Heliopolis: Keman Öğretmeni – Heliopolis: The Violin Teacher

HELIOPOLIS – KEMAN ÖĞRETMENİ
Tek ihtiyacınız olan sevgi dolu bir nota.
Filmleriyle birçok uluslararası festivalde ödül alan yönetmen Sergio Machado’dan, San Paulo’nun en tehlikeli gecekondu mahallesi Heliopolis’teki öğrencilerden orkestra kurmaya çalışan bir keman öğretmeninin ilham veren hikayesi.
Keman çalan Laerte uzun yıllar boyunca, Latin Amerika’nın en önemli senfoni orkestralarından Sao Paulo Senfoni Orkestrası’na girmek için hazırlanmıştır. Seçmelerin olduğu gün omuzlarındaki yük o kadar ağırlaşmıştır ki, gerginlikten kaynaklanan amansız bir sırt ağrısı nedeniyle çalamaz ve başarısız olur. Arkadaşının önerisi ile geçici olarak bir lisede müzik öğretmenliği yapmaya karar verir. Ancak lise, Sao Paulo’nun şiddet olaylarının en çok yaşandığı en büyük gecekondu mahallesi Heliopolis’tedir. Enstrümanlar kırık döküktür, ortam şiddet doludur ama sınıftaki iki çocuk yetenekleriyle onu etkilemiştir. Alışılmadık yöntemlerle çocuklara ders vermeye başlayan Laerte, yavaş yavaş öğrencilerin ve mahallelinin güvenini kazanır. Dersler sırasında kendisi de tekrar keman çalmanın zevkine erişir. Başlarda her şey imkansız gibi görünse de bütün zorluklara rağmen umut ve sevgi dolu bu orkestra, hem öğretmenin hem de öğrencilerin hayatını tamamen değiştirecektir. Ne var ki Heliopolis’te sular hiç durulmayacaktır.
Locarno Film Festivali Yarışma ve Kapanış Filmi
Sao Paulo Uluslararası Film Festivali Seyirci
Arkadaşının önerisi ile geçici olarak bir lisede müzik öğretmenliği yapmaya karar verir. Ancak lise, Sao Paulo’nun şiddet olaylarının en çok yaşandığı en büyük gecekondu mahallesi Heliopolis’tedir. Enstrümanlar kırık döküktür, ortam şiddet doludur ama sınıftaki iki çocuk yetenekleriyle onu etkilemiştir. Alışılmadık yöntemlerle çocuklara ders vermeye başlayan Laerte, yavaş yavaş öğrencilerin ve mahallelinin güvenini kazanır. Dersler sırasında kendisi de tekrar keman çalmanın zevkine erişir. Başlarda her şey imkansız gibi görünse de bütün zorluklara rağmen umut ve sevgi dolu bu orkestra, hem öğretmenin hem de öğrencilerin hayatını tamamen değiştirecektir. Ne var ki Heliopolis’te sular hiç durulmayacaktır.

58. Locarno Film Festivali Yarışma ve Kapanış Filmi
59. Sao Paulo Uluslararası Film Festivali Seyirci Ödülü

Orijinal Adı: HELIOPOLIS (THE VIOLIN TEACHER)
Yapım: Brezilya
Yapım Yılı: 2015
Dil: Portekizce
Renk: Renkli
Tür: Dram
Süre: 102′
Yönetmen: Sergio Machado
Senaryo: Sergio Machado, Maria Adelaide, Marcelo Gomes
Oyuncular: Lazaro Ramos, Kaique de Jesus, Elzio Vieira, Sandra Corveloni,
Görüntü Yönetmeni: Marcelo Durst
Kurgu: Marcio Hashimoto
Türkiye Hakları: Copyright © FİLMARTI Film
Dağıtım: FİLMARTI Film