Korku Hikayeleri – Horror Stories

KORKU HİKAYELERİ
(HORROR STORIES – 2013)
KORKU HİKAYELERİ

Liseli bir genç kız, damlayan su sesine eşlik eden bir bıçak bileme sesi duyduğu, yabancı bir yerde eli kolu bağlı olarak uyanır. Dehşetin pençesinde, etrafına bakınır ve hiç tanımadığı genç bir adam tarafından kaçırılmış olduğunu görür.

Adam yavaşça ona yaklaşırken, genç kızın yaşadığı korku giderek artar. Genç kız, zaman kazanabilmek için adamın isteğini yerine getirir ve ona “Korku Hikayeleri” anlatmaya başlar.

Birinci Hikaye

Küçük kız ile erkek kardeşini konu alan şehir efsanesi: [KAPIYA BAKMA]

Bir JUNG Bum-Shik (EPITAPH) filmi
Başrollerde KIM Hyeon-Ooo ve NOH Kang-Min’i izleyeceksiniz.

İki küçük erkek çocuğu ve kız kardeşleri, gece evde yalnızdır. Kapı çalınır, kapıyı anneleri eve gelmeden asla yabancılara açmamaları gerekmektedir…

İkinci Hikaye

Yükseklerdeki Gerilim : [SONSUZ UÇUŞ]

Bir LIM Dae-Woong (TO SIR, WITH LOVE) Filmi
Başrollerde ZIN Tai-Hyun ve CHOI Yoon-Young’u izleyeceksiniz.

30,000 feet yükseklikteki bir uçağın içinde kaçacak ya da atlayabileceğiniz bir yeriniz yoktur. Peki ,ya böylesi bir ortamda bir seri katille tek başınıza kalsaydınız?

Üçüncü Hikaye

İki kız kardeşin bilinmeyen hikayesi: [GİZLİ FORMÜL]

Bir HONG Ji-Young (THE NAKED KITCHEN) Filmi
Başrollerde JUNG Eun-Chae, NAM Bo-Ra ve BAE Soo-Bin’i izleyeceksiniz.

İyi kalpli kız ile kötülük timsali üvey kızkardeşinin gün yüzü görmemiş hikayesi; 2012 yılında iki üvey kızkardeş arasındaki kıskançlık ve şehvetin arkasında yatan gerçek ve gizli unsurları gözler önüne seren acımasız peri masalı…

Dördüncü Hikaye

Ölümsüzlerin korku hikayesi: [ÖLÜM BÖLGESİNDEKİ AMBULANS]

Bir KIM Gok and KIM Sun (WHITE) Filmi
Başrollerde KIM Ji-Young, KIM Ye-Won ve CHO Han-Cheul’u izleyeceksiniz.

Ölümcül Zombi virüsünden kaçmakta olan bir ambulansın içindeki beş hayatta kalandan, kimler virüsü taşımaktadır?

YÖNETMEN BİYOGRAFİ VE FİLMOGRAFİLERİ /
OYUNCULAR VE EKİPLER

YÖNETMEN/OYUNCULAR
– KAPIYA BAKMA bir JUNG Bum-Shik filmi
Başrollerde: KIM Hyeon-Soo, NOH Kang-Min
– SONSUZ UÇUŞ bir LIM Dae-Woong filmi
Başrollerde: ZIN Tai-Hyun, CHOI Yoon-Young
– GİZLİ FORMÜL bir HONG Ji-Young filmi
Başrollerde: JUNG Eun-Chae, NAM Bo-Ra, BAE Soo-Bin
– ÖLÜM BÖLGESİNDEKİ AMBULANS bir KIM Gok ve KIM Sun filmi
Başrollerde: KIM Ji-young, KIM Ye-won, CHO Han-cheul

Yapım              SOO Film
Ortak Yapımcı          Daisy&Cinergy Entertainment
Sunum              Daisy&Cinergy Entertainment / Lotte Entertainment

YÖNETMEN 1
Duygusal Korku Filmlerinin Başarılı Yönetmeninden

Küçük Erkek Çocuk ve kız kardeşini konu alan şehir efsanesi “KAPIYA BAKMA”
Yönetmen Jung Bum-Shik (Epitaph)

