Kader Ajanları – The Adjustment Bureau

Kader Ajanları

Yapım Notları
Hayatlarımızın kontrolü elimizde mi yoksa biz henüz durum değerlendirmesi yaparken çoktan bizim için kararlar alınmış mıydı? Kederimizi kontrol ediyor muyuz yoksa görünmeyen güçler onu etkiliyor mu? Oscar’lı oyuncu MATT DAMON (Bourne Serisi, İz Peşinde) ve EMILY BLUNT (Şeytan Marka Giyer, Kurt Adam) romantik gerilim filmi Kader Ajanları’nda başrolleri paylaşıyorlar. Filmde, Damon onun için planlanan gelecekten kısa bir kesit gören ve asıl istediğinin başka bir şey olduğunu anlayan bir adamı canlandırıyor. Bunu elde etmek için de hayatı boyunca tek âşık olduğu kadının (Blunt) peşinden gitmesi ve başkalarının hayatları üzerinde kontrol uygulayan gizemli bir grup olan Kader ajanlarına karşı gelmesi gerekiyor.
Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nda koltuk kazanmak üzere olan karizmatik politikacı David Norris (Damon) daha önce tanıdığı hiçbir kadına benzemeyen güzel,  modern bale dansçısı Elise Sellas (Blunt) ile tanışır. Fakat ona âşık olduğunu fark ettiği sırada yabancı birilerinin ikisini birbirlerinden ayrı tutmak için plan yaptıklarını anlar.

David kaderin ta kendisine karşı geldiğini öğrenir, yani ellerindeki hatırı sayılır gücü sonuna kadar kullanarak David ile Elise’in hayatlarını birlikte geçirmemeleri için çabalayan Kader Ajanları’na. Önlerine çıkan büyük engelleri göz önünde bulundurarak ya onun gitmesine izin verip onun için önceden belirlenen kaderine razı olacak ya da kaderi yenmek için her şeyini riske atıp onunla birlikte olacak.
Damon ve Blunt, kadrosunda birçok yıldız oyuncuyu bulunduran romantik gerilim filminde bir araya geldiler. Filmin oyuncu kadrosuna şu isimler bulunuyor: David’in vakası ile ilgilenen sempatik Büro temsilcisi Harry rolünde ANTHONY MACKIE (Ölümcül Tuzak, Kartal Göz),  Harry’nin telaşlı ve bir hayli hırslı amiri Richardson rolünde JOHN SLATTERY (televizyon dizisi Mad Men, Demir Adam 2), David’in kampanya yöneticisi ve hayatı boyunca en yakın arkadaşı Charlie Traynor rolünde MICHAEL KELLY ( Sahtekâr, Ölülerin Şafağı) ve Norris sorununu tek bir seferde ve sonsuza dek çözmek görevi verilen Büro’nun Genel Merkezi ajanı  TERENCE STAMP (Wanted, Valkryie).
GEORGE NOLFI (Ocean’s 12’nin yazarı, Son Ültimatom’un yardımcı yazarı) Kader Ajanları ‘nı yazıp yönetiyor. Film, PHILIP K.DICK (“Gerçeğe Çağrı”, “Azınlık Raporu”, “Bıçak Sırtı) tarafından yazılan kısa öykü “Kader Takımı”na dayanıyor.

Başarılı ve yetenekli kamera arkası ekibinde iki kere Oscar ödülü kazanmış görüntü yönetmeni JOHN TOLL (İhtiras Rüzgârları, Cesur Yürek), yapım tasarımcısı KEVİN THOMPSON (Sahtekârlar, Michael Clayton), editör JAY RABINOWITZ (8 Mil, yakında gösterime girecek olan Hayat Ağacı), kostüm tasarımcısı KASIA WALICKA MAIMONE (Amelia, Capote), görsel efekt süpervizörü MARK RUSSELL (Hellboy, Azınlık Raporu) ve Grammy ödüllü besteci THOMAS NEWMAN (WALL•E, Hayallerin Peşinde) yer alıyor.
Kader Ajanları’nın yapımcılığı MICHAEL HACKETT (Hesaplaşma), George Nolfi, BILL CARRARO (Altın Pusula) ve CHRIS MOORE (Can Dostum)’a ait. Filmin baş yapımcıları ise ISA DICK HACKETT ve JONATHAN GORDON (Can Dostum).

