High School Musical 3: Senior Year

Lise son sınıf öğrencilerinin okul bitirme hazırlı ve Üniversite’yi bir başka şehirde okuma heyecanı ile okul aşklarının yer aldığı komedi türünde çekilmiş bir gençlik filmi.
Disney’in “High School Musical” efsanesi, Amerika’nın en favori lise öğrencilerinin (Zac Efron, Vanessa Hudgens, Ashley Tisdale, Lucas Grabeel, Corbin Bleu, Monique Coleman) okulda mezuniyet yılına ulaştığı “High School Musical 3: Senior Year” ile büyük ekranlara taşınıyor. Serinin yeni bölümünde lise son sınıf öğrencisi olan Troy (Zac Efron) ile Gabriella (Vanessa Hudgens), üniversiteyi farklı yerlerde okuyacakları için birbirlerinden ayrılacak olmaları gerçeği ile yüz yüze kalırlar.  Geri kalan kadroyu Wildcats dans grubunun tamamladığı filmde, kendi deneyimlerini, gelecek umutları ve endişelerini yansıtan seçkin bir müzikal sahneye koyarlar.
Büyük ekranın maksimum avantajından yararlanmak üzere tasarlanmış birbirinden heyecan verici dans figürleri ve yepyeni müziklerle donatılmış olan bu film, East High’ın yetenekli dansçılarından enerji yüklü eğlence vaad ediyor.
Yönetmen: Kenny Ortega
Oyuncular: Zac Efron, Vanessa Hudgens, Ashley Tisdale, Lucas Grabeel, Corbin Bleu, Monique Coleman, Olesya Rulin, Matt Prokop, Justin Martin, Jemma McKenzie-Brown
Senaryo: Peter Barsocchini
Yapımcılar: William R. Borden, Barry Rosenbush

Notlar:

