerinde veya Orta Çağ’da geçer ama hepsinde düşman ve kötü adam karakteri mutlaka Kendall Duncan’a aittir”
Otel sahibi Barry Nottingham rolünde Richard Griffiths
Otel sahibi Barry Nottingham’ın portresini çizen Richard Griffiths, bu karakter için şu yorumu yapıyor: “Nottingham çok zengin ve güçlü bir adamdır. Los Angeles yakınlarındaki devasa otel projesinin girişimciliğini yapmaktadır. Bu nedenle otelin ana temasının belirlenmesi için karakterler arasında sıkı bir rekabet vardır. İkna edilmesi gereken kişi ise Barry Nottingham’dır.”
Richard Griffiths ayrıca Skeeter’ın anlattığı hikayelerin gerçek yaşama yansımaları olan Kral Barry, İmparator Germicus ve Büyük Lider Baracto karakterlerini de oynadı.
Violet rolünde Teresa Palmer
Barry Nottingham’ın kızkardeşi Violet rolünde ise Avustralyalı kadın oyuncu Teresa Palmer kamera karşısına geçti. Violet karakterinin özelliği, hem Skeeter’ın hem de Kendall’ın peşinde koştuğu, gönlünü kazanmak istediği bir karakter olmasıdır. Skeeter ve Kendall, Violet’e kendilerini beğendirince onun zengin babasının gönlünü kazanmanın daha kolay olacağını düşünürler.
Violet rolünde oynayan Teresa Palmer bu karakteri şu sözlerle tanımlıyor: “Violet’in peşinde sürekli paparazziler vardır. Yüzde 100 olgunlaşmadığı için çoğu zaman başı beladankurtulmaz. Güzel zaman geçirmeyi, dans etmeyi, eğlenmeyi seven zengin bir kızdır.”
Otelin eksantrik odacısı Aspen rolünde Lucy Lawless
Otelin eksantrik odacısı Aspen rolünde Lucy Lawless oynadı. Güzel oyuncu bu karakteri şu sözlerle tanımlıyor: “Skeeter’ın sevmediği karakterlerden birisi de budur. Çünkü Skeeter’ın hayatını mahvetmesi için otel yöneticisi Duncan’a yardım eder. Skeeter bu durumun farkında olduğu için uydurduğu masallarda iğrenç karakterleri ona verir. Bunlar arasında Orta Çağ’daki çirkin hancı Troll, Aspenazon ve uzaydan gelen iğrenç yengeç Aspenzoid gibi karakterler vardır.”
UYKU ÖNCESİ HAYATA GEÇİRMEK
Skeeter karakterinin anlattığı hikayelerin Antik Yunanistan’dan başlayıp uzayın derinliklerine kadar uzanması nedeniyle film yapımcılarının bu sahneler için belirli bir strateji geliştirmesi gerekiyordu. Yönetmen Adam Shankman’ın bu noktada tercihi, çocukların gözüyle anlatılan ve farklı temalar içeren bu hikayelerin klasik skeçler şeklinde ekrana yansıması şeklinde oldu.
Orta Çağ
Skeeter, Patrick ve Bobbi’nin yarattığı ilk başucu hikayesi bir ortaçağı hikayesidir. Bu hikayenin ateşleyicisi Skeeter’dır. Gerçek yaşamından bazı kesitler alıp orta çağ ortamına/yaşamına uyarlar. Kendisine Sir Fixalot adlı bir köylü rolü vermiştir. Otel sahibi Barry Nottingham bu hikayede Kral rolünde; kızı Violet ise Prenses Fashionista rolündedir.Otelin yönetimini ele geçiren Kendall’a ise Sir Buttkiss rolü düşmüştür. Sonuçta orta çağdaki tüm bu karakterlerin Skeeter’ın gerçek yaşamıyla bağlantısı vardır.
Çocuklar da bu hikayeye katkıda bulunurlar. Ancak bunlar Skeeter’ın her zaman sıcak bakmadığı detaylar şeklindedir. Skeeter ile iki çocuk arasında süregelen tartışma sonucunda Keri Russell için üç özgün karakter ortaya çıkar. Jill rolünde oynayan Keri Russell bunları şu sözlerle açıklıyor:
“Skeeter’ın Jill’den çok fazla hazzetmemesi nedeniyle ilk başta Jill’e hikayede yer yoktur. Ancak çocukların ısrarıyla öyküye girer. Çocuklar Jill’in güzel bir peri kızı olmasını istemektedir. Bu nedenle Jill’in öyküye girişi peri kızı şeklinde olur. Skeeter buna şiddetle karşı çıkar ve onu çirkin bir kuzguna dönüştürür. Ancak çocuklar da ısrarlıdır, ‘Bir deniz kızı olmalı’ diye bastırırlar. Bunun üzerine deniz kızına dönüşerek bir hendeğe dalış yapar.”
