John Wick: Chapter 3 – Parabellum

JOHN WICK 3:PARABELLUM
17 MAYIS’TA SİNEMALARDA
DUBLAJ VE IMAX SEÇENEKLERİYLE

HİKAYE
John Wick iki sebepten dolayı kaçak: 14 milyon dolarlık açık bir kontrat yüzünden herkes peşinde ve Continental Hotel sınırları içinde Yüksek Şura üyesi ve açık kontratı açan kişiyi öldürdü. Bu koşullar altında John çoktan infaz edilmeliydi. Fakat Continental’in yöneticisi Winston ona kaçıp kaybolması için bir saat zaman verdi. Continental üyeliği kaldırıldı. Her türlü hizmeti alması yasaklandı. Diğer üyelerle iletişimi kesildi. John, NeW York’tan çıkmak ve hayatta kalmak için hizmet sektörünü kullanacak, bunları yaparken de dövüşüp öldürerek yoluna devam edecektir.
Beş yıl önce John Wick filmi ilk çıktığında aksiyon filmlerine yeni bir standart getirdi. Kiralık katillerle dolu bir dünyada geçen bu filmde, seyirciler arka arkaya gelen, bale gibi koreografi edilmiş ve sinemanın sınırlarını zorlayan dövüş sahnelerinin tadını çıkardı. Şimdi, 3. Bölüm’de, Wick evreni genişleyerek Yüksek Şura’nın çalışma prensiplerini gösterirken, seyirciyle de yeni ilginç karakterleri tanıştırıyor.
WICK EVRENİNİN EVRİMİ
Başlangıçta, John Wick, senarist Derek Kolstad’ın bir hayaliydi sadece. Kolstad, aksiyonu ve heyecanı en sade haliyle işleyen bir film yaparak atmosferik aksiyon sinemasının en iyilerine duyduğu saygıyı göstermek istiyordu. Kolstad kendisine hiçbir sınır koymadan, tehlikeli ve karanlık bir dünyada hiç durmadan ilerleyen bir macera hayal ediyordu. Daha sonra olanlar her şeyi değiştirdi. Nefes kesen senaryo Keanu Reeves’in dikkatini çekti. Reeves senaryoyu tanıdığı en iyi iki dublör olan Chad Stahelski ve David Leitch’e götürdü. Onlar da klasik aksiyon filmlerindeki organik dövüş hissi gibi yeni bir şey deneme fırsatını geri çevirmedi. Sonra bir de bakmışlar, John Wick kan ve vahşetin simgesi, bu cezbedici dünyayı daha fazla öğrenmek isteyen seyircilerin gözdesi olmuştu.
Ekip, 3. Bölüm’de bu dünyayı iyice genişletmeye hazırdı. John Wick başına konan ödülden kaçmak için en sert yöntemlere başvurmak zorunda kalırken, biz de Yüksek Şura’nın ne kadar karanlık bir örgüt olduğunu gösterdi. Bu filmde, gizli otellerle, inanılmaz yeteneklere sahip yer altı insanlarıyla dolu mitolojik dünyayı daha çok göreceksiniz. John Wick 3 – Parabellum’da, sadece kiralık katil temin etmeye yaramayan, ayrıca bir yer altı dünyası adalet sistemi gibi hareket eden Yüsek Şura’ya daha fazla ışık tutulacak. Bu bölümde ayrıca John Wick’in nasıl Baba Yaga’ya dönüştüğüne dair gizem de biraz aydınlatılıyor.

CONTINENTAL’İN ÖTESİ: TASARIM
John Wick en başından itibaren kendi karanlık neo-noir dünyasını yarattı. Filmin direkt bir çizgi romandan çıkmış hissini vermek istenip, kadrajı, renkleri, filmin enerjisini buna göre ayarlanmış.
Yapımcı Erica Lee “Bu filmdeki her şey gerçek üstü, çekici ve dramatik.” diye özetliyor.
Bölüm 2’deki minimalist ama yine de sofistika geniş açı çekimleriyle övgü alan görüntü yönetmeni Dan Laustsen bu filmde her şeyi daha ileri taşımaktan keyif almış. Filmdeki aksiyonu kesintisiz vermek için bir kamyon dolusu dolly, crane ve steadicam kullanmış. Görüntü yönetmeni; “Güçlü renkler, kamera hareketleri ve keskin görüntülerle dolu bir evren oluşturduktan sonra bu filmde bununla oynama imkanı bulduk. Bu film daha renkli, daha güçlü zıtlıklar barındırıyor ve daha şiddetli bir aksiyon içeriyor.”
Dan Laustsen, Marakeş ve Sahra Çölü’nde çekim yapmaktan da keyif almış ama en sevdiği sahne NeW York’taki tren istasyonu çekimleri olmuş. Laustsen bunun, Chad’le birlikte yıllardır çekmeyi düşündükleri bir sahne olduğunu ve nihayet yapabildiklerini söylüyor. NeW York’u çok iyi simgeliyor. Işıklandırmayı kendi karanlık dünyamıza göre yapmak istedik ama çalışma ortamının çok zor olmasından dolayı çok zorlandık. Çok hızlı çalışmanız gerekiyor. NeW York’taki yetenekli ışıkçı ekibimiz sayesinde başarabildik.
NeW York’ta sadece Grand Terminal İstasyonu kullanılmadı. NeW York Halk Kütüphanesi de filmin karanlık zarafetinde yer aldı. Brooklyn’deki ünlü One Hansom Place’te çekilen The Continental’da da büyük bir genişleme söz konusu oldu. The Continental ilk başta lobi ve bir odadan ibaretti. Şimdi çok daha içerileri görülüyor.
John Wick, film yapımcılarının ve seyircilerin uzun zamandır ilgisini çeken bir ülke olan Fas’a gittiğinde, yapım ekibi burada The Continental’ın farklı bir versiyonunu kurgulama imkanı buldu. Bunu, Humphrey Bogart’ın rol aldığı ünlü Casablanca filmine bir saygı duruşu olarak değerlendirdiler. Chad Staheski; “John Wick’i Casablanca’ya göndermenin çok hoş olacağını hep düşünmüştük. Casablanca filmindeki Rick’s Place herkesin bir araya gelerek iş bağladığı bir yerdi. The Continental fikri de böyle doğdu. “Dünyadaki bütün kiralık katillerin gittiği, sokaktaki tehlikelere karşı sığınabilecekleri tek yer fikri buradan geliyor. ”

Kategoriler***