Hoca

HOCA adıyla 1 Mart 2013 Cuma günü vizyona girecek film, Hocalı’da yaşanan katliamı bir aşk hikâyesi bünyesinde anlatıyor. Katliamla ilgili gerçekleri anlatan ve Azerbaycan film sektörü için en büyük prodüksiyona sahip filmde acı gerçekler tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriliyor. Filmin çekimlerinde 2000’e yakın insan yer almış ve filmde Azerbaycan Ordusu gerçek kuvvetleriyle rol almış. Çok sayıda gerçek silâhın ve mühimmatın kullanıldığı çekimlerde tanklar ve ağır silâhlar da yer almış.Bir gecede bir kasabanın
tamamen yok olduğu Hocalı katliamı, İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından Dağlık Karabağ bölgesi işgâl edildikten sonra en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirildi.

Azerbaycan’ın müdafaa kuvvetlerinin, Rus ve Ermenistan ordusu karşısındaki mücadelesi ve direnişi sinema izleyicisini derinden etkileyecek.

İlginç Notlar: Set sırasında ekip, -17 dereceye varan zorlu soğuk hava şartlarına rağmen çekimleri tamamlandı. Çekimler sırasında üç kişi donma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı ve hastanelik oldu. Hocalı katliyamı sırasında direniş kuvvetleri içinde yer alan ve bizzat savaşa katılan ve Hocalı Havaalanı’nı koruyan polis Nazım Hüseyinov da filmde kendini oynadı ve o kötü günleri bir kez de film çekimleri sırasında yaşamış oldu. Filmin çekimleri sırasında yer alan helikopter yoğun sis nedeniyle düşme tehlikesi yaşadı.
Yönetmen ve tüm film ekibi filmi tamamlayabilmek için aralıksız gece-gündüz 75 gün sette yaşadı. Filmin yönetmeni Vahid Mustafayev da filmde ayrıca kendisi de rol aldı. Çekim zamanı yönetmen ayrıva oyuncularla tek tek ilgilenerek, önce tatbikat yaptırıp sonra çekimleri gerçekleştirdi.

Filmin Gösterildiği Film Festivalleri:

The National Hero Cengiz Mustafayev Foundation Reward
49th İnternational Antalya Golden Orange Film Festival
35th Cairo İnternational Film Festival
31th İran İnternational Fecr Film Festival

Filmin Konusu: Alekper ve Günel evlilik işlemleri için Bakü Nikah Dairesi’ne dilekçe veririler. 25 Şubat 1992 tarihine nikâh için gün alan  Alekper, Karabağ-Hocalı’da bulunan keşif subayı olarak görev yaptığı bölüğüne geri döner. Düğün günü tüm hazırlıkları tamamlayıp, damatlığını giyerek Bakü’ye gitmeye hazırlanan
Alekper, arkadaşları Yura Çyornıy, Arzu ve akrabaları Hocalı’nın Ermeniler tarafından ablukaya alındığını görürler. Alekper, zor bir seçim ile karşı karşıyadır. Ya üzerindeki damatlıkla Bakü’ye nikâha gidecek ya da Hocalı’da kalıp arkadaşları ile köyü ve ahalisini savunacaktır.

Gösterim Tarihi: 01 Mart 2013
Dağıtım Şirketi: Pinema Film
Senaryo Yazarı: Vahid Nakış
Genel Yönetmen: Vahid Mustafa Yev
Genel Yapımcı: Mir Şahin
Yapımcı: Eyyub Danışver
Besteci: Yaşar Bakış
Ses Yönetmeni: Mesud Behnam
Kameraman: Afşin Alizade
Montaj: Elşad Rahimov
Oyuncular: İlgar Musayev (Alekber), Nigar Bahadır Kızı (Günel), Azer Aydemir (Yura), Telman Aliyev (Ayaz), Necibe Hüseynova (Fatma), Mina Sovetski (Mehriban), Semimi Farhad (Kaptan), Elmira Yagubova (Alekber’in Annesi), Vugar Velihanov (Elif)

Bir yanıt yazın