Kaçış Planı – Escape Plan

EFSANE İSİMLERİ BULUŞTURAN
KAÇIŞ PLANI / ESCAPE PLAN
10 OCAK’TA SİNEMALARDA!

Başrollerinde efsane oyuncular Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger’in yer aldığı soluksuz aksiyon KAÇIŞ PLANI 10 Ocak’ta beyazperdede izleyicisiyle buluşacak. Son zamanların çok konuşulan ismi Mikael Håfström’un yönetmenlik koltuğuna oturduğu Kaçış Planı’nda dünyanın en azılı suçlularının kalacağı bir hapishane inşa edilir, tüm hapishaneleri inşa eden ve onlardan ustalıkla kaçan Ray Breslin (Sylvester Stallone) bu hapishaneyi kontrol etmek ve kaçışa uygun olup olmadığını anlamak için yerleştirilir. Ray düştüğü tuzaktan habersiz görevi kabul eder, hapishaneye yerleşir dünyanın en tehlikeli adamı Emil Rottmayer’den (Arnold Schwarzenegger) destek alarak kaçışını planlar ve soluksuz aksiyon başlar.
Ray ve ekip arkadaşları Abigail (Amy Ryan), Hush (Curtis 50 Cent) ve Lester (Vincent D’onofrio) dünyanın en korunaklı hapishanesinden kaçma rekabetine katılmak için teklif aldıklarında, bu yarıştan kaçmamaya karar verirler. Bu kaçma planı için tek bir şart koşulur, Breslin, hapisteyken ekip arkadaşlarıyla görüşemeyecektir. Görevi tamamlayamayacağı zaman da hapishane müdürüne “kırmızı kod” verecek ve görev iptal edilecektir.
Nereye götürüldüğünden habersiz olan Breslin, hapishaneye ulaştığında, hücrelerin asla kırılamayan cam hücreler olduğunu, hapistekilerin tamamının öldürmeye programlanan mahkûmlar olduğunu, muhafızların ağır silahlı ve maskeli olduklarını görür.
Breslin, kaçış planı yaparken hapishane müdürü Hobbes (Jim Caviezel) bu anlattıklarından haberi olmadığını, Breslin’in de normal bir mahkûm olduğunu söyler. Hayatı boyunca hiç kullanmadığı ve görevin iptal edilmesini işaret eden “kırmızı kod” u kullanmasına rağmen, hapishanedeki hiç kimse bu olaydan haberdar değildir. Breslin tuzağa düşürüldüğünü anlar ve çaresizce hapishanenin en karanlık adamı Emil Rottmayer (Schwarzenegger) den yardım almak zorunda kalır.
Kaçış Planı’nın başrol oyuncusu Stallone “Bugünün izleyicileri zeki ve talepkâr. Onlara beklediklerinden fazlasını ve farklı bir şeyler vermek zorundasınız. Ben ve Arnold’ın aynı filmde olması gibi. İnsanlar ikimizden böyle bir film çıkmasını beklemezlerdi, bu da onların isteğini vermek demek. Birbirimize paralel kariyerlerde olan, altın çağımızı yaşayan, zor filmlerin adamlarıyız. Bu filmde her şey çok farklı, büyük silahlar yok, patlamalar yok, bombalar var. İki karakter de bu kez beyinlerini kullanmak zorunda. Filmde çok fazla aksiyon var ama daha çok düşünmesi gereken adamların aksiyonu diyebilirim. Bu rol hayatımın en güzel döneminde, en keyifli işim oldu.” diyor ve ekliyor “Karakteri çok inandırıcı buldum. Bize sürekli senaryo gelir bilirsiniz, ilk 30 sayfada da işin nereye gideceği belli olur. Kaçış Planı öyle değildi, hikâyenin başında ortasında ne olacağını asla tahmin edemiyorsunuz. Birkaç tahminde bulundum ama sonu hiç de beklediğim gibi değildi. Breslin, tuzağa düştüğünü anladığında, tek çaresi Emil Rottmayer’den yardım almak oluyor. Birbirlerine hiç güvenmeyen bu iki adamın tek umudu yine birbirlerine inanmaktan geçiyor. Ray hapisteki herkesten şüpheleniyor ve kimseye güvenmiyor. Ray ve Emil arasındaki satranç da burada başlıyor.”
