Yitik Kuşlar

ERMENİ TEHCİRİ’NİN 100. YILINDA HERKESİ AĞLATACAK BİR FİLM:

YİTİK KUŞLAR

1915 yılında yaşanan Ermeni tehciri, yaşanan acılardan bir asır sonra iki küçük çocuğun gözünden ‘Yitik Kuşlar’ adıyla sinemaya uyarlandı. Film 1 Nisan’dan itibaren sinema izleyicisi ile beyazperdede buluşuyor. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, yapımcılığını Kara Kedi Film’in yaptığı,  yönetmenliğini Aren Perdeci ve Ela Alyamaç’ın üstlendiği Yitik Kuşlar filmi Ermeni tehcirini anlatan Türkiye’de çekilmiş ilk uzun metrajlı film olma özelliğini taşıyor. Yitip giden güzel zamanları anlatan, duygu dozu çok yüksek film, sinemaseverleri o yıllarda bir zaman yolculuğuna çıkartarak geçmişte yaşananları sorgulatmasının yanı sıra kardeşlik ve sevginin önemini de sanatsal bir dille vurguluyor.

Fragmanı yayınlandığı andan itibaren 140 ülkede izlenen ‘Yitik Kuşlar’a; Amerika, Kanada, Ermenistan, Fransa, Almanya, Çin gibi ülkeler de büyük bir destek vererek ilgi gösteriyor.  2 dakika 18 saniyelik fragmanı izleyen birçok kişi de ‘Ciğerimizi dağlayacak bir film olmuş’, ‘Fragmanda bile ağladıysak, filmi hayal edemiyoruz’ gibi yorumlarda bulundu.

‘Yitik Kuşlar’ ; Anadolu’da bir Ermeni köyünde, varlıklı bir ailenin çocuğu olan Bedo ve Maryam adlı iki kardeşin bir gecede kaybettikleri ailelerini arayışlarını anlatıyor.  Ormanda buldukları ‘Baçik’ isimli mavi kuşa bakmak için gizlice çıktıkları evlerine döndüklerinde hayalet bir kasabayla karşılaşan ve dağılmış hayatlarında zorluklarla mücadele etmek zorunda kalan kardeşler, hüzün dolu hikayeleriyle izleyenleri kalbinden yakalayacak.  ‘Yitik Kuşlar’, destansı görüntüleri, tarihi  gerçekçiliğe birebir uygun yapım tasarımı ve şiirsel müzikleri ile sinema izleyicisini karşısına çıkacak. Filmde ayrıca Ermeni cemaatinin en ünlü oyuncuları da rol alarak birlikte tarihi belgelediler.

YAPIM ŞİRKETİ: KARAKEDİ FİLM
YAPIMCI: ELA ALYAMAÇ
DAĞITIM ŞİRKETİ: PİNEMART
YÖNETMEN: AREN PERDECİ- ELA ALYAMAÇ
SENARYO: AREN PERDECİ- ELA ALYAMAÇ
GÖRÜNTÜ YÖN: AREN PERDECİ
UYGULAYICI YAPIMCI: KUDSİ ALYAMAÇ
SANAT YÖN.: MAHMUT ERKAN-ARMİNE MURADYAN
KOSTÜM TASARIM: ELA ALYAMAÇ
KURGU: AREN PERDECİ- ELA ALYAMAÇ
ÇEKİM YERİ: KAPADOKYA
VİZYON TARİHİ: 1 NİSAN 2016

Bir yanıt yazın