JUNG Bum-shik, Kore film endüstrisine 1941 yılında Kyungsung, Kore’de yaşanan sıradışı bir hikayenin konu edildiği 2007 yapımı Epitaph ile güçlü bir giriş yaptı. Epitaph’ın yazarı ve yönetmeni olarak hem eleştirmenlerden hem de izleyiciden tam not aldı. JUNG sıradan korku filmlerinde izleyicinin korkuyu hissetmesi için kullanılan ses ya da görsel efektleri kullanmaz. İzleyiciler filmlerindeki atmosfer ve olayların sebep olduğu hayalinde canlandırma sonucu aşırı korkuyu hissetmektedir ve bu teknik Kore’de “Duygusal Korku”olarak adlandırılan yeni bir tür yaratmıştır.

Söz konusu bu özel yeteneğini, bir önceki filmi Epitaph’tan sonra “Kapıya Bakma” adlı filminde de görebilirsiniz. Film en güvenli yer olarak addedilen evde, küçük erkek kardeşle ablasının yaşadıkları korkunç anları konu alıyor. İzleyiciler abla ve erkek kardeşine doğru yaklaşmakta olan ayak seslerini duyduklarında, bir yandan kardeşlere karşı bir sempati duymaya başlarken, diğer yandan da kapının dışındaki kişinin varlığından kaygılanacaklar. Yönetmen JUNG’un Kapıya Bakma adlı kısa filminde başarısını çok daha ileri taşımış olduğunu göreceksiniz.

* Filmografi
– Epitaph (2007/Yazar, Yönetmen)

* Ödüller
– Epitaph          10. Yönetmenin Kurgusu Ödülleri l Yılın En İyi Yönetmeni
27.  Kore Eleştirmenler Derneği Ödülleri l Yeni Yönetmen
8.  Busan Eleştirmenler Derneği Ödülleri l Yeni Yönetmen

YÖNETMEN 2
Slasher Horror Filmlerinin Başarılı Yönetmeninden

Yükseklerdeki Gerilim “SONSUZ UÇUŞ”
Yönetmen LIM Dae-Woong (To Sir, With Love)

Başrollerini SONG Seung-heon, LEE Beom-soo ve KWON Sang-woo’nun paylaştığı “Make It Big” adlı filmdeki yardımcı yönetmenliğinden sonra, yönetmenliğe ilk adımını bir slasher filmi olan ve bir öğretmen ile öğrencileri arasındaki intikamı konu alan “to Sir With Love” ile attı. Film, konu edilen her bir karakterin öyküsü için kullanılan farklı kamera açıları ile çok olumlu eleştiriler alırken vurucu imgeleri ve sıradışı konusuyla da izleyicilerin beğenisini kazandı.

LIM, bir önceki filminde karakterler üzerine yoğunlaşırken, Sonsuz Uçuş’da uçağın iç bölümüne odaklanıyor. Film, kimsenin kaçamayacağı bir uçakta başlayan bir gerilimin hikayesi ve klostrofobik tarzıyla izleyicide oldukça yüksek bir gerilim yaratıyor.

* Filmografi
– To Sir, with Love (2006/Yönetmen)
– Make it Big (2002/Yardımcı Yönetmen)

YÖNETMEN 3
Fantezi ile Gerçek Arasında!
Büyüleyici ve etkileyici imgelerin ustasından…

İki kız kardeşin bilinmeyen hikayesi “GİZLİ FORMÜL”
Yönetmen HONG Ji-Young (The Naked Kitchen)

Uyarladığı “Antique” adlı filmde kullandığı muhteşem dille, özellikle bayan izleyicilerin büyük beğenisini kazanan yönetmen HONG Ji-Young, “The Naked Kitchen” adlı filmin de senaryosunu yazmış ve yönetmiştir. “The Naked Kitchen” filminde kullanmış olduğu detaylı, yumuşak ve güçlü anlatımıyla kadınlara özgü detaycı duygusallığı başarıyla sergilemiştir. Söz konusu bu film ile Kore’de az sayıdaki gelecek vaat eden kadın yönetmen arasındaki yerini almıştır.

