Güzel Günler Göreceğiz

Güzel Günler Göreceğiz

Konu

“Güzel Günler Göreceğiz” bir gün içerisinde İstanbul’da geçer. Beş farklı karakterin günlük hayatta kesişen yolları ve farkında olmadan birbirlerinin hayatına müdahalelerini anlatır. Film, doğrusal olmayan kurgusu ile bütün hikâyeleri iç içe geçirerek anlatır. Bir günlük zaman dilimi; geriye, şimdiye ve ileriye atlanarak ilerler.

Oyuncular

İzzet (Uğur Polat)

Göçmen bürosu baş komiseridir. Sürekli kavga ettiği karısından, çocuklarına babalık yapma sorumluluğundan bıkmıştır… Karakolda tanıştığı ve sonrasında yardım ettiği Figen’e aşıktır. Onunla her şeyi geride bırakarak kaçma planları yapmaktadır. Ama aşkına karşılık bulamaz.

Figen (Feride Çetin)

Asıl adı Mediha’dır. İstanbul’un varoş mahallelerinden birinde bir dikim evinde çalışmaktadır. İstanbul’da ki adı Figen’dir. Köyündeyken tecavüze uğramış ve bu yüzden yine kendisi suçlanmıştır. Figen, öldürüleceğini anlayınca kaçarak İstanbul’a yerleşmiştir. Kendisini seven Ali ile günün sonunda yurt dışına kaçacaklardır. Ama o çocukluk aşkı Cumali’yi sevmektedir. Cumali’nin erken tahliye edildiğini öğrenmesi ve gün içinde onunla buluşması kararlarını etkileyecektir. Kendisine saplantılı bir şekilde aşık olan İzzet de Figen’in yanına gelince Figen kendisini içinden çıkılmaz bir üçgen’in ortasında bulur…

Ali (Barış Atay)

Ali lisanslı, profesyonel bir boksörken; katıldığı yasa dışı sokak dövüşlerinden dolayı lisansını kaybetmiştir. Bu yüzden antrenörü olan babası ile de arası açılmıştır. Sanayide bir araba tamircisi olarak Recep ustanın yanında çalışmaktadır. Recep ustanın yardımı ile bir dikim evinde çalışan sevdiği kadın Figen ile yurt dışına kaçacaklardır. Yeni bir hayat ve yeni bir başlangıç için planlar yapmaktadır. Ama onları kaçıracak kaçakçılar bu son günde fiyatı arttırırlar. Ali bunu Figen’e söyleyemez. Günün sonuna kadar yeterli parayı bulmak zorundadır.

Anna (Nesrin Cavadzade)

Ülkesinden kilometrelerce uzakta bir iş hayali ve huzur için geldiği Türkiye’de kendini bir anda fuhuş sektörü içinde bulmuştur. Bozukta olsa Türkçe konuşabilmektedir. İstanbul’un arka sokaklarında kendisine tutulan eski bir evde yaşamaktadır. Patronundan gizlice biriktirdiği paralarıyla yurtdışına, sevgilisine kaçmayı planlamaktadır. Gün içinde patronunun orta doğudan getirdiği on yaşındaki Azraf isimli çocuğa bakıcılık yapmak zorunda kalır. Kaçacağı bu son gün Azraf’ın hayatına girmesiyle Anna zor bir karar vermek zorunda kalır…

Cumali (Buğra Gülsoy)

Cumali henüz 18 yaşındayken kız kardeşini, kaçtığı İstanbul’da namus ve töre gereği öldürür. İşlediği cinayet yüzünden 14 yıl hapis cezasına çarptırılır. İstanbul’da bir cezaevine konur. Yattığı cezaevinden 12 yıl sonra iyi halden 2 yıl erken tahliye edilir. Devletin kendisini affetmesine rağmen Cumali içindeki pişmanlıktan kurtulamamıştır. Kendisini töre denen şeyin bir parçası olduğu için affedememektedir. Tek isteği kardeşinin İstanbul’da gömüldüğü yeri öğrenip ondan af dilemektir. Gün içinde hapisteyken sürekli mektuplaştığı, çocukluk aşkı Mediha ile buluşacaktır. Bu aşk gelecekle ilgili planlarını değiştirecektir.

