Iron Man 2

7 Mayıs 2010’da Türkiye Sinemaları’nda gösterilmeye başlanıyor.

Yönetmen Jon Favreau ve Oscar adayı Robert Downey Jr.’ı tekrar bir araya getiren,  Marvel’ın efsanevi süper kahramanından esinlenerek çekilen, herkesin beklediği, gişe rekorları kıran “Iron Man” serisinin ikinci filmi, Paramount Pictures ve Marvel Entertainment iş birliğiyle tekrar karşımızda…

Milyarder sanayici Tony Stark’ın (Robert Downey Jr.) Demir Adam olduğunu tüm dünya öğrenmiştir. Tony, rahmetli babasına ait, Stark teknolojisi ürünü hayırsever yeniliklerin sergtilendiği Stark Fuarı’nı tekrar devreye sokarak, Demir Adam zırhının faydalarının altını çizmek istemektedir. Amerikan hükûmeti; Tony’den bu devrimsel silahı orduya vermesini isterken, Stark ailesinin geçmişinden gizemli bir karakter olan Ivan Vanko (Mickey Rourke), Stark teknolojisinden esinlenerek yapılan kendi yıkıcı silahıyla Tony’yi yok etmek istemektedir.
Her açıdan bitkin düşen ve aynı zamanda da kendi şeytanlarıyla da yüzleşen Tony; onu ve insanoğlunu yok etmek için bir araya gelen ve tehdit oluşturan güçlerle yüzleşmesine yardım etmeleri için eski ve yeni müttefiklerini çağırmalıdır.
“Iron Man 2”de Downey’ye eşlik eden iyi ve kötü kahramanların hepsi yıdız: Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Scarlett Johansson, Sam Rockwell, Mickey Rourke ve Nick Fury rolünde Samuel L. Jackson.
Paramount Pictures ve Marvel Entertainment’ın, Fairview Entertainment iş birliğiyle çıkardığı Marvel Stüdyoları prodüksiyonu, Jon Favreau’nun yönettiği “Iron Man 2”de Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Scarlett Johansson, Sam Rockwell, Mickey Rourke ve Nick Fury rolünde Samuel L. Jackson var.  “Iron Man 2“’y, Jon Favreau yönetti ve senaryoyu da Justin Theroux yazdı.  Filmin yapımcısı Kevin Feige.  Sorumlu yapımcılar; Alan Fine, Stan Lee, David Maisel, Denis L. Stewart, Louis D’Esposito, Jon Favreau ve Susan Downey.  Görüntü yönetmeniMatthew Libatique, ASC.  Yapım tasarımcısı J. Michael Riva.  Filmin kurgusu Richard Pearson, A.C.E. Dan Lebental, A.C.E’ye ait. Kostüm tasarımcı Mary Zophres.  Ortak yapımcılar; Jeremy
Latcham ve Victoria Alonso. Görsel efektler ve animasyonlar Industrial Light & Magic’e ait.  Müzikler John Debney’nin.  Müzik süpervizörü Dave Jordan.  Bu film henüz sınıflandırılmamıştır.

GERÇEK BİR ORİJİNAL       Orijinal Marvel Comics’lerden biri olan, Demir Adam; karakterin Nisan 1963’te Marvel çizgi romanı Tales of Suspense’te ilk kez görünmesiyle başlayan uzun ve zengin bir hayat sürmüştür. Demir Adam’ın ikinci kişiliği Tony Stark, 2 Mayıs 2008’de gösterime girdiği gün, bir gecede ünlü oldu.