Vahşi Batı
Vahşi Batı’da geçen hikayede Skeeter bu defa Jeremiah Skeets adlı güneyli bir çiftlik çalışanı rolündedir. Vahşi Batı’da ün sahibi olmak ister. Ancak pejmürde görünümü ve yaşlı atı nedeniyle çok fazla avantajı yoktur. Bunun üzerine Skeeter Jeremiah’ın şahane bir atın sahibi olmasına karar verir. Tıpkı Ferrari arabalar gibi pırıl pırıl parlayan muhteşem bir atı olacaktır.
Çocuklar bu fikre sıcak bakmazlar. Jeremiah’ın gerçek bir centilmen gibi davranmasını, başı dertte olan güzel bir kızı kurtarmasını talep ederler. Bu kişi de Skeeter’ın gerçek yaşamda gönlünü kazanmayı çok istediği zengin kız Violet’ten başkası değildir.
Yönetmen Adam Shankman’ın bu konudaki yorumu şöyle: “Vahşi Batı hikayesinde Skeeter’ın bir Ferrari istediğini ve güzel kızın gönlünü kazanmayı arzu ettiğini görürüz. Hikayelerin kontrolünün kendi elinde olduğunu düşünür ama özellikle bu hikayede tüm kontrol çocukların elindedir.”
Adam Sandler, filmin Vahşi Batı bölümünde oynayacağı Jeremiah rolüne hazırlanırken düzenli olarak at binme dersleri aldı.
Antik Yunanistan
Filmin Antik Yunanistan’da geçen hikayesinde Skeeter’ı bu defa Skeetacus olarak görürüz. Çok sayıda fil tarafından çekilen yüksek hızlı arabasıyla Yunan Kolezyumuna girer. Kalabalıklar onu hararetle alkışlamaktadır. Chariot-X adı verilen oyunlar düzenlenmektedir. Bu motokros yarışlarına benzeyen bir yarışmadır ama hayvanların çektiği arabalarla yapılmaktadır.
Bu hikayede otel sahibi Barry Nottingham’ı İmparator Germicus, sevgili kızı Violet’i Prenses Violetus rolünde izleriz.Otel yöneticisi Kendall ise Senatör Kendallius olmuştur. Kolezyumdaki seyirciler arasında Jillius, Patrickus, Bobbius ve Seekatcus’un hizmetçisi Mickus gibi karakterler dikkati çeker.
Uzayın Derinlikleri
Finaldeki uyku öncesi hikayesi ise uzayın derinliklerinde geçer. Burada Skeeto ile Kendallo arasındaki son büyük savaşa tanık oluruz. Bu sahne otelin yönetimini ele geçirmek için gerçek yaşamda verilen büyük mücadeleyi yansıtmaktadır;bu mücadelenin metaforudur. İkisi arasındaki savaşın gerekçesi ise, Nottinghamia adlı yeni bir gezegenin yöneticisinin kim olacağını belirlemektir.
Bu hikayede ayrıca Booger Monster adlı bir uzay karakteri de vardır. Bu, dokungaçları ve dişleri olan tuhaf görünümlü bir balık şeklindedir. Kendallo ile Skeeto’yu takip ederken öfkeli gibidir. Ancak son noktada General Kendallo’yu sadece öpmek isteyen küçük tatlı bir yaratığa dönüşür. Richard Griffiths ise uzay sahnelerinde Galaksinin Büyük Lideri Baracto rolündedir.
KAMERA ARKASI İZLENİMLERİ
“Bedtime Stories-Gerçek Masallar”ın fantastik,müthiş,heyecan verici ve göz kamaştırıcı sahnelerinin hayata geçirilmesi için film dünyasının en iyi görsel efekt, özel efekt yaratıcılarına ve dünyaca ünlü dublör yöneticilerine ihtiyaç vardı. Bu nedenle “Bedtime Stories-Gerçek Masallar”ın kamera arkasında çok sayıda profesyonel isim görev yaptı. Bunlar arasında prodüksiyon tasarımcısı Linda deScenna, görsel efetler süpervizörü John Andrew Berton Jr ve hayvan eğitmeni Steve Berens gibi alanının en iyi uzman isimleri başı çekiyordu.
