Kartal Eddie – Eddie the Eagle

KARTAL EDDİE
Gerçek olaylardan esinlenilen KARTAL EDDİE, bütün ulus ona güveniyorken bile kendine inanmayı hiç bırakmayan, cesur ve sıradışı bir kayakla atlama sporcusu Michael “Eddie” Edwards’ın (Taron Egerton) size kendinizi iyi hissettirecek hikayesi. Eddie, inatçı ve karizmatik koçunun (Hugh Jackman) yardımı ile 1988 Calgary Kış Olimpiyatlarında bir imkansızı başararak dünya çapında spor tutkunlarının kalbini kazanmayı başarır. Kingsman: Gizli Servis’in başrol oyuncusu Taron Egerton, asla pes etmeyen mazlum Eddie’yi canlandırıyor.
Eddie’nin hikayesi ilham verici. Atletik özelliklere sahip olmamasına rağmen, hayatını tek bir amaca, Olimpik bir sporcu olmaya adar. Eddie kayakla atlamaya başlamadan once bir çok spor dalında şansını dener. 1984 Kış Olimpiyatları’nda İngiliz takımına giremez ve dalını kayakla atlama olarak değiştirir.
İngiltere’nin daha önce hiç kayakla atlamada sporcusu olmamıştır. Ve Eddie daha once hiç kayakla atlama denememiştir. Bir çok kayakla atlama sporcusuna gore daha ağırdır ve diğer sporcular gibi bir geçmişe ve maddi desteğe sahip değildir. Aynı zamanda berbat bir görüş yeteneğine sahiptir ve gözlük takarken kayakla atlama yapmak çok tehlikelidir.
Herşeye rağmen yorulmak bilmez ruhu galip gelir. Yalvararak ödünç aldığı ekipmanlar ile 1987 Dünya Şampiyonası’nda 55. sırayı alarak Kanada’daki 1988 Calgary Kış Olimpiyatları’na girme hakkını kazanır.
Calgary, Eddie’nin hem gerçek hem mecazi anlamda  yükselişinin olduğu yer olur. 70 ve 90 metrelik atlayışlarda her ne kadar sonuncu olsa da medya da sevilen bir isim haline gelerek “Kartal” ismini alır. Birinin bu halk kahramanı hakkında bir film yapması çok da uzun sürmeyecekti.
Tam olarak otuz yıl sürdü. 2014’ün sonlarına doğru bir gece. Kingsman: Gizli Servis, X-Men Birinci Sınıf ve Bir Dilim suç filmlerinin yönetmeni Matthew Vaughn çocuklarıyla bir film seyretmek için ekran başına oturur. Film Calgary’deki 1988 Kış Olimpiyatları’ndaki Jamaika yarış kızağı takımı hakkında olan Üşütük Popolar filmidir.
“Çocuklarım filme hayran oldular” diyor Vaughn, “Neden kimse bu tarz filmler yapmıyor artık?’ Diye düşünmeye başladım. İlham alınacak ve çocuklarıma gösterebileceğim bir film yapmak istiyordum!”
Jamaikalı yarış kızağı takımı ve Eddie Edwards’ın tesadüfen aynı olimpiyatlarda yarışmış olması, Vaughn’un dikkatini Kartal’a vermesine sebep olur. Vaughn ve yönetmen ortağı Guy Ritchie, 15 sene once Kartal Eddie senaryosu ile karşılaşırlar. O zamanlar anlaşma sağlanamaz ancak bu yönetmenin içinde bir ukte bırakır. “Çok ilgi çekici olduğunu ve çekmeye değer bir film olduğunu düşündüm. Senaryoyu tekrar buldum ve üç ay sonra filmi çekmeye başladık.”
KARTAL AVI
Bunlar olduğu sırada Eddie rolü için arayış fazla uzun sürmez çünkü Vaughn burnunun dibinde en doğru adayın olduğunu fark eder. Taron Egerton’un ilk başrolünü oynadığı Kingsman: Gizli Servis filminin son rütuşlarını yapmaktadır.
“Eggsy’nin çok iyi bir performans göstereceğini biliyordum” diyor Vaughn. “Eggsy çok fazla Taron’a benzeyen biri değildi. Ona oynadığın karakter ile insanları şaşırtmanın çok önemli olduğunu söyledim. Taron’un Eddie’yi canlandırabileceğinden bir şüphem yoktu.”
Eddie, Calgary’de havada süzülürken Egerton henüz doğmamıştı bile ancak genç oyuncu bu fırsatı kaçırmadı. 2014 Noel’inden hemen önce Hugh Jackman ve Egerton’un filmdeki rolleri kesinleşti. “Eddie ile hiç bir ilgim yoktu” diyor Egerton. “Komik olabilir, aksilikler yaşamış olabilir ancak gerçek ve inanılabilir olması için bir kalbi ve ruhu olmalı”
“Duyguları uyandırmak istiyordum” diyor Vaughn. “Bu film için beni en çok heyecanlandıran şey, Eddie’nin artık bir palyaço gibi değil bir kahraman gibi hatırlanacak olması.”
Egerton rolüne hazırlanmak için gerçek hayatta Eddie ile tanışması, performansını iyi yönde etkiler. “Eddie çok mantıklı, sevimli ve nazik birisi” diyor Egerton. “Hayata iyimser bakışı ve her zaman odaklanmış olması Eddie’yi kahraman yapan unsurlar.”
Egerton rol için bir değişim geçirir.Peruk, kalın lens gözlük takar, kilo alır, aksanını değiştirir ve filmin sonlarına doğru ikonik Eddie bıyığını bırakır. “Aynı zamanda çok masum olmalıydım” diyor Egerton. “Hugh’un filme getirdiği tecrübeleri sayesinde, biraz daha eksantrik olmam için alan oluştu.”

Vizyon Tarihi: 1 Nisan 2016 (1s 45dk)
Yönetmen: Dexter Fletcher
Oyuncular: Taron Egerton, Hugh Jackman, Christopher Walken
Tür: Biyografik, Dram, Spor
Ülke: ABD, İngiltere , Almanya

Bir cevap yazın