“High School Musical 3: Senior Year”ın kadrosunu oluşturmak için ABD, Kanada ve İngiltere’de 1000’den fazla genç oyuncu adayının katıldığı uluslararası düzeyde bir oyuncu arama kampanyası düzenlendi. Matt Prokop, Justin Martin ve Jemma McKenzie-Brown’dan oluşan yeni Wildcat’ler bu arama sonucunda bulundu.
Orijinal “High School Musical”, Disney Channel’da 2006 yılı Ocak ayında başladı. İlk günden itibaren bir Disney Channel yapımı orijinal film için en yüksek ratinglere ulaştı. Kısa sürede uluslararası düzeyde de hit oldu. 100 ülkede 20 farklı dilde gösterilerek 250 milyondan fazla izleyiciye ulaştı.
İki tane Emmy Ödülü, bir DGA ödülü, bir Imagen ödülü ve bir de Amerikan Yönetmenler Birliği ödülünün yanısıra çok sayıda ödül kazandı. Billboard dergisinden bir müzik ödülü (Yılın Soundtrack’i) aldı ve Amerikan Müzik Ödülleri’ne aday gösterildi.
Bir önceki film olan “High School Musical 2”, 17 Ağustos 2007 tarihinde televizyonda gösterildiğinde 18.6 milyon seyirci tarafından izlenerek TV listelerinde 1 numara oldu. Bugüne kadar 24 farklı dilde 187 milyon kişi tarafından izlendi.
Onlar gençliğin yeni ilahları, yeni sevgilisi oldular. Sadece Amerikalı gençlerin gözdesi olmakla kalmayıp filmleriyle dünya çapında 455 milyon izleyiciye de ulaştılar. 15 milyondan fazla DVD, 13 milyonun üzerinde soundtrack albüm ve 1 milyon konser bileti onların satış gücünün en büyük göstergesi oldu. Tüm bu başarıların sonucunda bir TV filminin genç starları, Disney için mülti milyon dolarlık marka haline geldi.
Disney Channel’ın dünya çapında ün kazanan TV filmi “High School Musical”den söz ediyoruz. Şimdiye kadar iki bölüm halinde çekilen “High School Musical” filmlerinin her ikisi de başarıdan başarıya koşunca sinema salonlarının beyazperdelerine taşınma zamanı geldi ve “High School Musical 3: Senior Year” izleyiciyle bu sonbaharda buluşacak.
Genç izleyicilerin kısaca “HSM” dediği “High School Musical 3”ün kadrosunda ilk iki filmin genç starları var. Filmde yakışıklı basketbolcu Troy Bolton rolünde Zac Efron’u; zeki ve akıllı Gabrielle Montac rolünde Vanessa Hudgens’i izleyeceğiz. Sadece bu ikisi değil, diğer kadronun neredeyse tamamı da 24 Ekim’de sinema salonlarındaki büyük buluşmada yer alacak.
Geçtiğimiz yıl “HSM2”nin Disney Channel’da rekor izleyci toplayan prömiyerinden sonra Disney uzmanları bu serinin artık sinema salonlarındaki box-office yarışına tam anlamıyla hazır olduğuna kanaat getirdiler.
Disney Channel’da yayınlanan iki bölümü yöneten Kenny Ortega aslında sinema salonlarında gösterilecek üçüncü bölüme farklı bir boyut getirmek istemiş. Geçtiğimiz sezonun 3 boyutlu çekilen hit filmi “Hannah Montana and Miley Cyrus”un dans koreografilerini hazırlayan Ortega, “HSM3”ün de 3 boyutlu olmasını istediğini belirterek şunları söylüyor: “3 boyut konusunda destek bulamadım. Sonuçta filmimiz 2 boyutlu oldu ama buna rağmen genç ve gönlü genç hayranların sadakati sayesinde gişe hasılatı yarışında merdivenleri hızla tırmanacağımıza inanıyorum.”
Walt Disney’in prodüksiyonlardan sorumlu başkanı Oren Aviv de şunları ekliyor: “Bizim en büyük avantajımız izleyicidir. Onların fanatik ve sadık olduğunu biliyoruz. Televizyon filmlerinden daha iyisini büyük ekranda görmeye ihtiyaçları var.”
Oren Aviv’in sözünü ettiği “daha iyiler”, HSM dünyasında birbirinden gösterişli dans figürleri, eğlenceli şarkılar, “herşeyden önce kendin ol” şeklindeki öykü çizgisi anlamına gelir. Ancak belki de hepsinden önemlisi yakışıklı başrol oyuncusu Zac Efron’dur.
Zac Efron’un diğer rol arkadaşları, “High School Musical” sayesinde elde ettikleri şöhreti başka mecralara taşıdılar. Kimisi solo müzik albümü yaptı, kimisi Disney Channel filmlerinde oynadı, kimisi de bazı küçük bütçeli bağımsız filmlerde boy gösterdi. (Lucas Graabel’i 26 Kasım’da Gus Van Sant imzalı ‘Milk’te izleyeceğiz).
Buna karşılık Zac Efron hepsinden daha iddialı bir duruş sergiledi. Geçtiğimiz sezon 119 milyon dolar hasılat toplayan hit müzikal “Hairspray”de rol alarak Hollywood’un tehlikeli sularını test etti. Efron’un elde ettiği bu başarı, onun “Senior Year”de rol almak istemeyeceği şeklinde kuşkuları beraberinde getirdi.
Yönetmen Kenny Ortega çekeceği filmde Zac Efron’u mutlaka görmek istiyor, bu dileğini de, “O bizim adamımızdır. Onun yer almadığı bir HSM3 çekmeyi istemezdim” sözleriyle dile getiriyordu.
Söylentilere göre Zac Efron oynamak için daha fazla para istiyordu. Ancak genç aktör, asıl meselenin para olmadığını ifade ederek, “High School Musical 3’ü sadece yapmış olmak için yapmak istemem. Lisenin öğrencileri okulun son yılını büyük bir patlamayla bitirmeli…” diyordu. Sonuçta 3 milyon dolara imza atan Zac Efron istediği herşeyi aldı.
Yeni filmde tam 10 tane orijinal şarkı var. Ayrıca HSM ruhunun multiplex sinema salonlarına taşınmasına yardım edecek birbirinden görkemli setler yer alacak. Ortega’nın verdiği bilgiye göre tüm bunlar yaklaşık 30 milyon dolar bütçeyle hayata geçirildi. HSM2’yi yalnızca 6 milyon dolarlık bütçeyle çektiği düşünülürse 5 katına varan bir bütçeyle hareket etme şansını buldu. Yine de 70 milyon dolar gibi bütçeyle çekilen “Dreamgirls” gibi masraflı müzikallerin yanında bu rakamın çok da fazla olmadığı bir gerçek…
HSM filmlerinde konu boyutu hiçbir zaman en güçlü nokta olmadı. Filmlerin öykü akışı genellikle sevgililerin çabuk çözümlenen tartışmaları şeklinde gelişti. Troy ile Gabriella arasındaki bu tartışmaların ardından bir zamanların ünlü dans ikilisi Judy Garland – Mickey Rooney’i bile gururlandıracak dans ve şarkılar gelir.
Büyük ekran desteğini arkasına alan “HSM 3” bu trendi devam ettireceğe benziyor. Wildcats grubunun üyelerini bu kez mezuniyet yılının en büyük bombası olarak gördükleri bahar müzikalini sahneye koymaya çalışırken izleyeceğiz. Ancak Troy ile Gabriella’nın lise sonrasında farklı farklı üniversitelere gidecek olmaları nedeniyle aşklarına gölge düşecek.
“Herşey bir yana bu filmin tonlaması daha olgun… ‘High School Musical’de çocuk olarak tanıdığımız gençlerin ergenliğe geçişine tanık oluyoruz” diyor Zac Efron…
Benzer dönüşümler ekran dışında da meydana geldi. HSM2’nin Disney Channel’da yayınlanmasından önce Zac Efron ile Vanessa Hudgens’in Hawaii plajlarında çekilen fotoğrafları, ilk HSM’nin setinde filizlendiği iddia edilen aşkla ilgili söylentileri doğrular nitelikteydi.