Son filminin üzerinden üç yıl geçtikten sonra karşımıza Külkedisi’nin Kore versiyonu olan “Gizli Formül” ile çıktı. Bu kısa filmde iki kızkardeşin bir erkek için besledikleri günahkar arzuları yüzünden birbirlerine karşı verdikleri ürkütücü mücadele anlatılıyor. Kendine özgü detaycı stili ile, her bir karakterin tutku ve dürtülerini izleyiciye güçlü anlatımıyla yansıtarak, izleyiciyi büyük bir başarıyla gerilimin bir parçası olmaya itiyor. Güçlü imgeler kullanmaktan ve her bir karakterin tutku ve dürtülerini açıkça sergilemekten asla taviz vermiyor.

* Filmografi
– The Naked Kitchen (2009/Yazar, Yönetmen)
– Antique (2008/Adaptasyon)

YÖNETMEN 4
Sıradışı korku dünyasının kapıları açıldı!
Güçlü anlatımın ustasından…

Ölümsüzlerin korku hikayesi “ÖLÜM BÖLGESİNDEKİ AMBULANS”
Yönetmenler KIM Gok, KIM Sun (White)

İkiz kardeşler KIM Gok ve KIM Sun 1978 yılında doğdu. Kore film endüstrisinde sıradışı konularıyla öne çıkan kısa ve uzun metrajlı filmleriyle (bunların arasında Suicidal Variation (2007) ve Exhausted (2008)) sayılmaktadır, kendilerine güçlü bir yer edinmeyi başarmışlardır. 2008 yılında Seul Bağımsız Film Festivali’nde büyük ödülü kazanan Exhausted, vurucu anlatımıyla insanlığın yok oluşu üzerine odaklanmaktadır.  Söz konusu film, ayrıca New York Syracuse Uluslararası Film Festivali’nde üç Crown ödülü almıştır. 2011 yılında gösterime giren en başarılı korku filmleri arasında sayılan, kızlardan oluşan bir grubu konu alan korku filmi“White” ile başarılarına bir yenisini eklemişlerdir.

Sıradışı ve bütünsel anlatımlarıyla ünlü ikiz kardeşler, Korku Hikaye’lerinin Ölüm Bölgesindeki Ambulans adlı kısa filminde zombie virüsünden kurtulan beş kişiyi konu ediyorlar. Kısıtlı alanda virüsten kurtulanların birbirlerine karşı sergiledikleri nefes kesen akıl oyunlarıyla ve verdikleri mücadeleyi izlerken gerilimden yerinizde oturamayacaksınız. Ayrıca Kore filmlerinde görmeye alışık olmadığımız Zombilerin görsel kalite üstünlüğü de izleyicilerin gerilimine gerilim katacak.

* Filmografi
– White (2011/Yazar, Yönetmen)
– Anti Gas Skin (2010/Yönetmen)
– Exhaustion> (2008/Yapımcı, Yönetmen, Kurgu)
– Self-Referential Traverse (2008/Kısa Film/Yönetmen, Kurgu)
– Suicidal Variation (2007/Kısa Film/Yönetmen)
– Bomb! Bomb! Bomb! (2006/Kısa Film/Yönetmen)
– If You Were Me (2006/Yönetmen)

* Ödüller
– Exhausted – Seul Bağımsız Film Festivali 2008 l Büyük Ödül
6. New York Syracuse Uluslararası Film Festivali l En İyi Film, En İyi Yönetmen

YÖNETMEN 5
Sıradışılığın Ustasından!

Korku Hikayeleri
Yönetmen MIN Kyu-Dong (Memento Mori)

Yönetmen MIN, 1999 yılında yardımcı yönetmenliğini KIM Tae-yong ile yaptığı Momento Mori filmi ile yönetmenlik yeteneğini gözler önüne sermiştir. Korku filmlerine yeni yaklaşımı ve bu filmdeki detaylı psikolojik anlatımıyla 36. Paeksang Sanat Ödüllerinde En İyi Çıkış Yapan Yönetmen ödülünü kazandı. Akabinde 2.800.000 izleyici sayısına ulaşan All for Love adlı filmi yönetmiştir. Son dönemde ise 4.500.000 izleyiciye ulaşan All About My Wife adlı filme imzasını atmış, yönetmenliğinin yanı sıra gişe başarısını da ispatlamıştır.