YAPIM HAKKINDA:
Rota Düzeltmesi
Düzeltme Başlıyor
George Nolfi başka bir senaryo üzerinde çalışırken uzun zamandır en yakın arkadaşı ve yapım ortağı olan Michael Hackett, yaptıkları bir telefon görüşmesi sırasında Nolfi’ye Philip K. Dick’in kısa öyküsü “Kader Ekibi”nden bahsediyor. Öykünün haklarını henüz almamış olmasına rağmen Hackett’ın Dick’in varisleriyle oldukça iyi bir ilişkisi vardı ve bu projeyi satın alıp geliştirmek istiyordu. Yapımcı Nolfi’yi, bir adamın sevdiği kadınla olmasını engellemeye çalışan “Kader temsilcileri” konseptinden bahsettiğinde Nolfi ‘nin ilgisini çekti. “Hemen ilgi duydu. Aslına bakarsak, o gün bu konu hakkında daha fazla konuşmak için buluşmayı teklif etti,” diye anlatıyor Hackett.
Dick’in eseri hem ileri görüşlü hem de distopyan olmasına rağmen “Kader Ekibi”nin –buradaki Kader, aramızda yaşayan insanlardan oluşan bir grup–  ana fikri bir aşk hikâyesiyle birleştirilmesi hayatın en büyük sorularından birini heyecan verici ve ilginç bir biçimde sorulabilecek orijinal bir fikir olması sebebiyle  Nolfi’nin ilgisini çekti.

Nolfi’nin Ocean’s 12’de Matt Damon’la ortaya koyduğu işe bakarsak; bu süre içerisinde, hem o hem de Hackett Kader Ajanları’nın uyarlanmasıyla ilgilendiler. Filmin başrolünü Damon’a vermek istediklerinden kesinlikle eminlerdi. Böylece Nolfi hikâyenin baş kahramanını Damon’ı düşünerek yazmaya başladı. Filmin hem senaristi hem de yönetmeni olan Nolfi bunu şu sözlerle anlatıyor: “Matt elimizdeki en iyi ‘sıradan adam’ ve işte tam da bu yüzden bir aşk hikâyesini fazlasıyla inandırıcı kılıyor.”
Damon’ın ilgisini çeken şey ise kendi hayatımızın çemberinde bulunan çok geniş, çok güçlü ve görünmez bir dünyanın varlığından tesadüfen haberi olan bir adamın hikâyesinin anlatılmasıydı. Damon yapımcılara eğer gelecek bunu iyi bir şey olarak planladıysa, bu işin içinde bulunmaya hazır olduğunu söylemiş. “George uzun zamandır hem özel yaşantımda hem de iş yaşantımda arkadaşım. Bana yönetmenliği yapmak istediği bu senaryoyu getirdi. Ona çok inanırım ve bu işin altından kalkabileceğini de hissettim,” diyor Damon.
Nolfi,  ortak senaristliğini yaptığı Son Ültimatom’un çekimleri sırasında Damon’la projeyi tekrar gözden geçirme imkânı bulmuş. “Senaryoyu Matt için hazır olduğunu düşündüğüm her yere götürmek zorundaydım,” diyor Nolfi ve ekliyor: “Resmî olarak bu işe dâhil olmak istediğini söyledikten sonra işler bir ileri bir geri ortaklaşa bir biçimde yürüdü.” Meslektaşlar ellerindeki malzeme ile ilgili birçok felsefi konuşmalar yapmışlar. Nolfi, yaptıkları bu konuşmaları çemberi genişletip kendi hikâyesini  yazmak için kullanmış.

