Karanlık Gölgeler – Dark Shadows

KARANLIK GÖLGELER

“DARK SHADOWS” 15 Haziran 2012’de Sinemalarda.

Yönetmen Tim Burton, başını Johnny Depp, Michelle Pfeiffer ve Helena Bonham Carter’ın çektiği yıldız oyunculardan oluşan bir kadroyla kült klasik dizi “Dark Shadows/Karanlık Gölgeler”i beyaz perdeye taşıyor.

1750 yılında, Joshua ve Naomi Collins küçük oğulları Barnabas’la birlikte yeni bir hayat kurmak üzere İngiltere’den Amerika’ya doğru yola koyulurlar. Buraya geldiklerinde kıyı kenti Maine’de kendi adlarını taşıyan Collinsport’ta bir balıkçılık imparatorluğu kurarlar. Aradan yirmi yıl geçtiğinde, dünya Barnabas’ın (Johnny Depp) ayaklarının altındadır. Collinwood Malikanesi’nin efendisi olan Barnabas zengindir, güçlüdür ve iflah olmaz bir playboydur… ta ki Josette DuPres (Bella Heathcote) adındaki güzele aşık olup Angelique Bouchard’ın (Eva Green) kalbini kırma gafletine düşene dek. Kelimenin tam anlamıyla bir cadı olan Angelique onu ölümden beter bir yazgıya mahkum eder: Barnabas’ı vampire çevirir ve sonra da canlı canlı gömer.

Yaklaşık iki asır sonra, Barnabas tesadüfen serbest kalır ve kendini çok değişmiş olan 1972 yılının dünyasında bulur. Artık kendisinden bile tuhaf bir zamanda tuhaf bir yabancıdır.

Collinwood Malikanesi’ne geri dönen Barnabas, bir zamanların ihtişamlı yapısının harabeye dönüştüğünü görür. Ayrıca, Collins ailesinden geriye kalanlar da binadan daha iyi durumda değildirler; her birinin karanlık sırları vardır.

Barnabas’ın gerçek kimliğini söyleyebilecek kadar güvendiği tek kişi ailenin annesi Elizabeth Collins Stoddard’dır (Michelle Pfeiffer). Fakat Barnabas’ın garip ve zamanın gerisinde kalmış hâl ve tavırları evde yaşayan ve esasında ne tür sorunlarla uğraştığı konusunda en ufak bir fikri olmayan psikiyatr Dr. Julia Hoffman’ın (Helena Bonham Carter) şüphesini çeker.

Barnabas ailenin adını eski görkemine kavuşturmak için işe koyulduğunda, önünde tek bir engel vardır: Angie adıyla anılan, Collinsport’un önde gelen bir sakini, Barnabas Collins’in çok eskiden tanıdığı birine müthiş benzemektedir.

Elizabeth’in bir baltaya sap olamayan erkek kardeşi Roger Collins (Jonny Lee Miller); onun ergenlik çağındaki asi kızı Carolyn Stoddard (Chloë Grace Moretz) ve Roger’ın 10 yaşında olan ama yaşından çok olgun oğlu David Collins (Gully McGrath); Collinwood’un sabırlı kahyası Willie Loomis (Jackie Earle Haley); ve gizemli bir şekilde, Barnabas’ın tek gerçek aşkı Josette’e tıpatıp benzeyen, David’in yeni dadısı Victoria Winters (Bella Heathcote) Collinwood Malikanesi’nde ikamet eden diğer kişilerdir.

Burton’ın yönettiği “Dark Shadows/Karanlık Gölgeler” Seth Grahame-Smith’in senaryosuna, John August ile Grahame-Smith’in hikayesine ve Dan Curtis’in yarattığı aynı adlı televizyon dizisine dayanıyor. Filmin yapımcılığını Oscar® ödüllü Richard D. Zanuck (“Alice in Wonderland”, “Driving Miss Daisy”), Oscar® ödüllü Graham King, (“Rango”, “The Departed”), Johnny Depp, Christi Dembrowski ve David Kennedy; yönetici yapımcılığını ise Chris Lebenzon, Nigel Gostelow, Tim Headington ve Bruce Berman üstlendi.

Filmin kamera arkası ekibi, görüntü yönetiminde Bruno Delbonnel, yapım tasarımında Oscar® ödüllü Rick Heinrichs (“Sleepy Hollow”), kostüm tasarımında Oscar® ödüllü Colleen Atwood (“Alice in Wonderland”) ve kurguda Chris Lebenzon’dan oluşuyor. Filmin müziğini dört kez Oscar® adayı Danny Elfman (“Milk”, “Big Fish”, “Men in Black”, “Good Will Hunting”) besteledi.

Warner Bros. Pictures, Village Roadshow Pictures işbirliğiyle, bir Infinitum Nihil/GK Films/Zanuck Company yapımı olan Tim Burton filmi “Dark Shadows/Karanlık Gölgeler”i sunar. Filmin tüm sinemalara dağıtımını bir Warner Bros. Entertainment kuruluşu olan Warner Bros. Pictures, seçili bölgelerde ise Village Roadshow Pictures gerçekleştirecek.

Bir yanıt yazın