John Carter: İki Dünya Arasında

JOHN CARTER: İKİ DÜNYA ARASINDA
WALT DISNEY PICTURES

Akademi Ödüllü yönetmen Andrew Stanton’ın “John Carter: İki Dünya Arasında” filmi, gizemli ve egzotik Barsoom (Mars) gezegeninde geçen sürükleyici bir aksiyon macera filmi. Edgar Rice Burroughs’ın bilim kurgu romanından uyarlanan film,John Carter’ın (Taylor Kitsch) öyküsünü anlatıyor. Açıklanamayan biçimde Mars’a yollanan Carter, burada kendisini gezegen sakinlerinin arasındaki dev bir ihtilafın ortasında bulur. Tarafların arasında Tars Tarkas (Willem Dafoe) ve çekici prenses Dejah Thoris (Lynn Collins) de vardır. Carter yok olmanın eşiğindeki bu gezegende Barsoom’ın (Mars) ve halkının kurtuluşunun kendi ellerinde olduğunu anlayacaktır.

Notlar:
•    Edgar Rice Burroughs, Chicago’da doğdu. Tüm zamanların en başarılı kurgu karakteri kabul edilen Tarzan’ı yazıp yaratmasıyla tanınıyor. “John Carter” filmi Burroughs’un “A Princess Of Mars” adlı romanından uyarlandı.

•    Akademi Ödüllü yönetmen/senarist Andrew Stanton, 2008 yılında En İyi Animasyon filmi dalında Akademi Ödülü ve Altın Küre Ödülü kazanan WALL-E’nin yönetmenliğini ve senaristiliğini üstlendi. Film senaryo dalında da Oscar’a aday gösterilmişti. İlk yönetmenliğini “Kayıp Balık Nemo” filmiyle yaptı ve bu film ile En İyi Orijinal senaryo dalında Akademi Ödülü adayı oldu. 2003 yılının En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını kazandı. Stanton, “Oyuncak Hikayesi” filmine yaptığı katkılardan dolayı 1996’da Oscar adayı olan dört senaristten biriydi ve başarılarını sonraki Pixar filmleri “Bir Böceğin Yaşamı”, “Oyuncak Hikayesi 2 “, “Sevimli Canavarlar”, Kayıp Balık Nemo” ve “WALL-E” ile devam ettirdi. “Bir Böceğin Yaşamı” filminde ikinci yönetmenlik, “Sevimli, Canavarlar”, 2006’nın Akademi Ödülü galibi “Ratatouille” ve 2009’un bombası “Yukarı Bak” filmlerinde uygulayıcı yapımcılık yaptı.

•    Ödüllü besteci Michael Giacchino önceki Disney Pixar filmlerindeki çalışmalarıyla sayısız kez onurlandırıldı: “Yukarı Bak” (En İyi Film Müziği Oscar’ı, En İyi Müzik BAFTA Ödülü, En İyi Orijinal Film Müziği Altın Küre Ödülü, En İyi film Müziği Albümü GRAMMY Ödülü), “Ratatouille” (En İyi Film Müziği Albümü GARMMY Ödülü, En İyi Animasyon Film Müziği Annie Ödülü, En İyi Film Müziği Oscar Adaylığı) ve “İnanılmaz Aile” (En İyi Animasyon Film Müziği Annie Ödülü, En İyi Film Müziği Albümü GRAMMY Adaylığı)

Açıklanamayan biçimde gizemli ve egzotik Mars gezegenine yollanan John Carter (Taylor Kitsch), burada kendisini gezegen sakinlerinin arasındaki dev bir ihtilafın ortasında bulur ve keşfeder ki gezegenin ve halkının kurtuluşu kendi ellerindedir.

Tür: Aksiyon – Macera
Türkiye Gösteri Tarihi: 9 Mart 2012

Oyuncular: Taylor Kitsch, Lynn Collins, Samantha Morton, Mark Strong, Claran Hinds, Dominic West, James Purefoy, Daryl Sabara, Polly Walker, Bryan Cranston, Thomas Hayden Church ve Willem Dafoe
Yönetmen: Andrew Stanton
Yapımcılar: Jim Morris ve Colin Wilson
Senaryo: Andrew Stanton ve Mark Andrews
Öykü: Edgar Rice Burroughs

Bir yanıt yazın