Damon, Nolfi’nin, Dick’in eserini genişletip günümüz seyircisi için uygun hâle getiriş tarzından çok etkilenmiş. Başarılı oyuncu şöyle diyor: “George her şey hakkında çok netti. Filmin görüntüsünden seçeceği oyuncuların tiplerine kadar. Bu eserle ne yapmak istediğini görmüştü.”
Damon ve Nolfi daha önce yapımcı Chris Moore ile birlikte çalıştıkları için bu tutkulu projenin geliştirilmesini birlikte harika bir biçimde yönetecekleri konusunda hemfikirlerdi. Ekibe katılma konusundaki düşüncelerini şu sözlerle anlatıyor yapımcı Moore: “George’un hayatlarımız üzerindeki kontrolü ele almak fikri çok ilgimi çekti. Ayrıca bu işte birçok türün de bir araya gelecek olması çok hoşuma gitmişti. Gerilim öğeleri de var, aksiyon da var, harika bir aşk hikâyesi de… Bunların yanında bir de inandıkların ve olacağın insan ile ilgili kişisel bir kriz de anlatılıyor. Filmlde tüm bu söylediklerim ve  kendi kaderinden kaçmanın anlatıldığı bir aksiyon bulunuyor. Popcorn filmleri böyle olmalı.”
Yapım ekibi, filme tecrübesi ile hem geliştirmede hem de yapım aşamasında paha biçilemez bir değer katacak olan New York’lu saygın film yapımcısı Bill Carraro ile tamamlandı. Nolfi ile ilk defa Fedai filminde iş ortağı olan yapımcı, yönetmenle bir yıldan fazla bir süre birlikte çalıştı ve yapım ekibi Manhattan’ı dolaşırken senaryoda yer alan onlarca mekânı ve öğeyi nasıl fiziksel bir platforma taşıyacaklarını detaylı bir şekilde planladılar. .

Carraro, görsel efektler konusundaki engin tecrübesiyle, Nolfi’nin efektlerin işe yarar olmaları için görünmez olmalarını istediğini anladı. “Kader ajanını her kapı açılışında bir mekândan başka bir mekâna takip ediyoruz. Çabukcak bir yerden birçok farklı yere geçmeniz gerekiyor,” diyor Carraro. Çekirdek ekibin tamamlanmasıyla , kısa zaman içinde Media Rights Capital’den proje hakları satın alındı ve filmin çekimlerine başlandı.
Dick’in kısa öyküsündeki karakter aslında bir sigorta satış elemanı ama Nolfi kendi kahramanının, David Norris’in kesinlikle bir politikacı olması gerektiğini düşündü. Nolfi  ana karakterini Brooklyn’in itiş kakışla dolu sokaklarından gelen karizmatik ve popüler Demokratik milletvekili olarak hayal etti.
Yapımcı Hackett bu mantığı şöyle açıklıyor: “Karakterin politikacı olması bize onun alacağı kararların başkalarını da etkileme fırsatı veriyor. Kariyerinde ilerlemeyi seçerse, doğru koşullar altında milyonlarca insan için harika şeyler yapabilir. Bu durum, kendi mutluluğu ve kişi olarak onun için en iyi olanın aleyhinde.” Damon’la ortaklığı Oscar ödüllü Can Dostum filmine dayanan Moore devam ediyor: “David Norris ve Matt Damon… Bu ikiliyi ayırmak biraz zor. George, senaryoyu belli bir yere kadar Matt için yazdı. Matt kelimenin tam anlamıyla oynadığı karaktere dönüşen birkaç oyuncudan biridir.”

