Oblivion

OBLİVİON

PRODÜKSİYON NOTLARI
“Hiç gitmediğin bir yeri özlemek mümkün mü?
Hiç bilmediğin bir zaman için yas tutmak?”

Kumandan  Jack Harper

TOM CRUISE’un oyunculuğunu üstlendiği Oblivion, TRON: Legacy’ nin vizyoner yönetmeninden ve Rise of the Planet of the Apes’ in yapımcılarından, Dünya’nın öngörünün üzerinde geleceğine dair, bir adamın geçmişiyle yüzleşerek sürüklendiği keşif yolculuğunu ve insan ırkını kurtarmak için verdiği savaşı anlatan orijinal ve sarsıcı bir yapım.
2077: Jack Harper (Cruise) tahliye edilmiş olan bir dünyada güvenlik ve tamir elemanı olarak çalışmaktadır. Gezegenimizden geriye kalanları silip süpürmek isteyen uzaylıların tehdidi ile yıllardır süren iç savaş sonrasında, Jack’in görevi neredeyse tamamlanmak üzeredir. İki haftalık bir süreç içinde, evi olarak adlandırdığı bu zarar görmüş dünyadan, çok daha uzakta bulunan ve hayatta kalanların oluşturduğu Ay Kolonisine katılacaktır.
Jack’in, nefes kesen gökyüzünde, kilometrelerce yüksekte devriye gezerek yükselişe geçen yaşamı, güzel bir yabancıyı kurtarmasıyla inişe geçer. Bu dişi yabancının gelişi, mantığı aşan bir bağlantıyla bir olaylar zincirini tetikler ve Jack’i, bildiğini sandığını her şeyi sorgulamaya zorlar. Dünya’nın geçmişine ait bölük pörçük ve şok edici gerçekleri keşfedince, Jack kendi içinde varolduğundan bile haberi olmadığı kahramana bürünmeye süreklenecektir. Artık, insanlığın kaderi, dünyamızın çok yakında sonsuza kadar yokolacağına inanan bir adamın ellerindedir.
Bu destansı macerada Cruise’a eşlik eden oyuncular; Jack’in dürtülerinden kuşku duyan ve takımın lideri olan Beech rolünde, Oscar ödüllü MORGAN FREEMAN (The Dark Knight Rises, Wanted), Gerçek sevgiyi aramak üzere zamanda ve uzayda yolculuk eden Julia Rusakova rolünde, OLGA KURYLENKO (Quantum of Solace, Seven Psychopaths), Jack’in navigatörü ve sonsuza dek dünyadan ayrılmaya can atan Victoria “Vika” Olsen rolünde ANDREA RISEBOROUGH (W.E., Happy-Go-Lucky), Jack gittikten sonra, devrimin asıl kumandanı olmayı hedefleyen yedek kumandan Sykes rolünde NIKOLAJ COSTER-WALDAU (Mama, Televizyon’da Game of Thrones) ve bütün tahliye işlemini denetleyen ve kendi amaçları olan Komutan Sally rolünde, Oscar® ödüllü MELISSA LEO (The Fighter, Frozen River)

Yönetmen ve yapımcı JOSEPH KOSINSKI, çizgi romandan uyarlanan bu orijinal hikayeyi olağanüstü bir sinema olayına dönüştürmek için sahne arkasında çok seçkin bir ekiple işbirliği yapıyor. Oscar® ödüllü görüntü yönetmeni CLAUDIO MIRANDA (Life of Pi, TRON: Legacy) tarafından yönlendirilen ekibin yapım tasarımcısı DARREN GILFORD (TRON: Legacy, Idiocracy); Görsel Efekt Süpervizörü Oscar®  ödüllü ERIC BARBA (The Curious Case of Benjamin Button, TRON: Legacy), Görsel Efekt Yapımcısı ve yardımcısı STEVE GAUB (TRON: Legacy, Terminator Salvation), Yardımcı yapımcı BRUCE FRANKLIN (TRON: Legacy, Terminator Salvation) ve Orkestra Şefi JOSEPH TRAPANESE (TRON: Legacy).
Yapımda emeği geçenler; Editör RICHARD FRANCIS-BRUCE (Harry Potter and the Sorcerer’s Stone, The Shawshank Redemption), Kostüm tasarımcısı MARLENE STEWART (Tropic Thunder, Date Night) ve Besteci M83.

Oblivion’ın yönetmeni Kosinski’ye yapımcı arkadaşları PETER CHERNIN (Rise of the Planet of the Apes, upcoming The Heat), DYLAN CLARK (Rise of the Planet of the Apes, The Heat), BARRY LEVINE (Detroit Rock City, upcoming Hercules) ve DUNCAN HENDERSON (Master and Commander: The Far Side of the World, Harry Potter and the Sorcerer’s Stone) eşlik ediyor. Ekibin üzerinde çalıştığı senaryo KARL GAJDUSEK (Trespass, upcoming The Last Days of American Crime) ve MICHAEL DEBRUYN’a ait.
Bu aksiyon-macera filminin Uygulayıcı Yapımcıları ise DAVE MORRISON (44 Inch Chest), JESSE BERGER (Hercules) ve JUSTIN SPRINGER’dir. (TRON: Legacy).
Oblivion’un çarpıcı 4K çözünürlükteki çekimleri, iç mekanlar; Baton Rouge, New Orleans, Louisiana ve dış mekanlar; New York, Mammoth, Kaliforniya ve İzlanda olmak üzere Amerika Birleşik Devletlerinden İzlanda’ya kadar uzanır.
UNIVERSAL PICTURES Sunar

RELATIVITY MEDIA İşbirliğiyle
CHERNIN ENTERTAINMENT / MONOLITH PICTURE ve RADICAL STUDIOS Prodüksiyonu
Bir JOSEPH KOSINSKI Filmi

TOM CRUISE
MORGAN FREEMAN
OLGA KURYLENKO
ANDREA RISEBOROUGH
NIKOLAJ COSTER-WALDAU
ve
MELISSA LEO

İdareci Yapımcılar
DAVE MORRISON
JESSE BERGER
JUSTIN SPRINGER

Yapımcılar
JOSEPH KOSINSKI
PETER CHERNIN
DYLAN CLARK
BARRY LEVINE
DUNCAN HENDERSON

Çizgi Romandan Uyarlama Orijinal Hikaye
JOSEPH KOSINSKI
Senaryo
KARL GAJDUSEK ve MICHAEL DEBRUYN
Yönetmen
JOSEPH KOSINSKI

Bir yanıt yazın