MAMA

Sinopsis: Beş yıl önce Victoria ve Lilly adlı kız kardeşler, şehrin banliyösündeki mahallelerinden iz bırakmadan kaybolur. Amcaları Lucas (Nikolaj Coster-Waldau) ve kız arkadaşı Annabel (Jessica Chastain) o günden bu yana onları deli gibi aramaya devam eder. Mucize eseri çocukları yıkık dökük bir kulübede bulurlar fakat çift bir süre sonra evlerine sadece küçük kızları mı misafir olarak aldıklarını merak etmeye başlar.

Annabel çocukları normal bir hayata alıştırmaya çalışırken, evlerinde bir kötülüğün var olduğundan  iyiden iyiye emin olmaya başlar. Kız kardeşler travmaya bağlı stres mi yaşamaktadır yoksa onları ziyarete gelen bir hayalet mi vardır? Kayıp kızlar bunca yıl tek başlarına nasıl hayatta kalmışlardır? Bu tedirgin edici soruların cevaplarını keşfederken, yeni anneleri yatma vakti geldiğinde duyduğu fısıltıların kaynağının ölümcül bir varlık olduğunu keşfeder.

PRODÜKSİYON NOTLARI

“Hayalet, bir insanın özü gibidir.
Bir kişiyi tümüyle güneşte kurumaya bırakırsanız
geriye kalan bir duygunun cesedidir.”
– Guillermo del Toro

Oscar® adayı GUILLERMO DEL TORO (Pan’s  Labirenti, Hellboy dizileri) annelerinin öldürüldüğü gün ormanda kaybolan iki küçük kızın akıllardan çıkmayan hikayesini anlatan doğaüstü gerilim filmi MAMA’yı sunar. Kızlar, yıllar sonra kurtarılıp yeni bir hayata başlarlar. Ama birinin ya da bir şeyin geceleri kendilerini hala almak istediğini fark ederler.

Babalarının annelerini öldürdüğü gün, iki kız kardeş Victoria ile Lilly evlerinin yakınlarındaki ormanda kaybolur. O zamandan beri amcaları Lucas (Game of Thrones’dan NIKOLAJ COSTER-WALDAU) ve kız arkadaşı Annabel (The Help-Duyguların Rengi’nden Oscar® adayı oyuncu JESSICA CHASTAIN) kızları aramaya devam eder. Ama çocuklar yıkık dökük bir kulübede inanılmaz bir biçimde bulunduklarında çift, evlerine aldıkları tek misafirlerin kızlar olup olmadığından şüphelenmeye başlarlar.

Annabel kızları normal yaşama döndürmeye çalışırken, evlerinde şeytani bir varlığın olduğuna ikna olmaya başlar. Kızlar travmatik bir stres mi yaşıyorlar yoksa onları bir hayalet mi ziyaret ediyor? Kızlar onca yıl tek başlarına nasıl hayatta kaldılar? Yeni anne bu rahatsız edici soruları cevaplarken yattığında duyduğu fısıltıların ölümcül bir varlığın dudaklarından geldiğini anlayacak.

Yönetmen ANDY MUSCHIETTI, ilk sinema filmini, NEIL CROSS (televizyonun Luther’ı), kendisi ve BARBARA MUSCHIETTI (Historias de Dhallywood) tarafından yazılan Mama ile yapıyor. Film, Muschiettilerin övgüler alan kısa filmi Mamá’ya dayanmaktadır.

Kamera arkası ekibi, filmin yapımını Barbara Mushietti ile birlikte üstlenen yapımcı MILES DALE (The Vow, gelecek film Carrie) tarafından yönetilmiş. Onlara aralarında görüntü yönetmeni ANTONIO RIESTRA (Black Bread), Oscar® adayı yapım tasarımcı ANASTASIA MASARO (The Imaginarium of Doctor Parnassus), editör MICHELE CONROY (Splice), kostüm tasarımcı LUIS SEQUEIRA (Breach), besteci FERNANDO VELÁZQUEZ (The Orphanage) ile MONTSE RIBÉ ve DAVID MARTÍ (Pan’s Labyrinth)’den oluşan Oscar® ödüllü makyaj ekibinin de bulunduğu önemli bir ekip destek vermiştir.

Del Toro, filmin sorumlu yapımcısı olarak görev yapmıştır.

Yönetmen: Andy Muschietti
Senaristler: Neil Cross, Andy Muschietti, Barbara Muschietti
Yapımcı: Barbara Muschietti, J. Miles Dale
Sorumlu Yapımcı: Guillermo del Toro
Oyuncu Kadrosu: Jessica Chastain, Nikolaj Coster-Waldau,  Megan Charpentier, Isabelle Nelisse
Tür: Doğaüstü Gerilim
Gösterim Tarihi: 18 Ocak 2013

Filmin altyazılı fragmanı: https://www.youtube.com/watch?v=lWLn4J7ix-c

Bir yanıt yazın