Nolfi’nin öyküsünün başında, milletvekili David Norris senatörlük kampanyasındaki liderliğiyle böbürleniyor. Nolfi David’in rock yıldızı çekiciliğini anlatıyor: “Temsilciler Meclisi için seçilen en genç milletvekili. Önemli bir kişi olduğu için çok büyük bir şöhreti var.”
David’in cana yakın doğası ve sözünü esirgemeyen yapısı onu halkın gözdesi yapmasına rağmen, her şeyden öte, o da yalnızca bir insan. “Kendi hayatındaki işleri berbat etmeye oldukça meyilli biri,” diye anlatıyor Damon canlandırdığı karakteri ve ekliyor: “Bazen de biraz fazla dürüst oluyor. Yeterince politik olduğunu söyleyemeyeceğim.” Bu eksiklik David’e ilk Birleşik Devletler Senatosu adaylığına mal olan mahcup edici bir kazaya sebep oluyor.
“Gençliğinin vermiş olduğu coşku ona hata yaptırıyor,” diyor Hackett ve anlatmaya devam ediyor: “Biraz daha derine indiğinizde, karakteri inceleyen bir kişi David’in bilinçaltında hayatını gittiği yoldan çıkarmak, böylece gerçekte kim olduğunu bulmak için bir arzu olduğunu söyleyebilir.” David’in attığı yanlış adım, kampanyasının zirvesindeyken gazeteciler tarafından haber yapılmasıyla oylama anketlerindeki liderliğine ve sonuç olarak da seçimlere mal oluyor.
Bourne ve Ocean’s filmlerinde güçlü yan kadın karakterler vardı. Damon ilk defa bu filmde kaçınılmaz bir biçimde bir kadına bağlı olan romantik bir ana karakteri canlandırıyor. Yazıldığı gibi David’in âşık olacağı kadının uğruna dağları yerinden oynatacağı bir kadın olması gerekiyordu.
Seçim gününün arifesinde David, The Waldorf Astoria Oteli’nde teslim konuşmasını yapmadan önce erkekler tuvaletinde kendini toparlamak için birkaç dakika duruyor. Nolfi bunu şöyle anlatıyor: “Seçimleri kazandığı için mahvolmuş bir durumda. Sadece kendi için değil, peşinde birçok insanı bu yarışta peşinden sürüklediğini ve şimdiyse onları yarı yolda bıraktığını hissediyor.”
Tuvalette, bir düğünü mahvettiği için otel güvenliğinden saklanan güzelliğiyle sersemleten dansçı Elise Sellas’la karşılaşıyor. David onu çok çekici ve karşı koyulmaz bulurken Elise de David’i seçimi kaybeden popüler politikacı olarak tanıyor. O anda, kaçınılmaz bir biçimde ona doğru çekiliyor ve sırılsıklam âşık oluyor. Bu durum, Kader ajanlarının hiç beklemedikleri bir şey. Sonraki birkaç yıl boyunca David bulunması oldukça zor olan Elise’i yakalamaya ve Kader ajanlarının onun için planladığı hayatı kurnazlıkla alt etmeye çalışıyor. Bu hem ona hem de Elise’e her şeye mal olabilir.

Peki bizi görünmez bir poziyonda, değişmez bir güçlü kontrol eden bu grup kimdir? Aynı anda hem her yerde olan hem de hiçbir yerde olmayan bu adamlar kimdir? “Hayatımızın nasıl ilerleyeceğine karar veren ve o yolda devam etmemiz için çok nazik bir biçimde onu düzeltmek, dürtüklemek, çarpıştırmak, hareket ettirmek, cesaretlendirmek, ikna etmek ve tatlı sözlerle kandırmak amacıyla olayları değiştirmelerine olanak sağlayan bürokratik bir sistemleri var,” diye özetliyor Hackett. “Büro, bir insanın ‘başkası’ için ifade edebileceği tüm anlamları temsil ediyor. Bu diğer gücü, sizin dışınızda seçimlerinizi yönlendiren şeyi. En saf hâlinde olan Kader Ajanları’nın tüm dünyadaki dinî veya başka türlü büyük inanç sistemlerini aksettirmesi kesinlikle bir tesadüf değil.”
Nolfi öyküsünü götüren bu kurumu değerlendiriyor: “Yüce bir gücün yansımaları onlar. Yani, bir şey yapmanızı istemeyen resmî bir kuruluş gibi değiller. Bu kurumdaki ajanların güçleri bir istihbarat kurumunun dünyevi güçlerinin çok daha ötesine geçiyor. Olmamız gereken yerde olmamızı sağlıyorlar ve böylelikle büyük resme ya da büyük plana uymuş oluyoruz. Başkalarına göre, bu ajanlar yalnızca büroda çalışan kişiler. Aynı zamanda vergi dairesinde de çalışabilirler; onlar yalnızca işlerini yapıyorlar.”

Gösterim Tarihi: 04 Mart 2011
Dağıtım: UIP Filmcilik

Bir yanıt yazın