Ancak o olay sadece bir başlangıçtı. Geçtiğimiz Eylül ayında Vanessa Hudgens’in çıplak resimleri internete yayılınca serinin hayranları çok şaşırdı. Muhafazakar yapısıyla tanınan Disney’in üçüncü filmde Vanessa Hudgens’e rol vermeyeceği düşünülüyordu. Ancak böyle olmadı ve güzel oyuncu HSM3 için sözleşmeyi imzaladı. Buna rağmen yaşanan bu skandalın, “komşu kızı” kimliğiyle tanınan güzel yıldızın popülaritesini ne ölçüde zedeleyeceğini şimdiden kestirmek kolay değil… Bu arada Vanessa’nın 24 Haziran’da yayınlanan son albümü “Identified”in listelerde Top 20’ye giremediğini belirtelim.
“HSM3”ün setlerinde oyuncuların hepsinin paylaştığı ortak bir üzüntü vardı. Bu film beraber oynadıkları son film olacağı için üzgündüler. Zac Efron duygularını şu sözlerle dile getiriyordu: “Büyük ekrandaki ilk film olduğu halde bizler için final anlamına geldiğinin farkındaydık.”
Durum böyle olunca çekimlerin son gününün tam bir gözyaşı festivaline dönüşmesi sürpriz olmadı. Filmin oyuncularından Ashley Tisdale son günü şu sözlerle anımsıyor: “Kenny Ortega bu açıklamayı bize öğle yemeği sırasında yaptı. Hepimiz gözyaşlarına boğulduk. Makyaj ekiplerimiz öğleden sonraki çekimlerde bizi yeniden toparlamak için epeyce uğraşmak zorunda kaldılar.”
Öte yandan starları elinden gidecek olan Disney’ciler de milyar dolarlık bir film serisini kaybetme gerçeğiyle yüz yüze… Seriyi yenilemenin bir çaresini bulmak zorundalar… Bunu garantilemek için “HSM3”te izleyiciyi üç yeni karakterle tanıştıracaklar. Bunlar sırasıyla Jemma-McKenzie Brown’ın oynadığı İngiliz drama kraliçesi Tiara Gold; Matt Prokop’un oynadığı star atlet Jimmie ve Justin Martin’in oynadığı Donny Fox karakterleri…
Henüz herhangi bir sözleşme imzalanmadı ama yapımcı Borden, bu üçlünün önümüzdeki yıl çekilecek dördüncü filmde orijinal üçlünün yerini alacağını söylüyor. Yalnız hatırlatmakta fayda var. Çekilmesi düşünülen dördüncü film, Disney Channel için televizyon filmi formatında hayata geçirilecek.
Seriye yeni gelenlerin işi zor elbette… Artık deneyim kazanmış oyuncuların yerini doldurmak gibi zor bir görev onları bekliyor. Ancak en azından bir tanesi hayli deneyimli… Londra’daki Performans Sanatları Akademisinde okurken kadroya alınan 14 yaşındaki Jemma-McKenzie Brown, “Çok sıkı bir High School Musical hayranıyım. Tüm şarkıları biliyorum ve dansların birçoğunu yapabiliyorum” diyerek iddiasını dile getiriyor.
Peki, HSM meşalesini kaybedecek olan orijinal Wildcats üyeleri bundan sonra ne yapacak? East High’ın koridorları dışında hayatta kalabilecekler mi?
Bu sorunun yanıtını, önümüzdeki ilkbaharda “17 Again” adlı komedi filmiyle imajını yenilemeye hazırlanan Zac Efron’dan alalım: “Beni üne kavuşturan High School Musical’i bir çeşit ayakbağı gibi görmenin anlamı yok. Harekete geçmek için daima uygun bir zaman vardır. Sonuçta sonsuza kadar lise öğrencisi olamazsınız…”
Zac Efron doğru söylüyor ama Disney’cilerin de önümüzdeki yıllarda “eski öğrencilerin beşinci yıl buluşması”nı organize etmekten mutlu olacağına bahse girerim.

Bir yanıt yazın