Emil Rottmayer karakterine hayat veren Arnold Schwarzenegger “6 yıllık California valiliğinden sonra oyunculuğa geri dönmem ve dönüşümün çok sağlam olması gerektiğini fark ettim. Senaryo geldiğinde çok heyecanlandığımı hatırlıyorum. Stallone ve ben geçmişte sağlam rakipler olarak anılırdık. En iyi kas kimde, en iyi kim dövüşüyor gibi konular konuşulurdu. Biz hep birbirimize saygı duyduk, bu iş sayesinde de samimiyetimiz ve dostluğumuz katlanarak arttı. Birbirimize sonsuz uyum sağladık. Senaryonun oyuncuların ve ekibin çok iyi olmasının da büyük avantajını gördük. Film gerçekten çok başarılı oldu ve “en çok içime sinen işlerden” listeme eklendi.” diyor.
Yapımcı Mark Canton (300 Spartalı, Immortals) “İki ekran fenomenini bir araya getirebilmek muhteşem bir duygu. Sylvester ve Arnold benim için her zaman bir başka olmuşlardır. Onları aynı projede buluşturma fikri harika ama uygun senaryo bulmak çok zor. İkisi de Cehennem Melekleri filminde harikaydı ama Arnold’ın oradaki rolü çok büyük değildi. Bu kez ikisi de başrolde ve onları izlemek çok keyifli.” diyor.
Kaçış Planı’nın senaristi Chapman “Bu filmde nerede olduğunuzu bilmiyorsunuz, ne oyuncular ne de izleyici asla gökyüzünü görmüyorlar. Rutinler yok, yemek saatleri belirsiz, hangi günde olduğunuz meçhul. Ne yazık ki bu hapishane Ray Breslin’in bu zamana kadar tasarladığı tüm hapishane modellerinin ortak paydası ve buradan kaçması neredeyse imkânsız.” diyor.
Ünlü yönetmen Håfström “senaryodan çok etkilenmiştim, kurulan matematik tüm film klişelerinin aksine gerçek hayatın ta kendisiydi. Ben başrollerle ilgili her zaman matematik ve dozunda aksiyon ararım. Bu filmde de bunu göreceksiniz. Sylvester’ın karanlıkta kalan ve film boyunca gizlenen bir geçmişi, Arnold’ın da hayatında gizli cepleri var. Nereden ne çıkacağı hiç belli olmuyor, ben senaryoyu okurken, filmi çekerken ve sonrasında izlediğimde çok keyif aldım, izleyici de bu işi sevecektir.” diyor.
New Orleans’daki NASA binasında çekimleri tamamlanan film için yönetmen “İnanılmaz bir mekândı. Bilim kurgu filmi yapmıyoruz elbette fakat filmin mantığı sınırları aşmamalıydı ve her şey buna göre organize edildi. Ray ilk kez, cam bir hücrenin içinde, etrafından yüzlerce aynı cam hücrede tek başına yatan mahkûmların olduğu, onları kontrol eden maskeli ve silahlı adamların kol gezdiği bir yerde uyanıyor. Buna kim tahammül edebilir ki?” diyor.

KÜNYE
VİZYON TARİHİ: 10.01.2014
YÖNETMEN: Mikael Håfström
OYUNCULAR: Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jim Caviezel, Amy Ryan, 50 Cent (as Curtis ’50 Cent’ Jackson), Faran Tahir, Sam Neill, Vinnie Jones, Vincent D’Onofrio
SENARYO: Miles Chapman, Jason Keller
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Brendan Galvin
SÜRE: 115 dk.
İTHALAT: FİDA FİLM
DAĞITIM: TİGLON

[flickr-gallery mode=”photoset” photoset=”72157639443318576″]

Bir yanıt yazın