Yönetmen / Hasan Tolga Pulat

12.09.1982 Balıkesir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, “Sinema–TV” Bölümü mezunu. Halen bu üniversitenin “Film Tasarımı” bölümünde yüksek lisans yapmaktadır. Üniversite hayatında kurmuş oldukları 16:9 ekibiyle birlikte Radyo programı metin yazarlığı, sinema dergisi editörlüğü, Ales eğitim ve danışmanlık merkezinde sinema eğitmenliği yapmıştır. Bu ekiple beraber çektiği kısa filmleri ulusal yarışmalarda çeşitli ödüller kazanmıştır. Çeşitli dizi, reklâm ve sinema filmlerinde yönetmen yardımcılığı yapmıştır. Furkan Kızılay’ın çıkardığı müzik albümündeki, “Aşksın Sen” isimli parçanın video klip senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini üstlenmiştir. ATV kanalı iç yapım programlarının bazılarında editör ve metin yazarı olarak görev almıştır. “Güzel Günler Göreceğiz” ilk uzun metrajlı sinema filmidir.

Uzun Metraj Çalışmaları

• Güzel Günler Göreceğiz (Sinema Filmi 2011)

Kısa Metraj Çalışmaları

• Yıldızlar Sönerken
(kurmaca & kısa film 2008)
1. Rotary Kısa Film Yarışması En iyi film
1. Garanti Bankası Kısa Film Yarışması En iyi film
2. Kristal Klaket Kısa Film Yarışması İkincilik ödülü
11. Marmara Kısa Film Yarışması En iyi oyuncu (üç küçük çocuk)
5. Akbank Kısa Film Yarışması Finalist Film
3. Sinepark Kısa Film Yarışması Finalist Film
2. Koç Üniversitesi Kısa Film Yarışması Finalist Film
3. Rotaract Kısa Film Yarışması Finalist Film
Kocatepe Üniversitesi Kısa Film Yarışması Finalist Film
3. Bursa İpek Yolu Film Festivali Yarışma dışı Gösterim
61. Cannes Film Festival Film Katalogu
• Gülümse
(kurmaca & kısa film 2007)
5. Pam Kısa Film Festivali Mansiyon Ödülü
14. Adana Altın Koza Film Festivali Finalist Film
19. Ankara Film Festivali Finalist Film
2. Bursa İpek Yolu Film Festivali Finalist Film
1. Kristal Klaket Kısa film Yarışması Finalist Film
Youtube & facebook 4 Milyon İzlenme oranı
• Emek Düşmanı
(kurmaca & kısa film 2006)
Kameram ve Ben Kısa Film Yarışması Mansiyon ödülü
• Dönüş
(kısa film, Senaryo 2005)
Rotarackt Kısa Film Yarışması En iyi senaryo ödülü

Gösterim Tarihi: 03 Şubat 2012
Dağıtım: Medyavizyon Film
Yapım: Onaltıdokuz Film Yapım
Yönetmen: Hasan Tolga Pulat
Senaryo: Emre Kavuk
Cast Ajansı: People Casting
Sanat Yönetmeni: İsmet Bosna
Yardımcı Yönetmen: Koralp Gümüş
Afiş Tasarım: Ertan Atay
Kurgu: KALANDERhasan
Müzik: Toygar Işıklı
Görüntü Yönetmeni: Önder Şengül
Proje Danışmanı: Cemal Şan
Uygulayıcı Yapımcı: Uğur Şahin
Yapımcı: Hasan Tolga Pulat, Emre Kavuk
Oyuncular:Uğur Polat,Nesrin Cavadzade,Buğra Gülsoy,Feride Çetin,Barış Atay,Uğurtan Denizaltı,Zeynep Kaçar,Emre Melemez,Luran Ahmeti,Vahdet Çakar ve Cengiz Sezici,Bedia Ener
Senarist / Emre Kavuk

Bir yanıt yazın