13 yıl önce yönetmiş olduğu Momento Mori’den sonra tekrar bir korku filmi yönetmenliği yapan yönetmen MIN, filmimizde alternatif bir bakış açısı sunuyor. Liseli bir genç kızın tanımadığı aptal genç bir adam tarafından kaçırıldığı ve ölümle kalım arasında mücadele verdiği bu filmed, hayatta kalabilmek için kendisini kaçıran adama en ürkütücü korku hikayelerini anlatır. Yeni türbir  hikaye anlatma metoduna sahip filmde , bir hikayeden diğerine geçilirken izleyicinin beklentileri alışılmışın üstüne çıkmaktadır.

* Filmografi
– All About My Wife (2012/Yazar, Yönetmen)
– The Last Blossom (2011/Yazar, Yönetmen)
– Five Senses (2009/Yazar, Yönetmen)
– Antique (2008/Yazar, Yönetmen)
– All For Love (2005/Yazar, Yönetmen)
– Memento Mori (1999/Yazar, Yönetmen)

* Ödüller
– Memento Mori – 36. Paeksang Sanat Ödülleri l Yeni Yönetmen Ödülü
10. Verzaubert Queer Film Festivali l En İyi Film
YAPIM EKİBİ

Sunum        Daisy & Cinergy Entertainment /     Lotte Entertainment
Yapım        SOOFILM
Ortak Yapımcı    Daisy & Cinergy Entertainment

Yürütücü Yapımcı    KIM Won-kuk
Yardımcı Yapımcılar    LEE Sung-woo, JUNG Jae-wook
Ortak Yapımcı    CHOI Yun-jin
Yapımcı                         Min Jin soo, KIM Won-kuk

“KAPIYA BAKMA”

Yönetmen / Yazar    JUNG Bum-shik
Görüntü Yönetmeni    KIM Tae-kyung
Işık Yönetmeni    HONG Seung-chul
Yapım Tasarım    LEE Chang-sun
Kostüm        SON Nary
Makyaj & Saç    JEONG Ji-ho
Müzik        LEE Jae-jin
Ses                        HWANG Jung-ho
Kurgu                      LEE Jin (JINPOST)

“SONSUZ UÇUŞ”

Yönetmen                LIM Dae-woong
Yazar                        LIM Dae-woong
Görüntü Yönetmeni    LEE Jeong-in
Işık Yönetmeni    YOU Jea-gyu
Sanat Yönetmeni    HEO Seo-hyung
Kostüm                        HAN Hye-sook
Makyaj & Saç    OH Chang-ryeol
Müzik                        KIM Sung-hyun
Ses        LYM Hyeong-ju
Kurgu                        JUNG Jin-hee

“GİZLİ FORMÜL”

Yönetmen        HONG Ji-young
Yazar        BYUN Hae-ju
Görüntü Yönetmeni    YUN Nam-ju
Işık Yönetmeni    JEON Byung-yoon
Yapım Tasarım     JEON Kyung-ran
Kostüm        SEO Eun-kyung
Makyaj & Saç    PARK So-yeon
Set        JAEN Sung-ho
Müzik        LEE Jae-jin
Ses        YIM Dong-seok
Kurgu        KIM Sun-min

“ÖLÜM BÖLGESİNDEKİ AMBULANS”

Yönetmen / Yazar    KIM Gok, KIM Sun
Görüntü Yönetmeni    LEE Sun-young
Işık Yönetmeni    SONG Hyun-suk
Yapım Tasarım    HONG Zi
Kostüm        KIM Yu-sun
Makyaj & Saç    LEE Eun-ju
Set          PARK Byung-duck (Artisan)
Müzik        KANG Min-suk
Ses        AAN Dae-hwan
Kurgu                        KWON Hyo-lim

“KORKU HİKAYELERİ”

Yönetmen / Yazar    MIN Kyu-dong
Görüntü Yönetmeni    LEE Sun-young
Işık Yönetmeni    SONG Hyun-suk
Yapım Tasarım    JEON Kyung-ran
Kostüm                        SEO Eun-kyung
Makyaj & Saç    PARK So-yeon
Müzik        LEE Jin-hee
Ses                                  YIM Dong-seok
Kurgu                        SON Yeon-ji  (MONEFF)

Bir yanıt yazın