Daha önce “The Pacifier” ve “Bringing Down the House” adlı filmlerde Adam Shankman ile birlikte çalışmış olan prodüksiyon tasarımcısı Linda DeScenna, attığı ilk adımın senaryo üzerinde yoğunlaşmak olduğunu belirterek şunları söylüyor:
“Fiziksel anlamda ne yapabileceğimizi, bilgisayar ortamında neleri halledebileceğimizi görmek için öncelikle senaryoyu incelememiz gerekiyordu. Herşey milimi milimine planlanmalıydı. Karşımıza çıkan zorluklardan birisi, çok farklı set ortamlarında çalışma gereği oldu. Gerçek hayatı yansıtan sahnelerdeki çağdaş setlerin yanısıra fantezi sahneleri için farklı farklı setler hazırlanması gerekiyordu. Otel lobisinden hendek sahnesine kadar herşeyle ilgilenmek zorunda olduğum için çok çeşitli zorluklarla ve çok çeşitli engellerle karşılaştım. Bilgisayar efekti içeren sahneler ile fiziksel tasarım gerektiren sahnelerin kesintisiz şekilde birleştirilmesi için özel efekt uzmanlarıyla koordineli çalıştık. Ancak hepsinin üstesinden gelebildiğim için mutluyum.”
Büyüyü Yaratmak
Efektlere dayalı unsurları hayata geçirme görevini ise görsel efetler süpervizörü John Andrew Berton Jr. üstlendi. Bu konuda nasıl bir çalışma yaptığını şu sözlerle açıklıyor:
“Büyülü yaratıklar, büyüleyici setler gibi herşeyi en görkemli şekilde yansıtma görevi benim sorumluluk alanımdı. Üstelik bunların hepsini normal gündelik deneyimlerimizin bir parçasıymış gibi kesinlikle gerçek şekilde hayata geçirmem gerekiyordu. Böyle konularla pre-prodüksiyon aşamasında yakından ilgilendim. Konsept çizimler ve yaratık tasarımlarının büyük faydasını gördüm.”
Berton sözlerine şöyle devam ediyor: “Filmin yapımında ‘sanal tarama’ adı verilen çok özel bir işlem kullandık. Digital ortamda dublörler yaratmak suretiyle normalde dublörlerin yapacağı hareketleri digital aktörlere verdik. Böylece digital dublörlere normal bir dublörün yapamayacağı en tehlikeli hareketleri bile yaptırma fırsatı bulduk. Aktörlerin yüzlerini ve kostümlerini bilgisayar ortamında taramak suretiyle tüm çalışmamızı gerçekleştirdik. Aynı teknolojiyi Keri Russell’ın oynadığı deniz kızı karakterinin kuyruğunda da kullandık. Keri Russell’ın oynadığı deniz kızının vücudunun üst kısmında Keri Russell’ın kendisi oynarken kuyruk bölümü tamamen animasyon şeklinde ortaya çıktı.”
Filmde ayrıca son derece görkemli akrobatik hareketlere de yer verildi. Geçmiş yıllarda bu tipte birçok filmin yönetmenliğini yapmış olan Adam Shankman, “Bedtime Stories-Gerçek Masallar”ın kendisi açısından çok özel bir yapım olduğunun altını çizerek şunları söylüyor:
“Gerçekten çok iyi dublör ekipleriyle çalıştık. Antik dönemden “Ben-Hur” vari  araba yarışlarıyla motosiklet takip sahnelerini bu şekilde gerçekleştirdik. Tempoyu seven bir yönetmenim. Tempo unsuru filmin her yerinde çok önemli yer tuttuğu için büyük miktarda macera duygusu uyandırdı ki, bence bu harikaydı.”
OYUNCULARI GİYDİRMEK
Kostüm Tasarımcısı Rita Ryack İşbaşında…
Filmin birbirinden dikkat çekici ve çılgın kıyafetlerinin hazırlanması görevini kostüm tasarımcısı Rita Ryack üstlendi. Shankman’ın bu görevi ona vermesinin sebebi, son derece yetenekli ve kreatif bir tasarımcı olmasıydı. Farklı periyodlarla ilgili herşeyin beyazperdeye en doğru şekilde yansıması için sayısız resimli/çizgi roman kitabı üzerinde çalışma yapıldı.