Gösterime girdiği ilk hafta 98,6 milyon dolar gişe yaptı, toplamda da dünya çapında 572 milyon dolar hasılat elde etti. Hayranlar ve eleştirmenler kırmızı ve altın renkli bu kahramana bayıldı. Film, birçok ödül ve övgüye layık görüldü. Bunlara iki Oscar ödülü adaylığı da dâhil. “Iron Man” o zamandan bu yana popular kültürün bir
parçası oldu.
“Çizgi romandaki karakterlere sadık kalmak istedik ama karakterlerle ilgili risk almaktan da korkmak istemedik” diyor Marvel Stüdyoları başkanı ve “Iron Man 2”nin yapımcısı Kevin Feige. “Hikâyelerimiz ve karakterlerimiz o kadar güçlü ki riske girebiliriz. Milyarder bir çapkını alıp ona demir bir zırha giydirmek ve onu dünyayı kurtarmak için oradan oraya uçurmak tehlikeli bir riskti. 1962 tipik hikâye de bu değildi, bugün de tipik bir hikâye değil. Bunlar üstüne çıkmamız gerektiğini bildiğimiz faktörlerdi. Demir Adam karakterine ve filme, hayranların verdiği tepki den daha çok gurur duyamazdık.
“’Demir Adam’ gibi bir karakter yaratmamı tetikleyen şey, bilindik super kahramandan farklı bir şey görmek istememdi” diyor sorumlu yapımcı Stan Lee. “Tony Stark karakteri çok görkemli, başarılı, enerjik ama kırılgan bir yanı da var.  Demir Adam çizgi romanlarını yazıp yayımlamaya başladığımızda, yarattığımız diğer çizgi
romanlara nazaran bayan hayranlardan daha çok mektup aldık. O ünlerde galiba çizgi roman okuyan bayanların Tony Stark hakkındaki hisleri, filmi izleyip Robert Downey Jr.’a ve karaktere kattığı kırılganlığa bayılan bayanlarla aynıydı. Her yaştan kişi, bu karakterin insane yanıyla bağ kurdu.”
“Film çıktığında insanlardan gelen en büyük iltifatın ‘Normalde bunun gibi çizgi roman filmlerini sevmem ama ‘Iron Man’e bayıldım.” Olduğunu söylüyor Feige. “A”, “B”, “C” tarzı karakterlere inanmam; Marvel karakterlerini başarılı filmlere dönüştürmek bize kalmış çünkü çizgi roman dünyasında zaten bu statünün tadını çıkarıyorlar. ‘Iron Man’in başarısı, kostümü dışında, o zırhı giymiyorken de ilginç olan bir karakter sunabilmek bizi çok heyecanlandırmıştı. Bu Robert Downey Jr. ve yönetmen Jon Favreau için büyük başarıydı çünkü onlar filmin başından itibaren ikon hâline gelen bir film karakteri yarattılar.”  Film dünya çapında elde ettiği hasılat ve aldığı olumlu eleştiriler, yönetmen Jon Favreau ve filmin inanılmaz kadrosunu savunmasız yakalamıştı. “Sanırım özel bir şey yaptığımızı ilk kez uluslararası basın turuna çıkıp, hem geri bildirimlerin hem de film eleştirilerinin olumlu olduğunu gördüğümüz zaman anladık,” diyor  Favreau.  “Ama bunu tam olarak kavramamız, sinemalarda gösterime girdiği hafta seyircinin verdiği tepkiyi görünce oldu.” İlham vericiydi ve Robert’ın bu zorluğu aştığını görmek, filmin de başarısıyla onun daha da güçlü bir dönüş yapması çok memnun ediciydi. Bu tam bir başarı hikâyesi ve tuhaf bir şekilde de Tony Stark’ın karakterine paralel. Bazen sanat hayatı taklit eder, gerçekten de inanılmaz şeyler yakalayabilirsiniz.”
“İlk filmi yapmaya Robert’la çalışmayı çok istediğim ve Jon Favreau’yu çok sevdiğim için karar verdim” diyor Gwyneth Paltrow.  “İnsanlar ilk etapta niue çizgi roman filminde yer aldığımı sorguladı ama bu bana çok doğal geldi, büyük bir deneyimdi ve çok eğlenceliydi. Ortaya çıkan sonuç beni çok heyecanlandırdı, filmin büyüklüğüne çok şaşırdım. Normalde büyük aksiyon filmleri çekmem, o yüzden dünya çapında hayranların verdiği tepkiler çok heyecan vericiydi.”
“Sokaktaki insanların ‘Iron Man’ en sevdiğim süper kahraman öünkü gerçeğe çok yakın” demesi insana çok iyi hissettiriyor.” diyor sorumlu yapımcı Louis D’Esposito da. “Filmde harika karakterler var, bir borcun ödenmesinin hikâyesi anlatılıyor ve yine de birçok aksiyon dolu heyecanlı sahne var. Sanki süper kahraman ikinci plandaydı.

Bu da daha geniş bir seyirci kitlesinin filmi izlemesini sağladı.”
Bu büyük oranda filmin dengesiyle de alakalıydı filmin yıldızı Robert Downey Jr’a göre:  “Bence ‘Iron Man’in tonlamasıydı filmi başarıya taşıyan. Konuyu ciddiye alıp kendimizi almamamızdı. Film için deneme yaparken Tony Stark’ın ateşli yanını gösterirken mizahi yanını da ortaya çıkarmamın çok önemli olduğunun farkındaydım.”
Yönetmen: Jon Favreau
Oyuncu Kadrosu:  Robert Downey, Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Scarlett  Johansson, Sam Rockwell, Jon Favreau, Clark Gregg, John Slattery, Mickey Rourke ve Samuel L. Jackson.

Bir cevap yazın