Hür Adam: Bediüzzaman Said Nursi

HÜR ADAM
‘Ekmeksiz yaşarım, hürriyetsiz yaşayamam’

7 Ocak 2011’de gösterime girecek olan filmin yönetmenliğini Mehmet Tanrısever yapıyor. Filmde Said Nursi’nin, çilelerle dolu hayat mücadelesi,‘Hür Adam’ adıyla sinemaya aktarılıyor.
Sinemaseverler çok farklı bir yapımla buluşmaya hazırlanıyor. Bütün hayatı iman hakikatlerini anlatmakla geçen, Bediüzzaman lakaplı Said Nursi’nin, çilelerle dolu hayat mücadelesi, ‘Hür Adam’ adlı sinema filmiyle, ilk kez izleyicilerin karşısına çıkacak. Dramatik biyografi olarak hazırlanan filmde, Bediüzzaman Said Nursi’nin, Eski Said-Yeni Said ve üçüncü Said olarak bilinen üç dönemi anlatılıyor. ‘Hür Adam’, Said Nursi’nin mücadelesine başladığı yıllarda, sürgün olarak gönderildiği küçücük bir belde olan Barla’dan başlayarak bütün dünyaya yayılan eserlerinin zorlu yolculuğundan kesitler taşıyor. Bugüne kadar pek çok ilmî ve edebî çalışmaya konu olan Bediüzzaman’ın hayatı, merak edilen ve karanlıkta kalan birçok gerçeğiyle “Hür Adam” filminde ilk kez dramatik bir yapıyla sinemaya uyarlandı ve beyaz perdede sinema izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor…

YAPIM ŞİRKETİ : FEZA FİLM
YAPIMCI : MEHMET TANRISEVER
DAĞITIM ŞİR. : ÖZEN FİLM
YÖNETMEN : MEHMET TANRISEVER
GENEL KOOR. : METİN ÇAMURCU
YAPIM KOOR : TARIK TANRISEVER
SENARYO : MEHMET TANRISEVER, MEHMET UYAR, AHMET ÇETİN
GÖRÜNTÜ YÖN. : ALİ ÖZEL
SANAT YÖN. : BERNA ASLAN
KOSTÜM : NEVRUZ  DABAN
MAKYAJ : SELİN EYEL
MÜZİK DİR. : YILDIRAY GÜRGEN
UYGULAYICI YAP : İLHAN VURAL
KURGU : MEVLÜT KOÇAK
SES : MEHMET KILIÇEL
SÜRE : 163 dk
TÜRÜ : DRAMATİK BİYOGRAFİ
VİZYON TARİHİ : 7 OCAK 2011
ÇEKİM YERLERİ :  ISPARTA, İSTANBUL, SAFRANBOLU
OYUNCULAR : MÜRŞİT AĞA BAĞ (BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ), TARIK TANRISEVER (ŞAMLI MEHMET), ENGİN YÜKSEL (İSMET), MESUT ÇAKARLI (ZÜBEYR), HALİL İBRAHİM KALAYCIOĞLU (NAHİYE MÜDÜRÜ), AHMET YENİLMEZ (BEKÇİ), BÜLENT POLAT (BARLA BAŞÇAVUŞ), YAŞAR ÜZER (MUHACIR HAFIZ), TEKİN TEMEL (HÜSREV), İSMAİL HAKKI (SIDDIK SÜLEYMAN), TAYLAN GÜNER (CEYLAN),  CEM ARABACIOĞLU (BİNBAŞI ASIM),  MUZAFFER ÇETİNYILMAZ (ŞEVKET),  ORHAN AYDIN (ERDAL), SEFA ZENGİN (BELEDİYE REİSİ),  BARIŞ KOÇAK (BARLA JANDARMA), RECEP CİNİSLİ (MEHMET ÇALIŞKAN), YAŞAR KARAKULAK (KALAYCI) ,  HÜSEYİN ÖZAY (MİRZA), M.EMİN GÜMÜŞKAYA (KOMİTECİ), NUSRET ÇETİNEL (ASKERİ MAHKEME REİSİ)
MİSAFİR OYUNCULAR:  MAHMUT HEKİMOĞLU (DOKTOR TAHİR),  BETÜL AŞÇIOĞLU  (NURİYE)

FİLMİN KONUSU: Said Nursi, ülkesinde ve dünyada islami yaşantının zayıflatılmaya ve yok edilmeye çalışıldığını görerek bir mücadeleye başlar. İslami ilimlerle yetişen idealist bir alim olan Said Nursi, iman hakikatlerini yazılı ve sözlü olarak yaymaya çalışır. Bu sebeple resmi makamlar tarafından hakkında soruşturma ve mahkeme süreci başlatılan Said Nursi, Isparta’nın Barla beldesine sürgüne gönderilir.  Kendisini kabullenen birkaç talebe ile başlayan Barla hayatı, eserlerini yazıp, tüm dünyaya yaydığı Risale-i Nur Külliyatının ortaya çıkmasına zemin oluşturur.

YAPIM NOTLARI:

Filmin  tüm ses işlemleri ve final mix’i  Londra’da yapıldı.
Filmin kamera çekimleri  D21 kamerayla yapıldı.
Filmde 1050 oyuncu yer aldı, 1000’e yakın kostüm ve 2500 obje kullanıldı.
7 Ocak 2011’de Türkiye’de vizyona girecek olan film, 13 Ocak 2011’de de Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, İsviçre, Fransa, İngiltere ve Danimarka’da sinema izleyicisiyle buluşacak..
Filmin müzikleri için Prag Senfoni Orkestrası ve Prag Opera Korosu ile çalışıldı. Müzikleri Yıldıray Gürgen ve Teyfik Akbaşlı yaptı.
Said Nursi’nin kendi orijinal arabası olan  ve 1950’li yıllara ait Chevrolet, filmin bir sahnesinde kullanıldı.

http://www.dailymotion.com/video/xfu89z_hur-adam-yeni-fragman-bediuzzaman-said-nursi-filmi_shortfilms

Resimler:

Bir yanıt yazın