Filmin konusunun farklı dönemlerde geçmesi nedeniyle bazı zorluklar yaşadığını kabul eden Rita Ryack, yaptığı çalışmayı şu sözlerle anlatıyor:
“Filmde çok çeşitli periyodlar ve ortamlar vardır. Bunlar arasında çağdaş ortam gerektiren günümüzle ilgili sahnelerin yanısıra Skeeter karakterinin 70’li yıllardaki çocukluğu da başı çeker. Ayrıca Orta Çağ, Vahşi Batı, Uzayın derinlikleri ve Antik Yunanistan setlerinin de olması gerektiği gibi hazırlanması gerekiyordu. Ancak bu tipteki fantezi sahnelerini mutlaka otantik yapmak gibi bir baskı hissetmediğimi söylemeliyim. Herhangi bir döneme birebir bağlı kalmak istemedim. Sonuçta film boyunca Skeeter’ın fantezilerini seyrederiz. O fantezilere yönelik bir projeksiyon yapmak yeterliydi. Bence Skeeter karakterinin gerçek yaşamında pek zevkli giyindiği söylenemez. Durum böyle olunca fantezi sahnelerinin de birebir tarihi gerçeklere sadık olması gerekmiyordu. Esin kaynağı olsun diye eski periyod/dönem filmlerine baktım ama birebir doğrulukta olması şeklinde bir derdim hiç olmadı.”
Film için yaptığı tasarımlarda en çok Richard Griffiths ve Guy Pearce’ın kıyafetlerini hazırlarken zevk aldığını itiraf eden Rita Ryack sözlerine şöyle devam ediyor:
“Bu konuda benim kendi yaklaşımım oldukça teatriktir. Bu yaklaşımı uygulamak için en büyük fırsatı kötü adamların sağladığını düşünüyorum. Barry ve Kendall için hazırladığım orta çağ kostümleri özellikle hoşuma gitti. Kumaşları harika olduğu gibi aksesuarlar da keyifliydi. Bazı kıyafetlerde son dakika doğaçlaması adını verdiğim bazı değişiklikler yaptım.”
Fantezi sahnelerinde başrolü Adam Sandler’ın canlandırdığı Skeeter karakterinin oynaması nedeniyle bu sahnelere özel ağırlık verdiğini söyleyen Rita Ryack, bu konuda da şöyle bir yorum yapıyor:
“Adam Sandler’ın oynadığı Skeeter karakteri için fantezilerinde yarı-kahraman olan bir karakter diyebiliriz. Orta Çağ köylüsünü oynadığı sahnelerde çoğu zaman bu tanıma aykırı düşse de Skeeter aslında fantezilerinin yarı-kahramanıdır. Bu karakteri giydirirken özellikle zevk aldım.”
Kostüm tasarımcısı Rita Ryack sözlerini şöyle noktalıyor: “Giysileri hazırlarken oyunculardan, karakterlerden ve fantezi boyutlu başucu hikayelerinin kendilerinden esinlendim. İzleyiciye çekici gelmesi için parlak ve neşeli renklerle grafik siluetler kullanmak istedim. Anlatımı güçlendirmek için başvurduğum bu yöntemlerde esprili olmaya çalışırken dikkat dağıtmamayı hedefledim.”

Yönetmen: Adam Shankman
Oyuncular: Adam Sandler, Keri Russell, Courteney Cox, Guy Pearce, Teresa Palmer, Russell Brand,
Richard Griffiths, Jonathan Pryce, Lucy Lawless, Jonathan Heit, Laura Ann Kesling
Senaryo: Matt Lopez
Yapımcılar: Andrew Gunn, Adam Sandler, Jack Giarraputo
Görüntü Yönetmeni: Michael Barrett, Prodüksiyon Tasarımı: Linda DeScenna
Kostüm Tasarımı: Rita Ryack, Kurgu: Tom Costain, Michael Tronick
Set Dekorasyonu: Nancy Gilmore, Özgün Müzik: Rupert Gregson-Williams
Walt Disney Pictures
6 Şubat 2009’da Türkiye Sinemaları’nda gösterilmeye başlanıyor
http://disney.go.com/disneypictures/bedtimestories/

Bir yanıt yazın